Československá měnová reforma 1953 v dokladech poštovního provozu – výstava Pavla Aksamita, dlouholetého člena Svazu českých filatelistů, který se zaměřuje na sbírání filatelistických materiálů Československa po roce 1945 a České republiky. Československá měnová reforma byla vyhlášena v sobotu 30. května 1953 odpoledne. Důvodem vyhlášení byla snaha tehdejší komunistické vlády o znehodnocení měny, vypořádání se s přídělovým systémem, zastavení černého trhu, snížení poměru poptávky vůči chudé poválečné nabídce. Od 1. června 1953 tak byla touto reformou zavedena „nová měna“. Peníze byly občanům měněny ve stanoveném kurzu. Zatímco hotovost do 300 Kčs na osobu se přepočítávala v poměru 5:1, tj. za 5 Kč staré měny dostal 1 Kč nové měny, další peníze byly už měněny v poměru 50:1. Vklady u peněžních ústavů byly přepočítávány podle výše vkladu v poměru od 5:1 až po 50:1. Reforma byla tehdejší vládou prezentována jako velké vítězství pracujícího lidu nad buržoazií, ale konečným důsledkem bylo znehodnocení úspor, propadnutí vázaných vkladů všeho obyvatelstva a pokles jeho životní úrovně. Měnová reforma se pochopitelně projevila i v poštovním provozu při vyplácení poštovních zásilek. Vystavené ukázky exponátů zachycují nejrůznější druhy poštovních zásilek z tohoto krátkého ale velmi zajímavého období. Slavnostního přestřižení pásky se ujala manželka vystavovatele Jitka Aksamitová. Hudbou i zpěvem zahájení výstavy doplnil člen Clubu gentlemanů Žižkov a pravidelný účastník výstav Jaromír Mário Císař.
U příležitosti zahájení výstavy jsme vystavovateli položili několik otázek.
Spojujícím tématem vaší výstavy je Československá měnová reforma 1953 v dokladech poštovního provozu.Jak jste se k tomuto období československé historie dostal? Zaujaly mne zajímavé dopisy a další druhy zásilek s velkým množstvím známek, použitím neobvyklých známek (letecké známky, známky vysokých hodnot), naopak zásilky bez známek, s kombinací známek a placení v hotovosti, balíkové průvodky apod.
Kterého z vystavovaných exponátů si nejvíce ceníte a proč? Hlavně zřídka se vyskytujících zásilek (cenná psaní, zásilky s doplatními známkami, zásilky s otisky výplatních strojů, první použití známek „nové měny“ v den vydání a dokonce i jeden den před vydáním).
Jak těžké bylo sehnat podklady pro tvorbu exponátů o Československé měnové reformě 1953? V literatuře je toto období dosti dobře zpracováno, ke zlepšení mých znalostí pomohly mi i exponáty dalších sběratelů tohoto období (Z. Znamínko, V. Dražan, M. Ptáček). Materiály jsem kupoval ve filatelistických obchodech, na burzách a ve filatelistických aukcích.
Čeho by si měli návštěvníci vaší výstavy zejména povšimnout? Věcí zmíněných už v předchozích odpovědích, ale i zdánlivě obyčejných zásilek (např. vyplacených v hotovosti), zásilek s tzv. schodovými frankaturami – známky lepené přes sebe, což poštovní předpisy normálně nedovolují, ale tehdy pro nutnost použití velkého množství známek to bylo tolerováno.
Výstava je k vidění od 5. 3. 2014 do 7. 4. 2014 na poště Praha 33, Přemyslovská 2, vchod z nám. Jiřího z Poděbrad.
Napsat komentář