Letos si připomeneme další kulaté výročí. Uplyne 100 let od narození Ing. Emila Votočka,významného českého filatelisty, který svůj život zasvětil sbírání starorakouských známek, artefaktů poštovní historie a zejména poštovních razítek. Byl členem redakční rady Filatelie, členem komise znalců SČSF (pro obor Rakousko do r. 1918 a Lombardsko-Benátsko) a jurymanem na světových a mezinárodních výstavách. Své publikace vystavil i na světových výstavách a obdržel významné ocenění. Působil v komisi poštovní historie a celin SČSF. V roce 1976, kdy se obnovovala tehdejší komise PHaC, přijal post vedoucího sekce denních razítek, i když v této funkci pracoval relativně krátce z důvodů značné práce na dokončovaných monografiích a zdravotních problémů (viz přiložený seznam prvních představitelů této komise).
Vánoce – kouzelné křesťanské svátky – přímo vybízejí ke vzpomínkám. Mezi radostnými se objevují bohužel i ty smutné. Před 75 lety na Boží hod vánoční zemřelve věku 48 let významný český spisovatel, intelektuál, filosof, novinář, dramatik, překladatel a fotograf RNDr. Karel Čapek (9.1.1890, Malé Svatoňovice – 25.12.1938, Praha). Narodil se v rodině lékaře MUDr. Antonína Čapka, matčiným zájmem byl slovesný folklor. Studoval v Hradci Králové a Brně (gymnázium), dále na Filosofické fakultě v Praze, filosofii v Berlíně a Paříži. Působil krátce jako vychovatel, poté přešel k novinařině (redaktor v novinách). Několik let byl i dramaturgem a režisérem Vinohradského divadla. Zanechal po sobě rozsáhlé literární dílo (prózy, dramata, cestopisy, dětské knížky, filozofická díla, překlady, politická díla). Byl znám i vřelým vztahem k amatérské fotografii, zvířatům, etnické hudbě.
Karl Kristian Uchermann se narodil 31. ledna 1855 (Borge, Nordland, Norsko), jako dvanácté dítě v rodině kněze Arendta Uchermanna. V té době žila jeho rodina na Vestvågøy, jednom z lofotských ostrovů. V 16 letech se dostal do Kristianie (dnešní Oslo) a stal se studentem na umělecké škole Müllera a Bergsliena. V letech 1875-6 studoval malířství u Anderse Askevolda v Bergenu a již tam se vyprofiloval jako malíř zvířat, především psů. Potom studoval na akademii v Mnichově pod Karlem von Piloty 1876-1878 a následně odcestoval do Paříže, kde se stal žákem malíře zvířat Emila van Marcke. V osmdesátých letech vytvořil svá nejvýznamnější díla. Jeho obrazy se dobře prodávaly a stal se oblíbeným jak mezi kritiky tak i u veřejnosti. Kolem roku 1890 se vrátil do Kristanie a roku 1892 se oženil s Bolettou Schnitlerovou a usadil se.
V letošním roce uplynulo již 120 let od narození architekta, výtvarníka a grafika Alberta Jonáše (nar. 7.3.1893 na Královských Vinohradech), který přispěl i svým mnohostranným talentem české a československé filatelii. V letech 1912 – 1915 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Josefa Loukoty a Vlaha Bukovace. Přišla 1.světová válka a Albert Jonáš narukoval k 2.maďarskému regimentu na frontu v Rusku. Později byl převelen do Itálie, kde byl 21.5.1916 zajat. V zajetí strávil dva roky. Po skončení války začal studovat akademickou architekturu u profesora Jana Kotěry a grafiku u Maxe Švabinského. Po skončení studií nastoupil k firmě Matyáš Blecha jako konstrukční inženýr. Jak se ve svých pamětech vyjádřil:
Vášnivý filatelista Zdeněk Řehoř v pořadu České televize
Ve dnech 12. – 16.11.2013 uvedla Česká televize na svém prvním kanálu celkem třikrát svůj pořad Příběhy slavných, který byl věnován herci Zdeňku Řehořovi (30.8.1920 – 7.11.1996), vynikajícímu divadelnímu, filmovému a televiznímu umělci a vášnivému filatelistovi. Námět a režie: Radka Lokajová. Stopáž: 52 min.