Tchajpej filatelistická (4)
Jak bylo řečeno v úvodu této série článků, konala se v Tchaj-peji Světová mistrovská výstava poštovních známek ve dnech 21. – 26.10.2016 pod názvem PHILATAIPEI 2016. Hostiteli a pořadateli byly se souhlasem FIP místní poštovní správa CHUNGHWA POST a Chinipei Philatelic Federation. Třetím organizátorem byl TETDC (Taiwan External Trade Development Council). Vše poprvé v tchajwanské historii. Výstava byla uspořádaná u příležitosti 120. výročí vzniku Chunghwa Post (1896). Veřejnosti se představily filatelistické materiály na 2450 rámech (zájem byl větší – až 3200, ale omezené prostorové možnosti vedly k odřeknutí několika vystavovatelů). Účastníci mohli navštívit stánky 130 obchodníků. Celkem 80 členských zemí FIPu se zúčastnilo této výstavy (90% celkového počtu členských zemí). Philataipei 2016 se soustředila na filatelistické dědictví a inovace. Snažila se prosadit tvůrčí úsilí ve filatelii a zdůraznit krásu poštovních známek. Záměrem bylo též přitáhnout mládí k filatelii. Vše v duchu starého čínského přísloví „Není větší potěšení než mít přátele přicházející zdaleka“. Výstava se konala pod patronátem FIP (Fédération Internationale de Philatélie) a záštitou FIAP (Federation of Inter-Asian Philately).
Tento typ výstavy (WSC) se koná jednou za čtyři roky a uděluje ceny v několika kategoriích (Šampión, světové známkové mistrovství – další dva v pořadí, GPI – Velká mezinárodní cena, GPN – Velká národní cena a Nejlepší z mladých). Předchozí výstavy tohoto typu se předtím konaly v Singapuru (2004), Izraeli (2008) a Indonésii (2012). Doplňkem, nikoliv bezvýznamným, k soutěžním exponátům se prezentovala Chunghwa Post svými archiváliemi, jakož i FIP svými exponáty z FIP GP Clubu. Byly vystaveny i rarity pozvaných obsahující čínskou filatelii.
Během Světové výstavy se konaly i 74. Kongres FIPu (26.10.) a zasedání filatelistických komisí. Netřeba připomínat, že FIP slaví v letošním roce 90. výročí svého vzniku.
Stojí za to uvést, že Světová výstava a řada doprovodných akcí se konaly ve Výstavní hale 1 Světového obchodního centra v Tchaj-pej hned vedle (v době konání) největší věže na světě, která je známa pod názvem TAIPEI 101 a stala se rychle symbolem Tchaj-peje a celého Tchajwanu. Místo konání výstavy je komfortním výstavištěm s dokonalou infrastrukturou a dosažitelné místní dopravou. K propagaci výstavy v zahraničí přispělo i vydání aršíků či známek v Kyrgyzstánu, Singapuru, Španělsku a Tahiti.
K výstavě byl vydán propagační leták a Výstavní katalog PHILATAIPEI 2016 WORLD STAM CHAMPIONSHIP EXHIBITION ve dvou jazykových mutacích a 191 stranách. Katalog obsahoval základní údaje o výstavě včetně personálií. Seznámili jsme se v něm s organizačním výborem, národními komisaři, porotou (členem poroty byl i ing. Vít Vaníček, kterého jistě poznáte na sborové fotografii jurymanů ze společenské části výstavní haly). V katalogu máme možnost si prohlédnout speciální ceny vystavovatelům a výstavní medaili. Na averzu je logotyp výstavy, na reverzu rytecké ztvárnění 120. výročí Chunghwa Post a místo na jméno vystavovatele.
