Herčík Josef


Josef Herčík (22. 5. 1922, Uherský Brod – 9. 7. 1999, Praha) byl známý grafik a rytec. V roce 1940 se vyučil v UherskémHERCIK_JOSEF Hradišti nástrojářem a rytcem výtvarného dekoru střelných zbraní. Po získání tohoto vzdělání začal jako rytec pažbových ornamentů ve Zbrojovce v Uherském Brodě. Po skončení války v roce 1945 se přestěhoval do Prahy a začal se věnovat výtvarnému umění. Navštěvoval soukromě Akademii výtvarných umění u Vladimíra Pukla.

Josef Herčík byl především umělcem s vyhraněným talentem a  citem pro detail. Tuto vlastnost využil zejména při rytinách čs., českých, slovenských a zahraničních poštovních známek (Japonsko, Kuvajt, Monako a OSN). Přesný přehled jeho rytin ve známkové tvorbě včetně katalogových referencí zachytil číselně Gerhard Batz v článku“ Josef Herčík“ otištěný na portálu @Infofila (7.1.2003). Literární prameny zaznamenávají až 400 vytvořených známkových rytin. K tomu je nutno připočítat i stovky kreseb pro obálky prvního dne (FDC) a poštovní razítka.

Začátkem šedesátých let začal spolupracoval s malířem a grafikem Václavem Sivkem, který jej přivedl ke známkové rytině. Jako příklad spolupráce těchto dvou umělců je rytí známky v emisi „Brouci“ podle Sivkovy předlohy.  Během svého života se věnoval i autorské grafice, tvorbě poštovních razítek a akciím. Vytvořil i celou řadu kreseb, knižních ilustrací, titulní strany knih a bibliografické práce. V literatuře se dočítáme, že kromě známkové tvorby se Josef Herčík zabýval i heraldikou. Graficky upravil a ryl znaky českých a slovenských měst.

V roce 1993 vyryl první poštovní známku nově vzniklého státu – České republiky. Za své práce obdržel řadu cen a vyznamenání. Jedna z těch nejcennějších byla cena „Grand Prix“ na výstavě v Neapoli v roce 1967 za rytecký přepis Picassova obrazu Guernica. Přehled udělených cen a vyznamenání uvádí Ing. Břetislav Janík na portálu Japhila.cz v článku „Josef Herčík rytec „Par Excellence“. Získal zakázku německého vydavatelství Hermann Sieger Verlag ke zhotovení faksimile modrého Mauritia. Vytvořil cyklus ocelorytin vedut oragensií – cyklus Sto a jeden pohled na Prahu.

Josef Herčík se významně angažoval i při vytvoření grafických návrhů pro několik filatelistických výstav. Jedním přikladem za všechny slouží jeho celinová obálka vytvořená pro I. celostátní výstavu specializovaných oborů, která se konala v roce 1966 v Praze (obálka je zde).

Josef Herčík byl až do posledních dnů svého svého života velmi činorodým grafikem. Se svou rodinou (ženou Helenou, svým synem Josefem a snachou) založil 1. Českou grafickou společnost s.r.o – grafické práce a tisk, firmu s tiskařskou licencí cenných papírů a tiskařstvím akcií, obchodních a cenných papírů. Tato společnost je exkluzivní společností v této oblasti. Specializuje se na návrh, výrobu a tisk cenných papírů autorským ocelotiskem. Syn Josef Herčík ml., akademický malíř a grafik, který je absolventem VŠUP,  pokračuje v tradici svého otce.

Ocenění práce Josefa Herčíka dotvrzují slova veřejných informačních zdrojů:

„Česká umělecká grafika si díky svým znamenitým tvůrcům vydobyla evropské úspěchy a ocenění, jakož i domácí uznaní. Po právu se mezi ostatní výtvarníky tak zařadil rovněž rytec – umělec Josef Herčík, za což mu bez nadsázky a pochlebování patří dík a sláva. Je totiž vynikajícím poslem a velmistrem královny umělecko-grafické techniky, kterou představuje ocelorytina.


Ukázky z tvorby


Rytiny známek ČSR

Rytiny známek ČR

Grafické úpravy/návrhy známek

Autor: Ivan Leiš


 
Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar