Klubové odpoledne s přednáškou – 7.10.2021


Zveme Vás na klubové odpoledne přednáškového cyklu 2021 – 2022 s tématem

Modrý Merkur (1851) – typologie, poštovní použití a popis kvality

7. října 2021 (čtvrtek) od 16:30 hod.

přednáší: Jan Pelikán

Přednáška se koná v Domě PORTUS (Život 90, z.ú.) v Praze 1,
ul. Karolíny Světlé 18 (roh s ulicí Betlémskou)


Jan PelikánJan Pelikán (Dačice, 1970)

Od roku 1991 byl členem klubu filatelistů v Třebíči a následně KF 06-40 „Vysočina“, kde vykonával funkci vedoucího KMF Jihlava. Od roku 1997 se zabývá filatelií profesionálně, od r. 2017 coby člen Zväzu slovenských filatelistov. Věnuje se sbírání předznámkového období, Rakouska 1850 – 1918 a ČSR – Hradčan.

Je členem Komisie znalcov Zväzu slovenských filatelistov. Znalec pro obor Rakousko 1850 – 1918.

Poprvé vystavoval v roce 1997 v Klášterci nad Ohří, s exponátem Předznámkové období Jihozápadní Moravy 1750 – 1850 zde získal pozlacenou medaili a cenu výstavy. Na poslední výstavě ve Vídni na WIPA 2008 získal zlatou medaili a cenu prezidenta FIPA za exponát Rakousko-Uhersko 1908 – 10 Korun.

Je autorem desítek článků rakouské klasiky, hlavně na téma padělky. Spoluautor nového katalogu Monografie a specializovaný katalog – Rakousko 1850, který lze i objednat na  www.rakouskeznamky.cz



Pokyny pro účastníky přednášky

Akce se může konat při dodržení závazných protiepidemiologických podmínek:

  • absolvování PCR testu v posledních 7 dnech,

  • absolvování rychlého antigenního testu (RAT), který provedl zdravotní pracovník, v posledních 72 hodinách,

  • absolvování RAT za online metodou za dozoru zdravotního pracovníka, takový test je platný 24 hod., pokud o něm dohlížející zdravotník vydá doklad,

  • mít laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19, které není starší jak 180 dní,

  • mít alespoň 14 dní od aplikace druhé dávky u dvoudávkové vakcíny,

  • u jednodávkové vakcíny musí od očkování uplynout alespoň 14 dní.

Nadále platí povinnost mít ochranu dýchacích cest s účinností alespoň 94% (bez výdechového ventilu), jde např. o respirátory FFP2 či nanoroušky. Přednášková činnost se řídí stejnými pravidly jako kongresy a další vzdělávací akce.

Další pravidla a doporučení najdete na tomto odkazu


 

3 Responses to Klubové odpoledne s přednáškou – 7.10.2021

  1. Několik slov k přednášce Jana Pelikána
    Přednášku Jana Pelikána v Domě zvaném Portus na Starém Městě v ulici Karolíny Světlé dne 7.10.2021 , která se uskutečnila v sále Dřevák naslouchali zájemci filatelie, kteří zaplnili sál asi z jedné poloviny. Téma “ Modrého Merkura a osobnost známého filatelisty Honzy Pelikána přilákalo tak i v nepříznivé době covidové, poměrně velkou řadu filatelistických nadšenců. Sledoval jsem s velkým potěšením tuto precizně a zajímavě připravenou odbornou přednášku a to, pokud jsem nepopíjel kávu i s respirátorem zakrývajícím nos a ústa, tak jako ostatní přítomní. Ačkoli nejsem filatelistickým nováčkem v oboru starého Rakouska a ve své době jsem byl dokonce členem Svazu filatelistů tak zvané „Sekce předchůdců československých známek“, byla pro mě přednáška velkým osvěžením a shrnutím historie filatelie, zabývající se prvními novinových poštovními známkami světa. Skvělý odborný výklad, zábavný a vtipný přednes Honzy Pelikána se zaměřil především na typologii a poštovní využití všech Merkurových známek, na popis jejich kvality a druhy celistvostí. Prostřednictvím konkrétních ukázek zvětšených přenosem z PC na velké plátno v čele sálu obohatil naše znalosti vysvětlením detailních ukázek Modrého Merkura, zejména se zaměřením typu II. a to včetně jednotlivých podtypů IIa), IIb) a IIc). Byl jsem překvapen a okouzlen ukázkou výstřižku zastřiženého žlutého a modrého Merkura i jeho vysokou aukční cenou. Byla to pro mě inspirující a zajímavá přednáška, odpovídající odbornému zaměření, detailně a úplně vystihující zajímavou tématiku historie rakouského poštovnictví.
    Mám rád Honzu Pelikána ze Želetavy, znám ho mnoho let již od jeho začátků a poznal jsem jej jako nadšence klasického Rakouska. Během let se vypracoval na špičkovou úroveň, stal se znalcem svazu slovenských filatelistů pro obor Rakousko 1850-1918. Významnou profesionalitu jeho znalecké činnosti tvoří nejen jeho praktické a teoretické znalosti, ale i jeho již známý soukromý archiv, ve kterém má klasické známky a dopisy, které jsou ověřeny předními evropskými znalci pro klasické Rakousko. Perfektně mu slouží pro porovnání pravosti jednotlivých zkoumaných položek filatelistického materiálu. K dosažení vysoké odborné úrovně filatelistických znalostí mu pomáhá také jeho laskavá a pracovitá manželka Jarka, která s ním sdílí filatelistické nadšení a zájmy. Bylo mi potěšením ji pozdravit i na přednášce jejího manžela Honzy Pelikána, který téma první rakouské novinové známky Merkur pojal se vzornou přípravou a velkým nadšením, které jsme v sále všichni radostně vnímali. Přednáška byla pro nás, kteří máme rádi historii filatelie velkým přínosem.

    Miloš Červinka

     
  2. Jaroslav Borůvka napsal:

    Se vším, co pan doktor Červinka napsal o přednášce pana Jana Pelikána, musím stoprocentně souhlasit. Sice se nezabývám sbíráním této emise rakouských známek, měl jsem o ní základní přehled, ale přednáška mi poskytla i neznámé informace, které bych o ní jinde nezískal. Je perfektní, že se rakouskou klasikou zabývá na nejvyšší úrovní tak mladý znalec. Lze pouze poděkovat, že se se svými znalostmi podělil s účastníky přednášky.
    Jako mimopražský sběratel musím taky poděkovat vedení KF 00 – 15 za možnost získávat informace z různých oborů filatelie na nejvyšší úrovni. S milými lidmi v příjemném prostředí sálu Dřevák v domě Portus se budu rád setkávat i v budoucnu.
    Jaroslav Borůvka

     
  3. Ladislav Čechák napsal:

    Pan Miloš Červinka v závěru svého pochvalného komentáře k přednášce uvádí, jak Honza Pelikán „téma první rakouské novinové známky Merkur pojal se vzornou přípravou a velkým nadšením, které jsme v sále všichni radostně vnímali“. To spolu s jeho prokázanou odbornou a znaleckou kvalitou bylo to hlavní, co vyvolalo až neobvykle příznivý ohlas jak bezprostředně po přednášce samotné, tak i v následných komentářích pánů Červinky a Borůvky. Za pořadatele je namístě poděkování panu Janu Pelikánovi i touto veřejnou formou za jeho excelentní prezentaci Modrých Merkurů a významné obohacení spektra přednášek uskutečňovaných u nás již ve 42 přednáškových ročnících. Kdybychom, teoreticky, sestavovali jakýsi „top ten“ výběr těch nejlepších přednášek jejich historie, tak bych se určitě zasazoval, aby tato přednáška pana Pelikána do tohoto elitního výběru byla zařazena…

    Poděkování patří také pánům Červinkovi a Borůvkovi, že se prostřednictvím svých úžasných komentářů podělili o názory a dojmy z přednášky. Nechť jsou jejich komentáře také inspirací pro další „komentátory“ i pro následná témata a příspěvky, které se na našich stránkách objeví.

    Ladislav Čechák

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar