Poštovní směrovací čísla podle okresů
Poštovní směrovací čísla jsou u nás součástí poštovního provozu již od počátku roku 1973, tedy skoro plných 44 let, za tu dobu jsme si na ně zcela zvykli a staly se samozřejmou součástí nejen názvů samotných pošt, ale i logickou pomůckou při třídění, přepravě i doručování zásilek. A staly se postupně i samozřejmou součástí zájmu filatelistů, zejména sběratelů specializovaných oborů.
Když byly PSČ zaváděny, měli v tehdejším Československu jejich tvůrci k dispozici pro prvotní rozlišení služeben v poštovní síti jen deset číslic, které mohli použít jako první v pětimístném číselném kódu. Tehdejších krajů však bylo včetně hlavního města Prahy 11, co s tím? Číslo 1 dostaly pošty v Praze, a aby to nebylo líto Bratislavě, která ovšem neměla statut krajského města, tak ta dostala přidělenu číslici 8. Bylo třeba podělit ještě pět krajů v Čechách, dva na Moravě a tři na Slovensku a číslic už zbylo jen 8. Dvojku dostal středočeský kraj, o trojku se musel podělit kraj jiho- a západočeský, čtyřku kraj severočeský, pětku východočeský (včetně okresů Jihlava a Žďár n. S.), šestku jihomoravský a sedmičku severomoravský (včetně okresů Kroměříž a Zlín). O zbylé číslice 9 a 0 se musely podělit tři slovenské kraje a tak bylo Slovensko poštovně rozděleno jen na dvě části (západoslovenský kraj vč. jižní část středoslovenského a východoslovenský kraj vč. severní části středoslovenského).
PSČ se skládalo z prvního trojčíslí a druhého dvojčíslí. Význam první číslice v trojčíslí jsme si již vysvětlili. Další členění pak již bylo podle druhé a třetí číslice v trojčíslí. Zde již měli tvůrci k dispozici mnohem více možností a tak se dvojčíslí přidělovala nejen okresním městům, ale i bývalým okresním městům před územními úpravami v roce 1960. U velkých okresů pak dostaly svá dvojčíslí i tzv. okresní přepravní střediska a konečně i ostatní pošty v rámci daného okresu či zmíněného přepravního střediska. Poslední dvojčíslí pak měly v pořadí dle poštovních kurzů jednotlivé pošty. Když v roce 1996 vznikl nový okres Jeseník, tak poštám na jeho území zůstalo trojčíslí 790, protože šlo o původní okresní přepravní středisko Jeseník v rámci okresu Šumperk.
Příkladně: okresní město Karlovy Vary – 360, další pošty v okrese – 362, bývalé okresní město Ostrov nad Ohří – 363 a okresní přepravní středisko (bývalý okres) Toužim včetně malých pošt – 364.
V průběhu let došlo od zavedení PSČ k mnoha úpravám hranic okresů. V naprosté většině případů si však pošty v novém okrese ponechaly svá původní PSČ.
Své sbírky, seznamy služeben, seznamy sbírkových předmětů, případně i různých chyběnek, dnes v době počítačů mnohem snadněji evidujeme podle PSČ než podle vlastních názvů služeben. V příloze tedy předkládám sběratelům pomůcku – aritmetický přehled PSČ, z nějž je patrný význam prvního trojčíslí ve vazbě na jednotlivé okresy a jejich členění.
PSČ podle okresů (přehled)
1 soubor(y) 18.14 KB
Napsat komentář