Typologická příručka výplatních otisků (recenze)
Tento týden vyšla dvojdílná typologická příručka československých výplatních otisků období 1946 – 1992 autora Ivana Leiše. Jak je sběratelům tohoto oboru poštovní historie z našeho území známo, toto období dlouhých 46 let je ohraničeno rokem 1946, kdy čs. poštovní správa rozhodla o změně výplatního razítka otisků (z motýlku či růžice na zoubkovaný obdélník připomínající známku) a rokem 1992, kdy zaniklo ČESKOSLOVENSKO a vytvořily se dva samostatné územní celky – Česká republika a Slovensko. Na konci roku 1992 se oficiálně změnilo označení státu ve výplatním razítku otisků. Tomuto období se typologická příručka podrobně věnuje.
Jak bylo řečeno, je dvojdílná.
-
První část se věnuje výplatním otiskům firem, institucí a organizací v Československu (komerční či soukromé sféře, jak se někdy tyto subjekty nazývají). Má 154 stran,
-
druhá výplatním otiskům pošt, ta má 162 stran.
Obě části jsou bohatě ilustrovány a většina ilustrací je barevná (převážně v originálních barvách předloh hlavně červené), což je oproti většině minulých publikací velká změna k lepšímu. Tak se zvěrohodňují v tisku podklady. Autor za pomoci spolupracovníků – Roberta Di Casoly ze Švýcarska a Richarda Stambaugha z USA – využil moderní techniky a řadu ilustrací chabé kvality pro potřeby sběratelů zvýraznil a vyretušoval.

Ukázka obalu 2.části
Oba díly publikace mají pět základních rysů.
-
Předně text je v přímém vztahu ke Katalogu výplatních otisků Československo 1926 – 1992 autorů Roberta Di Casoly a Ivana Leiše, který je vložen v angličtině na portálu Klubu filatelistů 00-15 (najedete jej zde) a zdarma dosažitelný. Tím srozumitelně umožňuje ilustracím v textu rozumět. Navíc u některých, zejména ilustračních přehledů je návaznost číselná.
-
Druhým rysem je, že je směřován ke sběrateli a jeho prvotnímu zájmu “sbírat“. Příručka je skutečně příručkou, a ne specializovanou naučnou literaturou. Vychází z definic či hesel, které se vztahují k předmětu filatelistického zájmu. Pozornost sběratelovu vede k zájmu sbírat. Uvedeny a rozebrány jsou všechny části a zajímavosti výplatního otisku.
-
Třetím rysem je přehlednost a cit pro detail. Hlavní linkou je typologický pohled.
-
Čtvrtým rysem je to, že pokrývá celé široké pole historie výplatního otisku, a to ve dvou rovinách – v rovině komerčního výplatního otisku (dříve spíše známého pod pojmem firemního) a v rovině poštovního výplatního otisku. Do dnešní doby nebyly pokryty firemní a poštovní výplatní otisky sledovaného období tak podrobně a tak široce v žádné práci, i když určité náznaky existují. Tyto pokusy se soustředily spíše po typologickém (či žádném úvodním expozé) na ilustrační seznamy či přehledy.
-
Pátým rysem je, že je v přímém vztahu a odkazově k Mezinárodnímu katalogu výplatních otisků autorů Joela Hawkinse a Richarda Stambaugha, který je skutečným katalogem typologickým a odkazovým. Zatím jako jediný kótuje ceny (v USD). A to i československých otisků.
Oba díly této typologické příručky, která může sloužit jako český úvod k webovým katalogům autorů Di Casola/Leiš, autor vystavil ve třídě literatury(podtřída 3A) Světové výstavy poštovních známek PRAGA 2018 a jury mu přisoudila 73 bodů a stříbrnou medaili. Autorovi blahopřejeme a děkujeme za tuto záslužnou práci pro sběratele.