Propagační vložka „Navštivte Poštovní muzeum“ ve výplatním strojku Postalia na poště Praha 1
Některá poštovní propagační razítka přetrvají v provozu na poštách celá dlouhá léta. Připomeňme si na tomto místě denní razítka s výtvarným motivem (např. s erbem města) na celé řadě pošt, též denní razítko na poště Praha 012 Hrad se siluetou Hradčan, pro které se vžilo filatelistické slangové označení „hradní razítko“. Ale zaznamenali jsme u některých pošt též dlouhodobě používané propagační vložky v razítkovacích strojích a strojcích.
Jedním takovým je výplatní strojek Postalia na poště Praha 1 s vložkou s textem „Navštivte Poštovní muzeum Praha 1 Nové Mlýny 2“ se stylizovanými kresbami letadla (či papírové vlaštovky?), poštovní trubky (emblém Poštovního muzea), poštovní známky a dvojkruhového poštovního razítka. Podle publikace „Filatelistické motivy ČSFR roku 1991“ je vložka užívána od 14.1.1991 a v této publikaci nalezneme i obrázek otisku s datem 18.1.1991 – viz první připojený obrázek.
Tato vložka přetrvala v provozu pražské hlavní pošty až do dnešní doby, t.j. více než 24 let a samozřejmě se za tu dobu měnil i příslušný výplatní otisk. Nemyslíme tím jen, že soudobý otisk vlastní propagační vložky svědčí o jejím značném opotřebení, ale zejména muselo dojít k výměně štočku tzv. pseudoznámky po státoprávních změnách v roce 1993, dále došlo k výměně štočku denního razítka (snad i dvakrát) a není zcela jasné, zda spíše nedošlo k přemontování propagační vložky do jiného strojku s jiným datovým a hodnotovým mechanismem (a jinými štočky známky a denního razítka). Vývoj otisků, jak jsme jej byli schopni zaznamenat, představují další obrázky.
Věříme, že čtenáři našeho webu najdou ve svých sbírkách celistvosti také z jiných období a zasláním jejich skenů na e-mailovou adresu našeho klubu kf0015@centrum.cz nám pomohou dokompletovávat řadu otisků. Velmi cenné budou pro nás jakékoliv další poznatky týkající se této propagační vložky.
[stextbox id=“info“]
Autorům děkuji za zajímavý pohled na existenci propagačního označení oprávněného uživatele (hovorově štočku) a jeho vývoj v čase. Ze specializovaného či studijního hlediska by bylo velmi záslužné zjistit výrobní čísla stroje (strojů), kam byl zasazen tento štoček. Na první pohled se zdá, že se jedná minimálně o dva výplatní stroje. Výrobní čísla by nás ubezpečily v tom, zda je toto tvrzení pravdivé.
Je též škoda, že nás z pochopitelných důvodů zajímají v prvé řadě otisky, ale informace o autorech by nám sběratelům též prospěla. Zachovala se evidenční karty, na které kdysi pečlivě dohlížela pracovnice pošty Praha 1 paní Kocíková, velká přítelkyně sběratelů výplatních otisků a chodící encyklopedie?
Děkujeme příteli Ivanovi za podnětný komentář k našemu příspěvku na webu KF 00-15 a zároveň rádi i na tomto místě děkujeme kolegovi Vrbatovi za zaslané skeny 3 ukázek otisků, které nám pomohou vymezit období výměn jednotlivých souvisejících štočků a snad i strojků ve vztahu k popisované propagační vložce (štočku).
Je zřejmé, že v popisu této zajímavé pomůcky poštovního provozu na poště Praha 1 jsme na pomezí sběratelství a badatelství. Sběratelstvím jednotlivých zajímavých otisků či celistvostí určitě vždycky začínáme a zajímavé souvislosti nás dovedou ke snaze dozvědět se o té věci více. Jednotlivé poznatky začínají vytvářet neúplnou mozaiku. V této době jsme ohledně popisovaného propagačního štočku na té úrovni znalostí, kterou jsme vyjádřili příspěvkem, ale jistě se nám podaří posunout dosavadní poznatky ještě kousek dále.
Přátelům Slávkovi a Honzovi děkuji za trefné, hluboké a přesné vyjádření k charakteristice sběratelství a badatelství. Vynikající je i zvolený námět, dosud nepříliš frekventovaný na stránkách odborného tisku u nás.
Úvaha kolegů mne navedla k roztřídění a klasifikaci tří stupňů amatérských sběratelů: sběratel – shromažďovatel, sběratel – tříditel, sběratel – badatel. Každý si může sbírat a uchovávat, co chce. To se týká prvních dvou tříd sběratelů. Pokud má však ambice být ve třetí (badatelské a potažmo publikační a vystavovatelské) třídě, pak se velmi přimlouvám zato, aby se veřejnost dozvěděla co možná nejvíc detailů. Pokud jsou v danou chvíli nezjistitelné, pak by prospěšná jasně formulovaná výzva veřejnosti či dalším sběratelům k doplnění či zjištění chybějících údajů. Přesvědčil jsem se o tom při publikování podobných článků s dotazy na našich stránkách.