Razítka pro označování zásilek (1)
Každodenní skart, ve kterém nacházejí zájemci o doklady současného poštovního provozu řadu zajímavostí na celistvostech je vynikajícím zrdojem rozšíření sbírek. Vždy byl, je a stále jistě bude. Najdeme v něm i dost opomíjené poštovní znaky. Jedním z nich jsou i bohužel stále opomíjené pro svou neatraktivnost a monotónost, často nazývanou jako „filatelistická šeď“, razítka pro označování zásilek podávaných u České pošty na základě dohody.
Někteří sběratelé zcela jistě nepřehlédli, že od 1.4.2014 Česká pošta přijala nový vzor tohoto označování. Vzory jsou závazné pro podavatele, kteří zásilky podávají na základě dohody. Z této dohody jsou vyňaty zásilky podávané na základě Dohody o používání výplatních strojů. Tam platí s ohledem na charakter vyplácení a jeho prostředky úplně odlišná pravidla.
V přechodném období (nejdéle však do konce roku 2014) bylo možno podávat i zásilky s označením platným do 1.4.2014. Několik měsíců v poštovním provozu existovaly souběžné varianty.
Od 1.4.2014 byly stanoveny celkem čtyři vzory – dva pro vnitrostátní provoz (A, B), dva pro mezinárodní (A, B). Viz dolní přehled. Varinata A má vhodné razítko S-832T a varianta B razítko S-844.
Jaké jsou parametry?
Prvky označení (viz obrázek vpravo)
-
Pole pro logo ČP výškové.
-
Pole pro produktovou zkratku zvoleného produktu.
-
Pole pro číslo dohody upravující způsob úhrady ceny a další informace dle zvoleného produktu.
Další údaje (pro cizinu zkratka P.P. a CZECH REPUBLIC).
Požadované rozměry
-
Rozměr rámečku 73 mm x 15 mm.
-
Vzdálenost rámečku od okraje obálky je 5 mm.
-
Logo České pošty je umístěno v levé části. Šířka loga 12 mm.
Barevnost potisku
-
Černá
-
Modrá – Pantone 280C (CMYK: 100/85/5/22)
Pro jiné barevné provedení nutná konzultace se zástupcem České pošty.
Font
-
Bezpatkový (např. Arial, Helvetica – vel. písma 11b)
Zdroj obrázků: www.a-razitka.cz
Kompletní návod České pošty k označování zásilek
1 soubor(y) 422.06 KB
Příklady zásilek
Dobrý den ! Je známo, jak označovala Česká pošta zásilky před 1. 4. 2014? A jak určit, zda obálka pochází z období před a po 1. 4. 2014, když jsou obálky bez denního razítka a mají jen oranžový čárkový kód z třídírny zásilek? Děkuji za odpověď.
Dobrý den pane doktore,
podoba výplatních znaků na celistvostech popsaných v příspěvku je známa jen z celistvostí prošlých poštou. Ucelená, ani dílčí literatura až na malé výjimky neexistuje a není znám ani přehled o pravidlech České pošty a jejích předchůdců. Pravidla jsou skrytá v archivech, něco lze dohledat ve věstnících. Hlavním zdrojem vědomostí jsou celistvosti z předmětné doby. Velkou roli hraje sběratelský cit, vědomosti a znalosti získané prohlídkou a studiem poštovně historického skartu a další okolnosti (druh, barva, kvalita obálek, údaje na obálkách, studium znaků poštovního provozu apod.).
V tomto případě hodně může napovědět skart z období 1.4. – 31. 12. 2014, kdy byl povolen souběh nových a předchozích znaků.
Přeji úspěch.
I. L.