Sběratelství německých výplatních otisků přináší sběrateli velkou radost. Kromě mnoha otisků a široké škály typů, podtypů a variant (Německo má historicky velký počet výrobců výplatních otisků, a to již od začátku 20. století) to jsou i četné lahůdky. U jedné z nich se zastavuji krátce v tomto příspěvku v návaznosti na můj širší článek Německé internetové známky. Týká se barev výplatních otisků. Na našem území jsme se dlouho drželi červené barvy otisků.
Pravda, až na výjimky. Několik otisků vzniklých v 70. a 80. letech u nás se představily ve své dvojbarevnosti (Lindaco-Krag) a řada otisků z důvodů nedostatku povolené červené barvy se uchýlila k otiskům nouzových barev – fialové, černé, apod. (často inkoustové barvy). Loni jsme se dočkali oficiální modré u digitální řady otisků Neopost vyššího řádu (viz rubrika na našich stránkách a vztahující se články).
Němečtí sběratelé mají další specializaci – nejen jednobarevné otisky různých barev, ale i dvojbarevné v nezvyklé podobě a – světě div se – i vícebarevné. Na třech výplatních otiscích z nedávné doby (roky 2011 – 2013) si namátkově můžeme přiblížit škálu pestrosti německých výplatních otisků (převzato ze webových stránek FG Freistempel e.V. – www.fg-freistempel.de). První dva reprodukované otisky jsou soustavy Pitney-Bowes (největší výrobce výplatních otisků na světě v současnosti). První otisk je otiskem této firmy a propaguje tuto revoluční novinku. Z barev přechází zrak. Svou velikostí je pozoruhodné i označení oprávněného uživatele. Druhý otisk je též z dílen Pitney-Bowes (dvojbarevný v černé a modré barvě).
Třetím je otisk soustavy Francotyp-Postalia a udivuje zajímavou dvoubarevností, kterou odděluje horizont (nahoře červená, dole modrá). I matrix je dvoubarevný. Jak se s tím popasují čtečky a UPU?
Autor: Ivan Leiš
Podobné příspěvky (jsou automaticky vybírány programem):
Napsat komentář