Razítka pro označování zásilek (2)
Zhruba před dvěma měsíci (24.9.2016) jsem na náš portál zavěsil informaci o rozhodnutí pošty nazvanou Razítka pro označování zásilek. Týká se označování zásilek (razítky). Vlastně povoluje kromě gumových razítek i tištěné formy razítek (nátisky). Poštovní provoz od 1.4.2014, kdy tento předpis je právoplatný a kromě této formy dovoluje i vyplácení výplatními stroji a pochopitelně i poštovními známkami, i když předpis toto neuvádí. Můj článek vzbudil k mému překvapení řadu ohlasů a několik sběratelů se tomuto staronovému oboru již věnuje. Sběratele zaujalo zejména to, že označování zásilek označuje řadu údajů, ale chybí datum podání či odeslání zásilky.
Ve výběru materiálu se ale již objevuje i označení pěkně oražené denními či strojovými razítky. Kódování se objevuje jen na některých zásilkách. K této poznámce připojuji několik ukázek z poštovního provozu, které stojí za pozornost. Jsou z nálezů pana Vladimíra Vrbaty (kterému za ně děkuji) a mých nálezů.
Předně dlužno říci, že existuje řada odlišností od normy či předpisu produktových manažérů České pošty, které shrnuji do tohoto přehledu (na ilustracích jsou uvedeny poznámky zejména o rozměrech tužkou).
Co na nich najdeme?
-
razítka jsou tištěná a gumová,
-
razítka jsou nejčastěji v barvě černé, ale i v různých odstínech modré barvy,
-
rámečky razítek a podrámečky, jakož i logo se dost liší ode předpisových velikostí (zatím je brzo kategorizovat či typologizovat, neboť dva roky je málo na kompletnost nálezů),
-
rozměry písmen typu zásilky jsou různé velikosti, v některých případech do volného rámečku odesilatelé vpisují druh ručně,
-
existují různé druhy formátů čísel smluv (není centralizovaná řada z jednoho místa),
-
v řadě případů je zásilka či dokonce natištěné či naražené razítko „znehodnoceno“ denním razítkem či na zásilce se objevuje strojové razítko, někdy je razítko přejeto doplatkem (!) výplatního stroje, červeným či modrým otiskem, řada zásilek nese R-nálepku,
-
na zásilkách odesilatel (?)ručně doplnil cenu zásilky.
-
předpis České pošty doplňuje i dalůší druhy razítek v doplnění k povoleným pro tuzemsko a cizinu, a sice odpovědní zásilky a přístup ke zvláštním zásilkám. (i toto by eventuální sběratelé neměli opomenout).
Dobrý den pane Leiši,
děkuji moc za Váš článek, momentálně se nejvíc zajímám o firemní korespondenci a s těmito razítky se setkávám.
Podle firemní korespondence sleduji jejich historii. Ve „Filatelii“ mě již vyšly 3 články „Od firemní korespondence k historii továren“.Naše firmy sleduji podle fir. korespondence ještě od doby R-U, až do současnosti (pokud ještě existují), takže mě zajímají celistvosti se známkami, perfiny, frankotypy a nyní celistvosti s těmito razítky.
Prostě celá poštovní historie.
Takže dík.
Zdeněk Říha
Dobrý den, pane Řího,
děkuji za váš komentář. Váš sběratelský zájem je velmi zajímavý. Firemní korespondence zejména adresní a reverzní strany celistvostí patří do vaší sbírky. Bezpochyby do ní patří i současné způsoby vyplácení zásilek včetně popisovaných razítek, které se z rozhodnutí pošty zrodily u nás v této formě v roce 2014. Tento podobor specializovaných oborů je tak zajímavý (i když patří do moderní či současné poštovní historie), že v redakčním zásobníku už mám několik desítek dalších zajímavostí. Podělím se s nimi s vámi i dalšími zájemci v dohledné době.
Držím palce a přeji vám hodně radosti nad vaší sbírkou. Vydržte u ní a sbírejte celistvosti, kde je vidět nejen způsob vyplacení, ale zejména odesilatele, který uzavřel s Českou poštou příslušnou dohodu. Hezké svátky.
