Katalog maďarských výplatních otisků mezi sběrateli
Letos vyšel I. díl Katalogu maďarských výplatních otisků, který se věnuje výhradně jedné z dominantních soustav v maďarském poštovním provozu – soustavě Frankotyp. Sběratelé se po mnoha letech dočkali specializovaného katalogu filatelistického artefaktu, který je již dlouho součástí maďarské pošty a poštovní historie této země. Autory jsou Péter Gidófalvy a Andor Hodobay. Originální název publikace je Gépi bérmentsítés Magyarorszagon I. Francotyp bélyegzések (1928-1987). Katalog lektoroval Gábor Voloncs. Vytiskl SÉD Nyomda Kft. V textu jsem bohužel nenašel adresu, na které by si zájemci mohli tuto ucelenou publikaci objednat a koupit.
Publikace má tuto strukturu:
-
Úvodní část včetně typologických poznámek a námětového rejstříku (30 stran) – úvod je doplněn četnými ilustracemi.
-
Katalogová část s černobílými reprodukcemi (205 stran)
-
Příloha s celistvostmi obsahující barevné otisky (12 stran).
Maďarsko bylo jedenáctou evropskou zemí, která zavedla toto vyplácení do svého poštovního provozu v roce 1928 (pro připomenutí: Československo bylo sedmou zemí v roce 1926). V dlouhé historii tohoto specializovaného oboru byly stroje Frankotyp v dominantní podobě, i když ne tak monopolní jako u nás.
Prvním otiskem byly otisky soustavy Universal Postal Frankers „Midget“ s fixní hodnotou (výplatní razítko 22 x 24,5 cm). Ty mají na trhu poměrně dost vysokou hodnotu (od USD 5,- do USD 20,-). Použitý otisk této soustavy (bez domicilu) doplňovaný na celiny (doplatek) dosahuje ceny až USD 100,-. Pozor na záměnu s nevýplatními prostředky „poštovné zaplaceno“!
Druhou soustavou byly otisky soustavy Frankotyp s nastavitelnou hodnotou ve výplatním otisku (MV). Té se katalog týká. Ve sledovaném období se do provozu dostaly i otisky dalších soustav, které budou společně s otisky Universal pravděpodobně součástí dalších katalogů. Kromě již jmenované soustavy to jsou otisky TAXOTYP, Pitney-Bowes, Satas (-Guichet), NE-T, Postalia.
Zbývá dodat, že Maďarsko rozlišuje čtyři skupiny otisků:
A – otisky Království – v horní části denního razítka korunka
B – otisky Republiky – v horní části denního razítka bez korunky
C – speciální otisky strojů pošt
D – speciální otisky samoobslužnými výplatními otisky
Tato příručka, která je zároveň i (hodnotovým) katalogem obsahuje všechny otisky známé autorům a s jejich variantami. Jednotlivé záznamy mají tuto strukturu:
-
katalogové číslo
-
známá doba použití otisku
-
dohlédací poštovní úřad
-
hodnota otisku (v bodech)
-
jiné doplňující vysvětlivky
Přítel Luděk Janů doplňuje mé informace o nedávno vyšlém I. dílu Katalogu maďarských výplatních otisků Francotyp(1928 – 1987) ze 4. 11. 2014 takto:
Katalog (originální název a reprodukce titulní strany v tvrdé vazbě viz shora v článku) lze objednat přímo u jednoho z autorů Peter Gidófalvy (email: gidofalvy@t-online.hu). Cena knihy EUR 20,00 plus poštovní poplatky. Reference ISBN 978-963-06-5419-7.
Díky.
DOBRÝDEN,PROSÍM O INFORMACI,KDE MOHU KOUPIT TENTO KATALOG MAĎARSKÝCH ZNÁMEK.DĚKUJI ZA INFORMACI,OLDŘICH ŽALOUDEK.
Dobrý den. Úvodem připomínám, že se nejedná o katalog známek, ale o katalog výplatních otisků. V současné době se prodává na tomto odkazu. Cena byla zatím 5500Ft. případně stačí zata do „strýčka“ Googlu tento odkaz Jiří Marko