Výplatní stroje a otisky v Česku v současnosti
V srpnu 2013 jsem ve svém článku GLOSY 2013 spustil sondu do českého světa klasických a moderních výplatních otisků používaných různými subjekty včetně pošt, jejichž místo je hlavně v podatelnách a na přepážkách pošt (apostové produkty a produkty z přístrojů na automatové známky byly vyňaty). Od této doby se řada věcí změnila. Vzhledem tomu, že došlo ke změnám na úseku některých zástupců hlavních výplatních soustav, je třeba alespoň tento seznam oživit a aktualizovat.
Při neexistenci sběratelské organizované entity u nás (čest a sláva klubovému webu 00-15, který se o „frankotypisty“ vzorně stará aspoň poskytováním informací a aktualit a pohledů do historie včetně publikováním typologických a ilustračních katalogů a seznamů) je na individuálních sběratelích starat se o informace, které portály těchto firem přinášejí. Širší výběr informací lze získat na domovských serverech výrobců, kteří k nám výplatní stroje vyvážejí. Doporučuji však portály jen v zemích původu strojů, ne v zemích, kam se tyto stroje vyváží případně licenčně vyrábí.
Posledně jmenované mohou vést ke zkreslení, neboť jsou orientovány na tu kterou zemi značně se lišící od našeho teritoria. Navíc při nepozornosti či zjednodušení mohou vést i k přenosu chybné terminologie a schválených norem názvosloví:
-
nesprávný pojem „frankovací stroje“ místo “výplatní stroje“
-
nebo „přítisky“ místo „označení oprávněného uživatele“ apod.
Napsat komentář