Otisk výplatního stroje jako prezentační otisk


Na přání autora zcela výjimečně poskytujeme naše stránky jako platformu pro vyjádření nových teoretických úvah v souvislosti s dlouholetým sbíráním výplatních otisků autorem a jeho bádáním. Jako klub, který sice sdružuje řadu sběratelů otisků razítek a otisků výplatních strojů, nechceme nyní do oblasti naznačených úvah autora vnášet vlastní zkušenosti či poznatky, tím méně jakékoliv úpravy. Naši čtenáři a širší filatelistická veřejnost má nyní možnost připojit k tomuto příspěvku formou komentářů pod příspěvkem své vlastní zkušenosti, nabyté při sbíráníní výplatních otisků.


1. Nulový otisk


Nulový otisk výplatního stroje je definován (viz. publikace „Výplatní otisky, Ing. Ivan Leiš z roku 1991, str.16“) jako otisk s nulovou hodnotou ve výplatním otisku. Jedná se o esej, zkusmý otisk (na zkoušku), ale i legálně použité otisky k orážení odpovědní zásilky (1) či při opravě původně otištěného otisku (chybné datum a pod.). Druhou kategorií nulových otisků jsou ty otisky, které v rozporu s příslušným Poštovním řádem nahrazují denní razítko (např. u poštovně paušalovaných zásilek nebo při znehodnocování známek (zejména u pošt).

Poprvé jsem se setkal s nulovým otiskem výplatního stroje, jako otiskem prezentačním, ve sbírce kolegy Jiřího Horáka. Celistvost s prezentačním / nulovým otiskem byla použita ve výstavním exponátu „Motocykl v životě člověka“, který dostal na Národní filatelistické výstavě v roce 2011 velkou pozlacenou medaili.

Nulových / prezentačních otisků je ve sbírkách či výstavních exponátech poměrně málo. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že při běžném provozu podatelen je pohodlnější označit doručení příslušného dopisu ručním podnikovým razítkem než výplatním strojem.

Závěr:

V případě nulového otisku výplatního stroje jako prezentačního otisku se jedná o plnohodnotný filatelistický materiál využitelný nejen ve výstavním exponátu. Výskyt celistvostí s nulovým / prezentačním otiskem je poměrně malý, což je škoda především pro nás sběratele!


2. „Nestandardní“ otisky výplatního stroje


Otisky výplatních strojů jsou sběratelské veřejnosti dostupné od roku 1926 především pro úhradu poštovních poplatků přímo odesílatelem. Pro tento příspěvek považuji obdobné otisky za standardní! V současné době jsou v provozu výplatní stroje, které svoji funkci neomezují jen na tisk „standardního / červeného“ výplatního otisku. Moderní výplatní stroje mají také další funkce a produkují „nestandardní otisky“, na které bych chtěl sběratele upozornit a které by měly vstoupit ve známost široké filatelistické veřejnosti.

Dále popsané skutečnosti vycházejí z poznatků výplatního stroje NEOPOST IJ 35.

Z volby na displeji výplatního stroje vyplývá, že lze navolit tyto pracovní režimy:

RUBISAR_2_02

Závěr:

Při použití výplatního stroje NEOPOST IJ 35:

  • v režimu 1 a 4 se zcela jistě jedná o plnohodnotný produkt „poštovního spojení“ a je bez problémů využitelný ve výstavních exponátech; režim 4 (3) a režim 1 (2)

  • v režimu 2 plní funkci pouze prezentačního otisku;

  • v režimu 3 a 5 lze pouze předpokládat / spekulovat o využitelnosti ve výstavním exponátu či filatelistických sbírkách. Definitivní stanovisko lze zaujmout po znalosti využití v poštovním provozu!

Je pouze na vystavovateli, jak konkrétní otisk zakomponuje do výstavního exponátu. Otisk by však vždy měl být vystavován spolu se zásilkou na které byl použit.

RUBISAR_2_01 RUBISAR_2_07

Setkal se někdo z čtenářů / sběratelů s využitím otisků výplatních strojů v režimu 2, 3 a 5 pro poštovní provoz a mohl by nás seznámit s provedeným otiskem na celistvosti či terminologií, „nestandardních“ otisků pokud je zavedená a známá? S ohledem na skutečnost, že povolené výplatní stroje v naší republice Českou poštou, s.p. jsou výhradně zahraničního původu, může být i ukázka rovněž ze zahraničí!

Při pozorném prohlížení dostupného materiálu byl pozorným čtenářem zjištěn souběh v používání prezentačních otisků:

  • „nulový otisk“,

  • „s textem DORUČENO“.

Vysvětlení je zcela prosté a typ otisku záleží na obsluze výplatního stroje! Jednoduší je přestavit ve výplatním stroji „Hodnotu“ (při použití nulového otisku) než „Režim“.


(1) – Uvedené platilo do 30.4.2015, viz. „Věstník ČP-informace pro veřejnost částka 3“ z 25.3.2015
(2) – S výplatní hodnotou má výplatní funkci při odesílání poštovní zásilky, s nulovou hodnotou pak také funkci prezentačního otisku!
(3) – Nahradí „nulový otisk“ či otisk podacího služebního razítka v podatelně příjemce poštovní zásilky

Autor: Jaroslav Rubišar


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar