Mezinárodní výstava moderní filatelie MOPHILA 1931


Každá filatelistická výstava přiláká pozornost nejen samotných filatelistů a odborníků této oblíbené záliby, ale i laické veřejnosti všeho věku. Zejména světové výstavy a výstavy specializovaných oborů a poštovní historie mají historicky v tomto konstatování prim.

V našich končinách v tomto směru významně prosluly PRAGA 1938 a PRAGA 1962. Zejména posledně jmenovaná probudila velký zájem filatelistů o specializované obory. Na ni navázala později specializovaní výstava PRAHA 1966, která dala velký impuls ke sbírání různých specializovaných oborů a jejich badatelství. Věřím, že i letošní PRAGA 2018, navíc několikrát jubilejní díky významnému výročí Československa, přinese též rozvoj sběratelství ve všech směrech a oživení české a světové filatelie. Tak se těšme a výstavě přejme zdar.

Ve dvacátém století se konala celá řada zajímavých a průlomových výstav, které otevřely prostor pro sběratelství, vystavování, publikaci poznatků a badatelství všeho druhu a různých oborů. Teprve po letech si uvědomujeme, jak rozvoji filatelie přispěly.

Jednou z významných výstav byla Mezinárodní výstava moderní filatelie MOPHILA 1931, která se konala v Hamburku ve dnech 22.-30.srpna 1931. Ukázala mnoho exponátů různých nejen moderních oborů, ale především specializovaných úseků filatelie. Na výstavních panelech se shromáždily různé obory. Výstava se především soustředila na:

  1. Badatelské sbírky

  2. Zvláštní sbírky

  3. Sbírky se zvláštními cíli

Přínosem byla i čestná a mistrovské třídy. Hlavní pozornost však přitáhly hlavní třídy v oborech:

  1. Poštovní známky a známky na celistvostech

  2. Poštovní celiny a výstřižky

  3. Letecká pošta

    1. Letecké známky

      1. Úřední známky

      2. Poloúřední známky

    2. Uskutečněná pošta

      1. Letecká pošta

      2. Letecká lodní poštaB

      3. Balonová pošta

  4. Stará razítka

    1. Razítkování všeobecně

    2. Předchůdci

    3. Lodní pošta

    4. Polní pošta

  5. Moderní razítka

    1. Výplatní otisky

    2. Předběžná razítka

    3. Příležitostná a propagační razítka

    4. Různé

  6. Předznámkové sbírky

  7. Fiskální a telegrafické známky

  8. Padělky

  9. Soukromé známky

  10. Návrhy a zkusmé tisky

  11. Postální dokumenty

  12. Literatura

    1. Bibliografické práce

    2. Práce všeho druhu

    3. Noviny a časopisy

  13. Sběratelské potřeby

Výstava dala prostor i teritoriální třídě s důrazem na specializované obory. První podtřída obsáhla Německo (staré Německo, Německou Říši, kolonie, obsazená území, smluvní území – např. Sársko aj.), druhá podtřída Belgii, Lucembursko, Nizozemí, Nizozemské kolonie a třetí podtřída Dánsko, Norsko, Švédsko, Island a Západní Indii. Návštěvníci viděli i další podtřídy.

Pohled na výstavní třídy a podtřídy, zejména ty se specializovanými obory s trochou nadsázky přinesla jednu z prvních klasifikací specializovaných oborů – šitou na Německo. Rozhodně na svou dobu roztřídění bylo vysoce moderní a odvážné. Poprask nepřineslo, spíše naopak. I u nás měla výstava odezvu. Z korespondence mezi výplatními otiskáři vím, že byla dobře hodnocena s politováním, že se jí naši sběratelé tohoto nového oboru nezúčastnili a vystavování „klenotů“ nechali na německých sběratelích, zejména na Helmutu Diersovi, velkému propagátoru československých otisků.

Výstava se stala oblíbenou i mezi obchodníky se známkami a dalšími artefakty filatelie. Řada z nich vydala zvláštní pohlednice či dopisnice a tím se zasloužila o reklamu výstavy a zanechání výrazné stopy ve filatelistické historii (W. Behrens, W. Sellschopp a další). Pozadu nezůstala ani Zeppelinova pošta, která trh obohatila řadou zajímavých celistvostí.





Tento stručný článek doplňuji řadou vyobrazení:

  1. titulní stranou výstavního katalogu a přední stranou propagační pohlednice s orazítkovanými známkami (série Theo Warricke),

  2. fotografiemi z interiéru výstavy – jednak slavnou Behrensovou zeměkoulí u vchodu a exponáty Zeppelinovy vzducholodě a modelu rakety dopravující raketovou poštu v pozadí se Siegrovým reklamním bannerem,

  3. fotografií výstavní jury s některými organizátory, na které poznáváme významné světové filatelisty (např. Melvilla sedícího vpravo) a podpisy některých členů jury doplněné výstavními razítky, zejména populárním razítkem letecké pošty. Snímek jury je z časopisu Hamburger Fremdenblatt – Rundschau im Bilde z 27.8.1931. Na snímku jury jsou tyto osobnosti (zleva doprava stojící): předseda Birnbach, Carl Pott, Seymour, Rachmanov, Bosshard, Tracey-Woodward, Dietrich, Rosenthal a (sedící zleva doprava): Klemann, Galvez, de Razy, Godden, Esser, Silberberg, Goetz a Melville,

  4. pozvánkou pro Francise Fielda na zahajovací ceremoniál výstavy 22.8.1931, která se konala ve Slavnostním sále Zoologické zahrady v Hamburku (na druhé části pozvánky je vidět krásný logotyp výstavy),

  5. dopisem s razítkem letecké pošty odeslaný v den zahájení výstavy a celistvostí s příležitostným výplatním razítkem výstavy MOPHILA (Francotyp s dohlédací poštou Hamburg 36), výplatní otisk je jedním z prvních příležitostných výplatních otisků na světě a v Evropě a byl v provozu i před výstavou k propagačním účelům,

  6. ukázkami výstavních medailí, první je zlatá a byla udělena baronovi Takaharu Mitsui, další bronzová s nezjištěným vystavovatelem a třetí zlatá udělená vystavovateli Albertu Bolaffimu z Turina.

Zdroje:

  1. Různé archivy,

  2. www.wikipedia.org

  3. www.google.com

  4. Výstavní katalog Mophila 1931,

  5. www.ebay.com

  6. www.stampboards.com

  7. www.anschtskarten-center.de

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar