Jak bylo řečeno v úvodu této série článků, konala se v Tchaj-peji Světová mistrovská výstava poštovních známek ve dnech 21. – 26.10.2016 pod názvem PHILATAIPEI 2016. Hostiteli a pořadateli byly se souhlasem FIP místní poštovní správa CHUNGHWA POST a Chinipei Philatelic Federation. Třetím organizátorem byl TETDC (Taiwan External Trade Development Council). Vše poprvé v tchajwanské historii. Výstava byla uspořádaná u příležitosti 120. výročí vzniku Chunghwa Post (1896). Veřejnosti se představily filatelistické materiály na 2450 rámech (zájem byl větší – až 3200, ale omezené prostorové možnosti vedly k odřeknutí několika vystavovatelů). Účastníci mohli navštívit stánky 130 obchodníků. Celkem 80 členských zemí FIPu se zúčastnilo této výstavy (90% celkového počtu členských zemí). Philataipei 2016 se soustředila na filatelistické dědictví a inovace. Snažila se prosadit tvůrčí úsilí ve filatelii a zdůraznit krásu poštovních známek. Záměrem bylo též přitáhnout mládí k filatelii. Vše v duchu starého čínského přísloví „Není větší potěšení než mít přátele přicházející zdaleka“. Výstava se konala pod patronátem FIP (Fédération Internationale de Philatélie) a záštitou FIAP (Federation of Inter-Asian Philately).
V minulém pokračování jsme vstoupili do několikapatrové budovy tchajpejského Poštovního muzea v Tchaj-peji. Její druhé a třetí patro je víc než lákavé pro vyznavače poštovní historie, proto toto pokračování je vyhrazeno pro:
ZASTAVENÍ V POŠTOVNÍM MUZEU (u exponátů poštovní historie)
Tchaj-pej (Taipei), hlavní město Čínské republiky (Tchaj-wan, R.O.C., Taiwan) hostila ve dnech 21. – 26.10.2016 Světovou mistrovskou výstavu poštovních známek PHILATAIPEI 2016 (výstava byla soutěžní s masivní účastí nesoutěžních exponátů v různých kategoriích), která se konala za účasti 80 členských zemí FIP u příležitosti 120. výročí vzniku čínské organizované poštovní správy Chunghwa Post. Návštěvníci mohli navštívit 130 stánků s filatelistickým zbožím, prohlédnout si uvidět 2450 rámů filatelistických exponátů v různých výstavních třídách a zúčastnit se mnoha aktivit a představení. Výstava přitáhla pozornost mnoha návštěvníků, konala se pod záštitou společenských a politických představitelů Tchaj-wanu, bohužel byla bojkotována některými zeměmi (ČLR, Hongkong, Vietnam). Byla zajímavá a stojí si ji krátkým zastavením připomenout, jakož si připomenout i další skutečnosti a souvislosti historie poštovnictví toho krásného ostrova (Ilha Formosa), jak jej nazvali objevitelé Portugalci. Určitě i proto, že mezi vystavovateli bylo několik zástupců z České republiky.
K výstavě se dostaneme v dalších pokračováních.
Nyní se zastavíme na Hlavním poštovním úřadě Tchaj-peje.