Filatelistické setkání v Sieberzmühle


Úvodem o Badatelské společnosti výplatních otisků


S velkým očekáváním a netrpělivostí jsem přijal pozvání od Michaela Engelhardta, 1. předsedy a Bernda Rosolského, 2. předsedy a jednatele, kteří tvoří současné vedení německé Badatelské společnosti výplatních otisků k účasti na výročním setkání této Společnosti. Využil jsem mé cesty po německy mluvících zemích Evropy a účast jsem potvrdil.

Setkání se konalo již po jedenadvacáté za velké účasti členů Společnosti, odhadem se jí během týdne od 14.-20.3.2016, kdy se tato akce konala, zúčastnilo 60 – 70. Nechyběli ani zahraniční účastníci (Nizozemí, Česká republika) – tato badatelská skupina je otevřena i do zahraničí. Celkově má Společnost 200 aktivních členů. Hlavním cílem je podpora sběratelství výplatních otisků, poštovních i firemních, upředňostňuje se výměna materiálu a podpora tvorby a vydávání odborných publikací tohoto oboru poštovní historie. Většina autorů se rekrutuje z řad Společnosti. Současní autoři mají na co navázat. Svědčí o tom jména jako H. Dürst, G. Eich, O. Gleixner a jiní. Pravidelně (v zásadě 4x ročně) vydávají i odborný časopis Bericht, který je velmi kvalitní obsahem i formou a je vynikajícím vodítkem při tvorbě sbírek a exponátů pro členy Společnosti.

Naše sběratele bude jistě zajímat, co členové Společnosti sbírají. Na výměnných stolech jednací místnosti se to modralo zejména a současnými otisky (červené otisky jako by vymizely). Mezi sběrateli jsou i ženy, zaujaté zejména otisky s náměty. Námětových sběratelů je mezi účastníky poměrně dost. Špičku však tvoří specialisté. Pomálu je těch, kteří se věnují začátkům sběratelství německých otisků (např. otisky Deutsches Reich). Když jsem hovořil se sběrateli, těch, kteří se věnují těmto otiskům je pramálo – stačily prsty jedné ruky. Nicméně po otiscích za našeho území se vztahem k německé problematice (I. republika, zabrané území, Protektorát aj.) se jen zaprášilo. Zájem vzbudily i modré otisky na celistvostech zaslaných z Německa k nám.


Představuji místo setkání


Společnost se schází, jak již bylo řečeno jedenkrát ročně již 21 let (!) na stejném místě v mlýně Sieberzmühle (Hosenfeld) nedaleko historického barokního města Fulda. Místo si sběratelé zvolili jako pomyslné centrum Německa, dosažitelné všemi z této země nejen pro svou polohu, ale i blízkou dosažitelnost německých dálnic ze všech směrů., pokud nenastane nervový dopravní uzel zvaný „stau“. Sieberzmühle je starodávný mlýn z poloviny 19. století, náležitě upraven do modernosti tak, aby jako nynější hotel a vynikající restaurace poskytovaly svým návštěvníkům co možná nejlepší pohodlí. Spokojenost byla na místě (spokojená byla i má vlčice Honey, která se mnou sdílela v psím rozmaru pro dvanáctiletou psici nepochopitelnou radost páníčka nad získanými výplatními otisky). Dozajista cítila i vůni dvou čtyřnohým přátel nedávno zemřelého sběratele a publicistty Gerda Eicha, kterým se ve mlýně v malebném údolí velmi líbilo.

Mlýn se nachází v krásném údolí, uprostřed přírody, daleko od civilizace, kde se daří nejen lidem, ale i dalším živočichům. Z jedné strany nás obklopoval skotský národní skot (highlandeři) a z druhé daňci. Místo údajně dle dlouholetých návštěvníků je naprosto vhodné pro výměnu filatelistického materiálu a podporuje heslo Společnosti: „Přineste jednu krabici otisků, odvezte si dvě krabice“. A to se splnilo. Potěšení mi přineslo pozorování starých pánů a dam (bylo jich dost), jak přijížděli k jednací místnosti auty a z jejich kufrů vynášely krabice od banánů plné cenných úlovků. Nenabízely se jen kilovky, ale i vzorně uspořádané sestavy cenných otisků různých sběratelů. Potěšením mi byla ucelená sbírka Otto Gleixnera, ke které se vrátím v dalším pokračování toho článku. Stojí za to. V druhém pokračování se zastavím i u tří publikací, které Společnost vydala v nedávné době. Některé se bezprostředně dotýkají i našich otisků a naší poštovní historie. A opět: v literatuře se objevují fakta, která doplňují naši mozaiku. Poznal jsem, že s německými filatelisty toho máme hodně společného i v této oblasti. Historie se nedá zapomenout. Tím, že naše poštovní správa si zvolila jako první soustavu německý Francotyp (firma vznikla v roce 1925!), soudržnost je ještě více těsná.

Sieberzmühle mělo vše pro úspěšné setkání a jednání (klid, pohodlí, idylickou přírodu vůkol – jezírka, lesy). A hlavně pochopení ze strany majitele a vstřícnost personálu.


Město Fulda


Jak jsem již řekl, historické barokní město Fulda, je velmi blízko místa setkání. Má i stopy spojené s naší historií. Svě skvosty zde například stavěli i bratři Dienzenhoferové. Fulda je významným městem Hesenska. V okolí jsou i další malá zajímavá městečka – Werra, Fritzlar, Rhön, Tann, Rasdorf, Bad Hersfeld a jiná. Fulda je zachovalé biskupské město s katedrálou, zámkem, klášterem a barokními měšťanskými domy. Je 9. největším městem Hesenska. Někteří účastníci se přemohli a odpoutali se od sběratelského zájmu a vydali se po okolí. Zcela jistě nelitovali. zejména, když ochutnali některé speciality importované z Čech v restauraci „U černého kohouta“ v centru Fuldy. Zejména, když ochutnali nezapomenutelnou pražskou bramboračku.

V dalším pokračování se budu věnovat zmíněným publikacím a sbírce otisků z území Československa sběratele a publicisty Otto Gleixnera.

Přiložené fotografie doplňují text o Sieberzmühle, mé vlčici, Fuldě. Na konci fotografické série jsou momentky ze setkání, kdy se mi dostalo cti vyfotografovat se s legendami německého sběratelství výplatních otisků. Na prvním čtyřbloku fotografií jsem s Achimem Forsterem a Berndem Rosolskim (shora, dole s kolegy Forsterem a Brunnerem-spolupracovník našich katalogů) a se sběratelem starého Německa Bertndem Bobrowskim z Neumünsteru (dvě fotografie dole). Na druhém čtyřbloku je žena-sběratelka, partnerka Achima Forstera paní Angelika F. a na druhém sběratel otisků Uherského Hradiště pan Thomas Grommisch, na třetím čtyřbloku jsou fotografie sálu s účastníky při výměně. Na dvojbloku posledních fotografií jsem si zvěčnil Michaela Engelhardta s manželi Forsterovými.

Pokračování příště

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Otevření nového FILAPOINTu na poště Liberec 1 - 27.11.2024
This is default text for notification bar