Fotogalerie historických výplatních strojů


Na počátku 20.století skončil norský pokus Gustava Adolfa Hansena nedorozuměním. Avšak nezávisle na Uchermannovi vyvíjel podobný stroj Ernest Moss na Novém Zélandu. Jeho první model se dostal do veřejného zkušebního provozu v roce 1904. Stroj odlišné konstrukce uvedl do zkušebního provozu v srpnu téhož roku Robert Wales. Oba stroje novozélandská pošta schválila pro užívání a tak od roku 1905 na Novém Zélandu zahájily definitivní provoz výplatní stroje navíc dvou odlišných konstrukcí. Mossův inovovaný model z roku 1906 se nakonec ukázal jako spolehlivější. Měl 6 automaticky vyměnitelných hlavic s různou výplatní hodnotou. Pod ní je označení čísla stroje. Nebyl však ještě opatřen mechanismem označujícím datum použití. To je charakteristické pro všechny stroje vyvinuté na základě Mossovy konstrukce nejen na Novém Zélandu. Ernest Moss se narodil v roce 1867 v Anglii, ale většinu svého života prožil v Christchurchu na Novém Zélandu. Tam také v roce 1932 zemřel. Na inovacích svých strojů pracoval do konce života. Na konci roku 1906 již bylo v provozu 48 výplatních strojů. Pro otisky nebyla stanovena závazná barva. Většinou byly v černé barvě a po znehodnocení razítkem jsou hůře čitelné.

Ve Spojených státech považují za první výplatní stroje konstrukce Eugene Rumlera a Arthura Pitneye. Údajně první sestrojili již v roce 1903. Poštovní správa je však neakceptovala. První testování bylo povoleno až v květnu 1912. Jiný testovaný stroj byl od Waltera Bowese. Oba pánové potom spojili své síly a založili firmu Pitney-Bowes, která se stala jednou z největších na světě na tomto poli. První stroj Pitney-Bowes představili na konci roku 1920.

Existuje ještě řada dalších pokusů a konstrukcí strojů, které nahrazovaly známky a měly zjednodušit odbavování zásilek. Asi nikdy nebude nalezena naprostá shoda v tom, co je a co není výplatní stroj.  Výplatní stroj lze charakterizovat jako zařízení k úhradě poplatků spojených s poštovními službami, které otiskují výši a místo tohoto poplatku a načítají vyfrankované částky. Rozšiřování a používání výplatních strojů na poštách bylo schváleno 7.kongresem UPU v roce 1920. Masový rozvoj používání výplatních strojů nastal po následujícím kongresu Světové poštovní unie ve Stockholmu, kde byla schválena pravidla pro používání výplatních strojů uživateli mimopoštovními.



Další ukázky výplatních strojů a výplatních otisků naleznete na následujících odkazech:


 
Klubové odpoledne - Vydání a poštovní použití „Košických dopisnic“ v roce 1945 - Vladimír Soukup - 5.12.2024
This is default text for notification bar