Ivan Leiš
Dobrý den pane Leiši,
moc děkuji za Váš zájem o mé sbírání. Podobně zpracovaných firem (jako ty publikované ve „Filatelii“) mám již více než sto.
Ve „Filatelii“ mi slíbili, že budou postupně uveřejňovat mé články k firmám, shodli jsme se na tom, že to je takové celostní sbírání, které by mohlo zvýšit zájem o filatelii. K příležitosti vydání známky T. Bati jsem nabídl článek s celistvostmi z celé historie zlínské obuvnické továrny, ale článek nevyšel.
Docela rád bych se Vám pochlubil se svou sbírkou.Z počítače, kam skenuji celistvosti a píšu o historii firem, to tisknu na volné listy, takže mám již cca 300 stran A4 mého zájmu – „Od firemní korespondence k historii továren“.
Moc se těším na Vaše další zajímavosti.
S pozdravem
Zdeněk Říha
Vážený pane Řího,
váš sběratelský směr je velmi zajímavý. Navíc je záslužné, že dokumentujete pomocí poštovně historických materiálů firemní a průmyslovou historii naší země. Spojení obou má velkou logiku.
I.Leiš
Dobrý den pane Řího, pane Leši,
díky moc za velmi podnětné články. Rád bych navázal kontakt se sběrateli, kteří mají v této oblasti větší zkušenosti. Je prosím možné se s nimi spojit?
Ještě jednou moc děkuji za podnětné články a sběratelskou činnost.
Jaromír Vlk
Dobrý večer, pane Vlku,
díky za vaše slova uznání. Mým krédem je filatelistická publicistika, kteá je srozumitelná a jasná běžnému sběrateli. Navíc se dotýká materiálu, který se dá lehce sehnat. Před pasedáti, šedesáti lety jsem tuto situaci zažil. I v těchto „levných“ a „dosažitelných“ materiálech je kouzlo sběratelství.
Poštovně historických materiálů, na kterých jsou jiné výplatní znaky než poštovní známky, je poměrně dost. A jsou rozmanité. Tvoří též většinový poštovní skart. Stačí si najít obor či směr a vytrvat u něj. A pochopitelně mít štěstí na zdroj skartu. Touto cestou se jde v oborech výplatních znaků v sousedním Německu, ale i jinde (asijské země, USA). Tak vznikají sbírky a exponáty, které berou vysoké ocenění. Viz například celistvosti z devítidenního skartu vystavovatele Xie Leie z Číny vystavujícího americké výplatní otisky ve formě automatových známek (velká pozlacená). Možnosti i materiál jsou, jen do toho.
Obor, který máte na mysli, není příliš populární mezi sběrateli. Já znám jen několik sběratelů, kteří sbírají individuálně a nahodile a nejsou spojeni či organizováni v nějaké entitě. Škoda. Pokud se bude sbírat a publikovat, najdou se. Jako například v oboru výplatních otisků. Zanikla sekce výplatních otisků, rozpustila se obnovená Stolní společnost výplatních otisků, pár let se o otiscích nepsalo. Náš klub se tohoto oboru ujal, objevily se studie, katalogy, typologie, dokonce modrý web, řada článků a dokonce publikací. A ejhle, objevila se nová neformální skupina sběratelů výplatních otisků, kteří o sobě vědí a jsou v kontaktu, i když nejsou formálně organizováni. O tom to je, by řekl klasik Pitkin. a VŮBEC NEVADÍ, ŽE STARÁ GARDA PRACUJÍCÍ V LETECH 1976 Až 1992 V SEKCI OTISKŮ VÝPLATNÍCH STROJŮ ZČÁSTI ODEŠLA DO FILATELISTICKÉHO NEBE ČI ZČÁSTI SE OTISKŮM NEVĚNUJE NEBO SI SBÍRÁ PRO SEBE a nechává si informace ve své hlavě…. Držím palce a každému oboru přeji, aby se našel jakýsi „tahoun“ či „motor“. Bez toho to nejde. Ivan Leiš