Pes jménem Owney nezačal svů psí život radostně. Narodil se jako nalezenec, kříženec s výraznými rysy teriéra, a lidskou lásku a něžnost v raném věku nezažil. Neměl domov, ani rodinu. V průběhu času jej však potkalo štěstí. Ve svém životě nalezl řadu přátel a místa, kde byl vždy vítán. Jeho šťastný osud určily poštovní pytle a skutečnost, že je s psí radostí vyhledával, aby na nich ležel. Od raného věku díky tomu jeho rodinou byli američtí pošťáci.
Třetí zastavení mi přiblížilo poštovní schránky nejen z amerického území, ale i ze světa. Mají různé tvary, různé zbarvení, různé nápisy. Zajímaví svědci funkce pošty, která má za cíl: „spojit lidi, národy, rodiny.“
DRUHÉ ZASTAVENÍ V NÁRODNÍM POŠTOVNÍM MUZEU VE WASHINGTONU
První zastavení v Národním poštovním muzeu, které řídí a spravuje Smithsonianský institut, přineslo krátký pohled na zajímavé muzeum ve Washingtonu, kde se nacházejí cenné americké a mezinárodní poklady z oboru filatelie a poštovní historie. Muzeum je pověřeno shromažďováním poštovních známek. Jen těch je v jeho depozitářích více než 6 miliónů.
Některá z lákadel Národního poštovního muzea ve Washingtonu, 2 Massachusetts Ave., NE Washington, DC 20002 pro návštěvníky bez ohledu na věk https://postalmuseum.si.edu/.
Čas od času se vyplatí zajít si prostřednictvím svého počítače na virtuální návštěvu internetových muzeí. Občasně na zajímavá muzea, která mají více či méně společné rysy s filatelií či alespoň se sběratelstvím různých oborů něco společného.
Sen německých sběratelů výplatních otisků se stal skutečností. Dodávám, že nejen jich. Členové německého společenství výplatních otisků (Forschungsgemeinschaft Post- und Absenderfreistempel e. V.) pánové Günther Borchers a Hans-Joachim Försterse rozhodli založit vlastní muzeum, které by se specializovalo na výplatní stroje a jejich otisky. Stalo se tak po dvacetiletém intenzivním sběratelství. Podporu našli u vedení Technického muzea dopravy ve městě Stade. Nabídlo jim prostory v budově Heimatstube ve městě Assel/Elbe na severu Německa. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 19. května 2007. Oficiální záštitu převzal tehdejší státní tajemník ministerstva v dolní Sasku, pan Hartmut Saager, též člen společenství výplatních otisků. Je až neuvěřitelné, že muzeum tohoto druhu, jediné ve světě, je otevřeno již více jak sedm let.
V Bernu se v roce 1907 zrodilo páté poštovní muzeum v Evropě (a pravděpodobně i na světě) dne 22.6.1907 pod názvem Švýcarské poštovní muzeum (La Musée suisse de la poste). Hlavní budova byla v bernském Bollwerku. Zřízení bylo oznámeno ve věstníku poštovní správy Schweizerische Postverwaltung Verfüfung č. 51 (Akten Nr. 681 z 19.6.1907).
Není všeobecně moc známé, že v naší republice – ve Studénce – existuje Vagonářské muzeum, jediné podobné muzeum svého druhu u nás. Na portálu tohoto muzea je zavěšena i kniha „100 let vagonky ve Studénce“, která vyšla v roce 2000 v počtu 100 ks. Kniha zmapovala začátky a celou historii Studénské továrny na vagóny a.s. v Butovicích od založení v roce 1900 do moderních dob.