Ceny FEPA 2023 (2)


Federace evropských svazů (FEPA – Federation of European Philatelic Associations) je evropskou institucí, která sdružuje evropské filatelistické svazy ( fepanews.com ).

Každým rokem uděluje rada FEPA ceny v oblasti filatelie:

  • medaili FEPA za zásluhy o filatelii,

  • medaili FEPA za výjimečnou službu organizované filatelii,

  • medaili FEPA za výjimečnou filatelistickou studii a výzkum,

  • ocenění FEPA filatelistickým společnostem, asociacím, uniím nebo klubům (certifikát),

  • Medaile Francise Kiddlea za nejinovativnější filatelistický web.


Medaile FEPA za zásluhy o filatelii


Eli Weber (Izrael) působil posledních 30 let jako prezident Izraelské filatelistické federace a pod jeho vedením dosáhla mimořádných úspěchů. V Izraeli se konaly tři mezinárodní výstavy poštovních známek a jedna evropská výstava. Jako člen poroty slouží mezinárodní filatelistické komunitě od roku 1984 – pozoruhodných 40 let, během nichž jako vedoucí skupiny vyškolil mnoho kolegů v porotě, což mělo za následek, že velká část současné generace porotců se pod jeho vedením vyučila. Působil jako předseda poroty na 6 mezinárodních výstavách – Tel Aviv 1998, Tel Aviv 2008, Praha 2018, Budapešť 2022, IBRA 2023 a nedávná EFIRO 2024. V roce 1995 byl také předsedou poroty na evropské výstavě poštovních známek Jeruzalém 3000.


Medaile FEPA za výjimečnou filatelistickou studii a výzkum


Colin Tabeart (Velká Británie) – British Long Distance Mail Packets, svazek 2

Tato podrobná studie ukazuje, jak putovaly balíkové zásilky mezi Spojeným královstvím a severní Evropou (především Nizozemskem, Německem a Švédskem) během posledních let éry námořních balíčků a jak byly tyto dopisy hodnoceny. Důraz je kladen spíše na to, aby bylo možné určit způsob dopravy, než na poštovní označení, která byla z velké části popsána v jiných pracích. S touto knihou by měl být sběratel schopen určit, jakou cestou dopis cestoval, jak byl hodnocen a ve většině případů která loď nebo lodě poštu převážely.

Zvláštní význam má pečlivý výzkum primárních pramenů, v tomto případě novinových archivů Britské knihovny, Rotterdamsche Courant a Börsen Halle v Hamburku, který vytvořil komplexní soubor údajů o tom, které lodě se kam plavily a v jakém termínu. Výsledkem je neocenitelná referenční práce pro poštovní historiky, která navazuje na vzor stanovený autorem v předchozích publikacích uvádějících námořní spojení mezi Spojeným královstvím a ostatními částmi světa na počátku a v polovině 19. století.


Medaile Francise Kiddlea za nejinovativnější filatelistický web


Deutscher Altbriefsammler-Verein e.V. – Mezinárodní sdružení pro poštovní historii (Německo)

Německý spolek sběratelů starých dopisů je, jak jasně vyjadřuje naše motto, sdružením pro studium poštovní historie ve všech jejích aspektech. To se neustále odráží v našich publikacích – jsou to naše zpravodaje a přílohy o poštovní historii a starých dopisních studiích a příležitostné pamětní publikace – na sympoziích a konečně v mnoha vynikajících sbornících našich členů. Poštovní historie má počátek v naší době, ale od té doby je kontinuem až do současnosti. Vše poštovní, včetně známek, je mu podřízeno.

Odkaz na webové stránky DASV

Název Deutscher Altbriefsammler-Verein se tak pro cizince ukazuje jako zavádějící. Zatím jsme se však nemohli rozhodnout pro změnu názvu, protože po 60 letech intenzivní výuky a výzkumu našich členů v oblasti mezinárodní poštovní historie se název DASV stal ochrannou známkou. To se nedá tak rychle změnit!

DASV má v současné době 359 členů, z nichž 97 pochází z jiných zemí a kontinentů.

Zdroj: FEPA


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Klubové odpoledne s přednáškou - přednáší Pravoslav Kukačka - 5.9.2024
This is default text for notification bar