Vyšel ZPRAVODAJ německých výplatních otiskářů – BERICHT č. 85/2017


Koncem minulého roku vyšlo 85. číslo zpravodaje BERICHT, odborného časopisu Badatelské společnosti výplatních otisků (Arge v rámci BDPh). Na svých osmdesáti stranách textu doplněných velkým počtem barevných ilustrací přináší řadu odborných článků z historie výplatních strojů a otisků v Německu. Kvalitní odborné studie jsou doplněny i pohledem do přítomnosti a informacemi pro sběratele.

Redaktor Michael Engelhardt připravil pro své čtenáře především dvě studie z pera čestného předsedy Badatelské společnosti výplatních otisků Hanse-Joachima Förstera. V prvé řadě nás seznamuje s významnou osobností německého výplatního otiskářství Erichem Komusinem, otcem výplatních strojů Komusina, které se na našem území nevyskytly, ale na které navázaly pozdější stroje Postalia. Lehce se poznají podle typických drobných číslic ve výplatním razítku. Hans – Joachim Förster pomocí archivních materiálů líčí začátky této soustavy a doplňuje je ilustracemi výplatních strojů a prvních výplatních otisků z dílny dr. Komusina. Detailně popisuje přiznané i nepřiznané vynálezy, a uvádí příklady i strojů s jiným účelem než byly výplatní stroje. Zvláštní pozornost je věnována válečkovým razítkům ve strojích soustavy Komusina. Sběratelství těchto strojů je v Německu velmi populární a článek připomínající skutečnost, že od založení firmy uplynulo loni již 100 let, je toho výmluvným dokladem.

Další studijní článek stejného autora nám přibližuje neobvyklý a speciální výplatní stroj Francotyp vycházející z modelu C a obchodovaný též pod názvem Taxograph, který je též našim sběratelům známý z provozu čs. pošty. Z tohoto článku je vidět, jakou vynikající službu poskytují německé archivy a v tomto případě speciálně firemní a poštovní archivy se svými archivními kartami (Archivkarten). Cesty a historie strojů jsou okamžitě dohledatelné. Nám nezbývá než závidět.

Známý německý sběratel Bernhard Brunner poskytl studii o zavádění poštovních směrovacích čísel (PLZ) do výplatních otisků v roce 1944 a dále. Činí tak na výplatních otiscích, produktech výplatních strojů německých výrobců – Francotyp Gesellschaft mbH v Berlíně, firmy Freistempler Gesellschaft ve Frankfurtu nad Mohanem a Postalia. Závěry studie jsou opět doplněny důležitými archivními kartami, kde jsou nejen detaily a časová data, ale též i obrázky výplatních otisků a jejich změn. Originály korespondence doplňují tato fakta archivních zdrojů. Z nich si může čtenář udělat důkladný obrázek, jak se tato záležitost zaváděla.

Na zbývajících dvaceti stranách je popsaná nedávná či současná historie německých výplatních strojů a otisků. Werner Vogler píše o systému FRANKIT (modré otisky) a o sukromých údajích na těchto otiscích. Ocenit je nutno zejména uvedení perfektních dat v tomto článku včetně přehledné a vyčerpávající tabulky.

Rozsáhlý zpravodaj (anebo raději tak exkluzivní tiskovinu nazvat poštovně historickou revue?) uvádí i zajímavosti o strojových razítkách, chybotisky otisků způsobené vadou trysek (JetMail) u otisků Francotyp – Postalia.

Tiskovina je určena členům Badatelské společnosti výplatních otisků. Na rozesílání a korespondenci v současné době používá výplatní stroj Francotyp–Postalia (zatím s úředním „klišé“, jak nazývají naši kolegové označení oprávněného uživatele výplatního stroje č. F 225). Otisk v modré barvě reprodukuji, jakož i titulku zpravodaje a několik stránek dokreslující tento text.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar