Úvodník roku 2016
Šestka v letopočtu, kterou začínáme psát, nám sběratelům specializovaných oborů přinese několik vysoce významných výročí, které jsou v naší historii zapsané zlatým písmem. Na úvod se zmiňuji o třech významem důležitých, poté se dotýkám dalších stejně zajímavých:
-
předně si je nutno připomenout datum 23.10.1526, kdy české stavy zvolily Ferdinanda Habsburského králem českým. Tato historická událost, která ovlivnila naši historii na několik staletí dopředu, byla doprovázená též významnou událostí poštovně historického charakteru českých zemí,
-
25.10.1526, tedy dva dny po zvolení Ferdinanda Habsburského, byla otevřena první poštovní trať v Čechách, spojující Prahu a Vídeň. Tato trať sloužila k dopravě zprávy o zvolení habsburského panovníka českým králem. Cesta trvala 36 hodin a na starosti ji měla známá rodina Taxisů. Tímto datem začíná organizovaná doprava poštovních zásilek v českých zemích,
-
letos uplyne 490 let od jejího zahájení. Jeden ze základních klasifikačních směrů české poštovní historie – historie poštovnictví bude slavit své nejvýznamnější výročí.
Ani další výročí nejsou zanedbatelná.
Koncem 19. století se poštovní správa rozhodla vytvořit systém v rekomandaci zásilek. Rekomandační nálepky nahradily rekomandační razítka. V roce 1884 byly nálepky zavedeny u některých erárních poštovních úřadů (132 let), v roce 1886 (1.10. – 130 let) byly rekomandační nálepky zavedeny u všech erárních poštovních služeben a v roce 1889 (127 let) byly rekomandační nálepky zavedeny u všechy typů poštovních služeben.
Dne 15.9. si připomeneme 90 let od zavedení výplatních strojů (první byla německá soustava FRANCOTYP) do československého poštovnho provozu (1926) a 70 let od zavedení výplatních strojů na přepážky československých poštovních úřadů (1946), jakož i 70 let od zavedení nového vzoru výplatního razítka ve výplatních otiscích (větrná růžice či motýlek byly nahrazeny zoubkovaným obdélníkem připomínajícím poštovní známku – 1946). Zároveň byl vysloven i souhlas se zavedením dvoukruhových denních razítek s můstky ve výplatních otiscích. Nebyl zakázán vstup dalších soustav výplatních strojů (Postalia během války na zabraných územích a Universal na přepážky pošt). Toto opomenutí (?) prakticky otevřelo cestu liberálnímu užívání výplatních strojů dalších soustav.
Rok 2016 je bohatý i na další zajímavá kulatá výročí poštovního provozu na našem území, i když nejsou tak zásadní a významná jako předchozí tři výročí. Zmiňuji se alespoň o nejdůležitějších a nejzajímavějších z nich:
-
230 let (1786) zavedl se přihlašovací lístek (Meldezettel) pro ověřování doručené cenné zásilky,
-
180 let (1836) stanoveno povinné označování poštovních služeben štíty se státním znakem,
-
165 let (1851) zavedly se první novinové známky na světě (tzv. Merkury),
-
zahájen provoz vlakových pošt mezi Vídní a Prahou,
-
dovoleno užívání prvního českého místního podacího razítka (Jaroměř),
-
140 let (1876) A. G. Bell patentoval první telefon,
-
135 let (1881) zřízena první telefonní linka Ledvice – Duchcov na českém území,
-
130 let (1886) zavedeny zálepky,
-
125 let (1891) zavedena nádražní psaní,
-
vzniklo účtovací ústředí Světové poštovní unie (UPU),
-
120 let (1896) vysloven souhlas s používáním arabských číslic v názvu poštovních úřadů,
-
70 let (1946) vychází první FDC na našem území.
Vážení členové našeho klubu, mili příznivci specializovaných oborů,
Dovolte mi, abych vám všem popřál příjemné prožití velikonoc. Věřím, ze v klidu svatecnich dni si najdete čas nejen na své blízké, ale i na své sbírky.
Za výbor KF, sběratelů specializovaných oborů 00-15 Praha
Ivan Leis, předseda