Modrá je nejen dobrá, ale přímo vynikající
V poslední době upoutává pozornost sběratelů výplatních otisků postupná aplikace modré barvy v provozu výplatních strojů. Jak ukázala nová pravidla UPU a následně i směrnice národních poštovních správ včetně české, které u nové generace výplatních strojů modrou barvu při provozu těchto strojů (tam, kde je to technicky doporučeno). Zdá se, že modrá barva podstatně více vyhovuje provozu a usnadňuje čtecím přístrojům jejich funkci a manipulaci podstatně lépe než červená barva.
Proto s nástupem výplatních digitálních strojů nové generace počátkem 21. století modrá barva převládá. V některých zemích (např. Velké Británii, Německu a Rakousku) se však modrá používá i při provozu klasických (tradičních – nedigitálních) výplatních strojů, které ve svém mechanismu nemají matrix ani náhodou. Že by nastalo přejímání modré barvy pro všechny výplatní stroje? Je to tak, i když ne v masívním měřítku. Zaznamenejme tedy, že technické aspekty si vyžádaly své a vynutily jinou barvu než červenou, která byla od Madridského (1920) respektive Stockholmského (1924) kongresu UPU nosnou a nutnou barvou pro výplatní stroje hlavně pro mezinárodní poštovní provoz (v některých zemích se používaly i jiné barvy či škála barev zejména podle účelu použití stroje či podle tarifů – např. USA). Proč tomu tak je? Jeden ze zakladatelů specializovaných oborů a filatelistů v Evropě dr. Franz Kalckhoff (chemik se specializací na barvy) by k tomu jistě řekl své. Bohužel nežije, takže se podívejme do laických encyklopedií. Jak je to s červenou a modrou barvou?
Encyklopedie říkají, že modrá je jedna ze základních barev barevného spektra, je to barva monochromatického světla o vlnové délce zhruba 470 nm. Dodávají, že modrá je vysoce výrazná a je vhodná jako poklad pro čtecí zařízení. Naproti tomu červená je barva odpovídající nejnižším frekvencím, které oko dokáže vnímat. patří mezi základní barvy barevného spektra, je to barva monochromatického světla o vlnové délce zhruba 700 nm. Světlo s ještě nižší frekvencí již lidský zrak nedokáže vnímat, jedná se o tzv. infračervené záření. Že by to byl důvod pro pozvolnou změnu a přechod z tradiční červené na novou modrou po skoro sto letech trvání na červené barvě v provozu výplatních strojů? Odborníci by zcela jistě řekli své a možná, že v archivech UPU někde leží studie o tomto problému.
Ukázky německý modrých výplatních otisků
![]() |
![]() |
![]() |
Napsat komentář