Je výplatní stroj vynálezce Detalma Di Brazzy prvním na světě?
Významná publikace autorů přátel Joela A. Hawkinse a Richarda Stambaugha „Mezinárodní katalog výplatních otisků“ (The International Postage Meter Stamp Catalog) vydaná v Goodyearu, AZ, USA v roce 2005 (1. vydání) a pravidelně doplňovaná na webových stránkách Wikipedie přinesla v kapitole „United States of America“ (strana 1098 a 1099) nenápadnou, ale zato průlomovou informaci. Od vydání této významné a rozsáhlé publikace uběhlo již více jak osm let, ale nepotřehl jsem, že by informace, o které budu psát dál, připoutala pozornost badatelů, sběratelů, odborné veřejnost a profesionálních institucí, i když se jedná o zprávu měnící do jisté míry existující shodu na prvním stroji na světě a otisku na světě.
Než se zmíním blíže o této informaci, neuškodí přinést československé, ale zejména americké definice výplatních stroje a výplatního otisku definice publikované a akceptované v Československu a v USA, ale i ve světě badatelskou a sběratelskou komunitou.
Československé definice
Výplatní stroj: stroj, jehož otisky je možno automaticky hradit nebo zúčtovávat poštovní poplatky… (zkráceno).
Výplatní otisk: otisk výplatního stroje (zpravidla v červené barvě) na listovních zásilkách, průvodkách nebo jiných poštovních dokladech, vyznačuje výši výplatného spolu s místem podání a dobou úhrady, výplatní otisk tvoří dvě hlavní části: denní razítko a výplatní razítko… (kráceno).
Obě definice byly schváleny sekcí výplatní otisků KPHC v 70. letech a následně i SČSF. Je pravda, že vystihují skutečnosti před třiceti lety a vycházejí z československé reality.
Americké definice
Výplatní stroj (A: Postage Meter): stroj, který tiskne poštovní známku a zaznamenává částku vytvořeného poštovného.
Výplatní otisk (A: Meter Stamp): poštovní známka vytištěná výplatním strojem.
Navrženo autory a schváleno americkou The Meter Stamp Society a dalšími mezinárodními sběrateli.
A nyní k avizované informaci.
Doposud byla světovou sběratelskou a badatelskou veřejností, jakož i odbornými institucemi akceptována skutečnost, že první výplatní stroj na světě splňující nároky a požadavky na vlastnosti výplatního stroje a jeho produktu – výplatního otisku byl úspěšně použit v norském Oslu (tehdejší Kristiánii). Vynálezcem byl Karl Uchermann. Stroj poprvé použit na poště v Kristiánii dne 15.6.1903. Je pravda, že před tímto datem podobné pokusy se vyskytly i v dalších částech světa, ale jako takové nebyly uznány za skutečný výplatní stroj (viz definice). Uchermannův stroj požadavky splňoval a byl uznán za první úspěšný pokus na světě. Dodávám, že byl uznán renomovanými institucemi – Poštovním muzeem ve Stockholmu (viz publikace Verdens Foerste Frankeringsmaskin od kurátora Byrasjefa Eilerta Tommelstada, Oslo 1970), dále americkými autory prvního světového katalogu výplatních otisků S. D. Barfootem a Wernerem Simonem, Londýn 1951, The Science Museum, South Kensington v Londýně roku 1952, ale i výrobcem strojů The Universal Postal Frankers Ltd. v Londýně.
Od této doby však uplynula řada let. Bádání se nezastavilo. Počátkem 21. století (2006) zmínění američtí autoři nového katalogu a významní sběratelé a badatelé (viz první paragraf) přicházejí se zprávou jako blesk:
Spojené státy severoamerické jsou první zemí na světě, která skutečně použila výplatní otisky v poštovní provozu. V roce 1897 malý počet veřejnosti použil experimentálně poštovní výplatní stroje na mince (coin-operated postage franking machines) ve městě New York. Výplatní stroje vyrobil italský vynálezce hrabě Detalmo di Brazza.
Spojené státy severoamerické jsou první zemí na světě, která skutečně použila výplatní otisky v poštovní provozu. V roce 1897 malý počet veřejnosti použil experimentálně poštovní výplatní stroje na mince (coin-operated postage franking machines) ve městě New York. Výplatní stroje vyrobil italský vynálezce hrabě Detalmo di Brazza.
Napsat komentář