Generál Ferdinand Antonín – obec Zámrsk – pamětní deska
ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY HRABĚTE Z BUBNA A LITIC
GENERÁLA FERDINANDA ANTONÍNA NA ZÁMKU V ZÁMRSKU
Ve dnech 16.-19.10.1813 se odehrála největší bitva napoleonských válek. U německého Lipska se tehdy střetlo vojsko francouzského císaře se spojeneckou armádou Rakouska, Pruska, Ruska a Švédska. Napoleon zde utrpěl porážku, která předznamenala jeho konec. Na straně spojenců bojovalo v té době i mnoho Čechů. Jedním z nich byl polní podmaršálek Ferdinand Antonín,hrabě z Bubna a Litic (* 26.11.1768 Zámrsk, Čechy, † 5.6.1825 Milano, Itálie) v čele 2. lehké divize. Za jeho zásluhy mu bylo přímo na bojišti uděleno nejvyšší rakouské vojenské vyznamenání – Vojenský řád Marie Terezie. Mezi nejvýraznější vojevůdce patřil u Lipska také vrchní velitel spojenecké armády polní maršál Karel Filip Schwarzenberg; ten byl také považován za českého šlechtice a jeho portrét je zobrazen na FDC.
V letošním roce uplyne již 200 let od této historické události a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vydalo k této příležitosti dne 2.10.2013 poštovní aršík, zachycující m.j. výjev po této slavné bitvě. V sobotu 19.10.2013 ve 14 hod. bude Ferdinandu Antonínovi, hraběti z Bubna a Litic odhalena pamětní deska na zámku v Zámrsku. Této slavnostní akce se podle našich informací zúčastní příslušníci rodu Bubnů z Litic, zástupci města Ženevy, hejtman Pardubického kraje a další významní hosté.
Součástí prohlídky zámku po odhalení pamětní desky bude představení známkového aršíku 200. výročí bitvy u Lipska, k němuž promluví starostka Zámrsku Zuzana Tvrzníková. Podotýkáme, že nepůjde o křest aršíku, jak bylo původně avizováno, protože se nepodařilo zajistit účast autora prof. Zdeňka Zieglera ani rytce Václava Fajta. Podle našich informací nebude k akci vydán žádný filatelistický materiál ani pošta v Zámrsku nebude otevřena.
Program a podrobnější informace o akci naleznete na tomto odkazu – renesanční zámek Doudleby nad Orlicí.
Další informace na webových stránkách obce Zámrsk.
„Krajané v Ženevě vzpomenou na hraběte Bubnu z Litic“ na stránkách „platformy“ Krajane.net.
Podrobnější informace z uskutečněné akce a fotogalerii si můžete prohlédnout zde.
Podobné příspěvky (jsou automaticky vybírány programem):