Za Patricií Tošnerovou


Počátkem února nás dostihla smutná zpráva. Dne 4. února 2018 nás navždy opustila paní Mgr. Patricia Tošnerová, kurátorka oddělení dějin pošty a telekomunikací Poštovního muzea v Praze.

Narodila se 15. března v Praze a vystudovala Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor historie – ukrajinistika. Po studiích začala pracovat ve Státním pedagogickém nakladatelství jako korektorka a redaktorka.

V září 1974 nastoupila do Poštovního muzea, kde se věnovala zejména poštovnictví v ranném novověku a ve 20. století. Byla autorkou četných studií a článků v poštovních a historických časopisech a sbornících. V letech 1980-1991 zastávala funkci tajemnice redakční rady Sborníku Poštovního muzea, který byl významným počinem Poštovního muzea a přidružených autorů – poštovních historiků. Významná byla její badatelská, publikační a kurátorská činnost.

Patricia Tošnerová stála u zrodu významných a úspěšných publikací a monografií. Jako autorka vytvořila studie o poště a československém exilu Pošta a exil ve sborníku Společnost pro kulturu a dialog K 2001 a ve sbornících Terezínské studie a dokumenty. Spoluautorkou byla při tvorbě a vydání knihy Pošta v ghettu Terezín 1941-1945 (Profil 1996), monografických prací Monografie československých a českých známek a poštovní historie, 11. díl, svazek II – Pošta v ghettu Terezín (2004) a Monografie československých známek a poštovní historie, 25. díl, svazek 1 – 90 let Poštovního muzea (2008). Je spoluautorkou studijního textu Dějiny pošty v českých zemích (Česká pošta s.p. 2008).

Patricia Tošnerová a Jan Galuška

Mezi jedno z jejích vrcholných děl, která zpracovala s PhDr. Pavlem Čtvrtníkem a PhDr. Janem Galuškou je ojedinělá publikacemi provázející dějinami pošty od starověkých poselských systémů až po současnost Poštovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (2008).

Velmi zaznamenáníhodná a úspěšná byla její činnost při přípravě krátkodobých výstav a akcí v Poštovním muzeu ve Vávrově domu zejména v letech 1990-2008. Jako autorka či garantka připravila velké množství výstav. Dotýkaly se mnoha oborů – litografií 19. století v Poštovním muzeu, obrazů různých umělců, historické korespondence, pošty a historických vozidel či automobilu ve službách pošty. V paměti zůstane i její výstava Užitá grafika ve službách pošty – ozdobné telegrafní blankety I. republiky, na které se autorsky podílela v říjnu 2010 a mnohé další. Klenotem zůstane její autorství při zpracování starší historie v řadě expozic, nejvíce snad stálá expozice instalovaná v pobočce Poštovního muzea ve Vyšším Brodě. Rád zmiňuji i krátkodobé expozice, které se nám poštovním historikům vryly do paměti – Pošta v 16. – 18. století a Cestování s poštou (rok 2006). To, že máme pobočku Poštovního muzea ve Vyšším Brodě, byla též velká zásluha paní Patricie Tošnerové.

Vernisáž výstavy – Užitá grafika ve službách pošty – ozdobné telegrafní blankety I. republiky

Opustila nás erudovaná poštovní historička, která se svými znalostmi a vědomostmi navždy zapsala nejen do historie pošty na našem území a Poštovního muzea, ale i celé české poštovní historie. Na odborné znalosti, vstřícnost, lidský a otevřený přístup paní Mgr. Patricie Tošnerové bude naše obec amatérských poštovních historiků a sběratelů poštovně historických artefaktů velmi vzpomínat.

Čest Vaší památce!

Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar