Modrá je nejen dobrá, ale přímo vynikající


V poslední době upoutává pozornost sběratelů výplatních otisků postupná aplikace modré barvy v provozu výplatních strojů. Jak ukázala nová pravidla UPU a následně i směrnice národních poštovních správ včetně české, které u nové generace výplatních strojů modrou barvu při provozu těchto strojů (tam, kde je to technicky doporučeno). Zdá se, že modrá barva podstatně více vyhovuje provozu a usnadňuje čtecím přístrojům jejich funkci a manipulaci podstatně lépe než červená barva.


Proto s nástupem výplatních digitálních strojů nové generace počátkem 21. století modrá barva převládá. V některých zemích (např. Velké Británii, Německu a Rakousku) se však modrá používá i při provozu klasických (tradičních – nedigitálních) výplatních strojů, které ve svém mechanismu nemají matrix ani náhodou. Že by nastalo přejímání modré barvy pro všechny výplatní stroje? Je to tak, i když ne v masívním měřítku. Zaznamenejme tedy, že technické aspekty si vyžádaly své a vynutily jinou barvu než červenou, která byla od Madridského (1920) respektive Stockholmského (1924) kongresu UPU nosnou a nutnou barvou pro výplatní stroje hlavně pro mezinárodní poštovní provoz (v některých zemích se používaly i jiné barvy či škála barev zejména podle účelu použití stroje či podle tarifů – např. USA). Proč tomu tak je? Jeden ze zakladatelů specializovaných oborů a filatelistů v Evropě dr. Franz Kalckhoff (chemik se specializací na barvy) by k tomu jistě řekl své. Bohužel nežije, takže se podívejme do laických encyklopedií. Jak je to s červenou a modrou barvou?

Encyklopedie říkají, že modrá je jedna ze základních barev barevného spektra, je to barva monochromatického světla o vlnové délce zhruba 470 nm. Dodávají, že modrá je vysoce výrazná a je vhodná jako poklad pro čtecí zařízení. Naproti tomu červená je barva odpovídající nejnižším frekvencím, které oko dokáže vnímat. patří mezi základní barvy barevného spektra, je to barva monochromatického světla o vlnové délce zhruba 700 nm. Světlo s ještě nižší frekvencí již lidský zrak nedokáže vnímat, jedná se o tzv. infračervené záření. Že by to byl důvod pro pozvolnou změnu a přechod z tradiční červené na novou modrou po skoro sto letech trvání na červené barvě v provozu výplatních strojů? Odborníci by zcela jistě řekli své a možná, že v archivech UPU někde leží studie o tomto problému.

Ukázky německý modrých výplatních otisků

018a 017a 018b

Ukázky českých modrých výplatních otisků naleznete zde.

Řekněme, že tento problém má toto řešení. Jedna sběratelská záhada by byla vyřešena. Vyvstává však jiná záhada – proč se ve dvacátých letech 20. století UPU rozhodla pro barvu červenou u výplatních otisků a dlouhou řadu na ni lpěla? Teprve nyní nenápadně a jemně povolila uzdu …

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Otevření nového FILAPOINTu na poště Liberec 1 - 27.11.2024
This is default text for notification bar