Ukázky filatelistického materiálu
Převážnou část katalogu obsahují seznamy vystavovatelů a názvy exponátů v těchto třídách:
- Nesoutěžní exponáty (Courtof Honour)
- Soutěžní exponáty
- Třída 1 – Světové mistrovství poštovní známky
- Třída 2 – tradiční filatelie
- Třída 2A – národní třída (dynastie Čching, Čínská poštovní služba)
- Třída 2B – Asie, Oceánie, Afrika
- Třída 2C – Evropa
- Třída 2D – Amerika
- Třída 3 – Poštovní historie
- Třída 3A – Národní třída (dynastie Čching, Čínská poštovní služba)
- Třída 3B – Asie, Oceánie, Afrika
- Třída 3C – Evropa
- Třída 3D – Amerika
- Třída 4 – Poštovní celiny
- Třída 5 – Aerofilatelie
- Třída 6 – Tématická filatelie
- Třída 6A – Příroda
- Třída 6B – Kultura
- Třída 6C – Technologie
- Třída 7 – Kolky
- Třída 8 – Mládežnická filatelie
- Třída 8A – věk 10 – 15 let
- Třída 8B – věk 16 – 18 let
- Třída 8C – věk 18 – 21 let
- Třída 9 – Filatelistická literatura
- Třída 9A – Filatelistické knihy a badatelské práce
- Třída 9B – Filatelistické časopisy a periodika
- Třída 9C – Katalogy
- Třída 10 – Jednorámové exponáty
- Třída 10A – tradiční
- Třída 10B – poštovní historie
- Třída 10C – poštovní celiny
- Třída 10D – aerofilatelie
- Třída 10E – astrofilatelie
- Třída 10F – tematická
- Třída 10H – kolky
- Třída 11 – moderní filatelie
Dále katalog obsahoval filatelistické rarity Chunghwa Post (příležitostné vydání k narozeninám císařovny Dowager, provizorní vydání k neutralitě – přetisky, vydání Čínská republika a neutralita), londýnské vydání „Džunka“, „Sekáč“, „Hala klasiky“ v různých hodnotách, pekingské vydání stejných témat, vydání patriotického generála Cheng Cheng-Kunga, šanghajské vydání „Létající husy“ bez přetisku a s přetiskem. Vše ve vynikající kvalitě a v různých víceblocích o různém počtu známek.
Návštěvníci mohli vidět i rarity v Síni pozvaných filatelistických rarit – poštovní eseje čínských známek s dračími motivy, raritní celistvosti (dopisy prošlé poštou, jediné kusy poštovních celin), eseje známek s malým drakem a přetiskem FORMOSA ve čtyřblocích, návrhy dopisnic polní pošty od výtvarníků, dopisy pošty Chan z roku 1891 prošlé poštovním provozem, chybotisky známky Národního shromáždění s obráceným přetiskem, nátisk přetisku v bloku určeného pro známku „Létající husy“.
Ukázky filatelistických rarit
1 soubor(y) 1.70 MB
Představil se i FIP GP Club ve skvostné samostatné expozici (tato instituce vznikla v květnu 1979 v bulharské Sofii dohodou, že všichni členové GPC jsou vítáni ukázat jednu filatelistickou položku z jejich GP sbírky či z jiných jejich zdrojů, kdykoliv se bude konat výstava FIP). Díky tomu jsme mohli na této výstavě vidět známkové a poštovně historické rarity z Bolívie (1869), Číny (zkušební tisk – malý drak), Kostariky (1907, obrácený tisk), Indie (zkušební tisk All India Jamboree, 1937), Japonska (dopis se známkou „Třešňový květ“ oraženou negativním křížovým razítkem, posláno v Jokohamě v roce 1876), Nizozemská východní Indie (ražené známky z roku 1864 samostatně a na dopise z roku 1867), Gambie (jediný existující exemplář zkušebních tisků vydání 1869), Švýcarska (dopis zaslaný soukromou poštou Venetian Merchants Post z 18.11.1458 ze Ženevy do Benátek), Thajska (Siam – obálka z Bangkoku zaslaná princi do Londýna) či nejstarší známý novinový přebal zaslaný ze Siamu do New Yorku (1885), USA (dopis zaslaný lodní poštou v roce 1850 se známkami vydání 1847 či dopis z roku 1847 zaslaný lodní poštou a vyplacený provizorní známkou doplněný zajímavými razítky či dopis doručený americkou diplomatickou poštou z roku 1904 na trase Korea – USA).
Katalog dále obsahuje seznam obchodníků přítomných na výstavě, filatelistické materiály vydané k výstavě, obrázky suvenýrů a filatelistického zboží a kompletní vyobrazení dočasných poštovních razítek a příležitostných razítek, jakož i razítek prvního dne vydání, vše ve dvou mutacích (čínské a anglické) a dvou barevných mutacích (černá a fialová). Celkem 34 razítek.
PHILATAIPEI 2016 - přehled razítek
1 soubor(y) 3.32 MB
Domácí vystavovatelé uvedli své exponáty pod názvem země „CHINESE TAIPEI“. České barvy reprezentovalo několik českých vystavovatelů, o nichž jsme již referovali na jiném místě na našich webových stránkách. Nyní jen hodnocení (uvedeno na konci po čísle exponátu a třídy):
-
Josef Neumann, První poštovní známka, 2307 – 2C, V (80 b.)
-
Milan Černík, Obnova poštovního provozu v Československu po 2. Světové válce, 3307 – 3C, LV (88 b.)
-
Antonín Mojsl, Velká Británie 1814 – 1901, 8306 – 8C, V (80 b.)
-
Vladislav Beneš, Perfiny Bank of Greece, 10109 – 10A, 78 b.
-
Václav Svoboda, Pošta Chomutov a její gumová razítka do r. 1916, 10207 – 10B, 76 b.
-
Bedřich Helm, Poštovní úřady americké armády v Československu 1945, 10403 – 10D, 84 b.
Napsat komentář