Mezinárodní výstava moderní filatelie MOPHILA 1931
Každá filatelistická výstava přiláká pozornost nejen samotných filatelistů a odborníků této oblíbené záliby, ale i laické veřejnosti všeho věku. Zejména světové výstavy a výstavy specializovaných oborů a poštovní historie mají historicky v tomto konstatování prim.
V našich končinách v tomto směru významně prosluly PRAGA 1938 a PRAGA 1962. Zejména posledně jmenovaná probudila velký zájem filatelistů o specializované obory. Na ni navázala později specializovaní výstava PRAHA 1966, která dala velký impuls ke sbírání různých specializovaných oborů a jejich badatelství. Věřím, že i letošní PRAGA 2018, navíc několikrát jubilejní díky významnému výročí Československa, přinese též rozvoj sběratelství ve všech směrech a oživení české a světové filatelie. Tak se těšme a výstavě přejme zdar.
Ve dvacátém století se konala celá řada zajímavých a průlomových výstav, které otevřely prostor pro sběratelství, vystavování, publikaci poznatků a badatelství všeho druhu a různých oborů. Teprve po letech si uvědomujeme, jak rozvoji filatelie přispěly.
Jednou z významných výstav byla Mezinárodní výstava moderní filatelie MOPHILA 1931, která se konala v Hamburku ve dnech 22.-30.srpna 1931. Ukázala mnoho exponátů různých nejen moderních oborů, ale především specializovaných úseků filatelie. Na výstavních panelech se shromáždily různé obory. Výstava se především soustředila na:
-
Badatelské sbírky
-
Zvláštní sbírky
-
Sbírky se zvláštními cíli
Přínosem byla i čestná a mistrovské třídy. Hlavní pozornost však přitáhly hlavní třídy v oborech:
-
Poštovní známky a známky na celistvostech
-
Poštovní celiny a výstřižky
-
Letecká pošta
-
Letecké známky
-
Úřední známky
-
Poloúřední známky
-
-
Uskutečněná pošta
-
Letecká pošta
-
Letecká lodní poštaB
-
Balonová pošta
-
-
-
Stará razítka
-
Razítkování všeobecně
-
Předchůdci
-
Lodní pošta
-
Polní pošta
-
-
Moderní razítka
-
Výplatní otisky
-
Předběžná razítka
-
Příležitostná a propagační razítka
-
Různé
-
-
Předznámkové sbírky
-
Fiskální a telegrafické známky
-
Padělky
-
Soukromé známky
-
Návrhy a zkusmé tisky
-
Postální dokumenty
-
Literatura
-
Bibliografické práce
-
Práce všeho druhu
-
Noviny a časopisy
-
-
Sběratelské potřeby
Výstava dala prostor i teritoriální třídě s důrazem na specializované obory. První podtřída obsáhla Německo (staré Německo, Německou Říši, kolonie, obsazená území, smluvní území – např. Sársko aj.), druhá podtřída Belgii, Lucembursko, Nizozemí, Nizozemské kolonie a třetí podtřída Dánsko, Norsko, Švédsko, Island a Západní Indii. Návštěvníci viděli i další podtřídy.
Pohled na výstavní třídy a podtřídy, zejména ty se specializovanými obory s trochou nadsázky přinesla jednu z prvních klasifikací specializovaných oborů – šitou na Německo. Rozhodně na svou dobu roztřídění bylo vysoce moderní a odvážné. Poprask nepřineslo, spíše naopak. I u nás měla výstava odezvu. Z korespondence mezi výplatními otiskáři vím, že byla dobře hodnocena s politováním, že se jí naši sběratelé tohoto nového oboru nezúčastnili a vystavování „klenotů“ nechali na německých sběratelích, zejména na Helmutu Diersovi, velkému propagátoru československých otisků.
Výstava se stala oblíbenou i mezi obchodníky se známkami a dalšími artefakty filatelie. Řada z nich vydala zvláštní pohlednice či dopisnice a tím se zasloužila o reklamu výstavy a zanechání výrazné stopy ve filatelistické historii (W. Behrens, W. Sellschopp a další). Pozadu nezůstala ani Zeppelinova pošta, která trh obohatila řadou zajímavých celistvostí.
Tento stručný článek doplňuji řadou vyobrazení:
-
titulní stranou výstavního katalogu a přední stranou propagační pohlednice s orazítkovanými známkami (série Theo Warricke),
-
fotografiemi z interiéru výstavy – jednak slavnou Behrensovou zeměkoulí u vchodu a exponáty Zeppelinovy vzducholodě a modelu rakety dopravující raketovou poštu v pozadí se Siegrovým reklamním bannerem,
-
fotografií výstavní jury s některými organizátory, na které poznáváme významné světové filatelisty (např. Melvilla sedícího vpravo) a podpisy některých členů jury doplněné výstavními razítky, zejména populárním razítkem letecké pošty. Snímek jury je z časopisu Hamburger Fremdenblatt – Rundschau im Bilde z 27.8.1931. Na snímku jury jsou tyto osobnosti (zleva doprava stojící): předseda Birnbach, Carl Pott, Seymour, Rachmanov, Bosshard, Tracey-Woodward, Dietrich, Rosenthal a (sedící zleva doprava): Klemann, Galvez, de Razy, Godden, Esser, Silberberg, Goetz a Melville,
-
pozvánkou pro Francise Fielda na zahajovací ceremoniál výstavy 22.8.1931, která se konala ve Slavnostním sále Zoologické zahrady v Hamburku (na druhé části pozvánky je vidět krásný logotyp výstavy),
-
dopisem s razítkem letecké pošty odeslaný v den zahájení výstavy a celistvostí s příležitostným výplatním razítkem výstavy MOPHILA (Francotyp s dohlédací poštou Hamburg 36), výplatní otisk je jedním z prvních příležitostných výplatních otisků na světě a v Evropě a byl v provozu i před výstavou k propagačním účelům,
-
ukázkami výstavních medailí, první je zlatá a byla udělena baronovi Takaharu Mitsui, další bronzová s nezjištěným vystavovatelem a třetí zlatá udělená vystavovateli Albertu Bolaffimu z Turina.
Zdroje:
-
Různé archivy,
-
www.wikipedia.org
-
www.google.com
-
Výstavní katalog Mophila 1931,
-
www.ebay.com
-
www.stampboards.com
-
www.anschtskarten-center.de
Napsat komentář