Bangladéš – poštovní historie a provoz


Místo: Indický subkontinent. Čas: počátek 70. let 20. století


Prakticky od samého zrodu se Pákistán potýkal s mnoha problémy, avšak autoritativní pákistánští vůdcové byli toho přesvědčení, že těmto problémům lze úspěšně vzdorovat silou. … Osudná rána přišla z nitra samotného Pákistánu, a sice z jeho východní části, jejíž samotné ustavení bylo chybným krokem a jejíž postavení bylo od začátku nešťastné.

Bc. Dalibor Mička na portále www.valka.cz


Stručně o Bangladéšské osvobozenecké válce


Bangladéšská osvobozenecká válka se dá definovat jako revoluce a ozbrojený konflikt, který byl zapálen vzestupem bengálských nacionalistů a touhou za sebeurčení Východního Pákistánu a bangladéšskou genocidou roku 1971. Tato operace byla namířena k systematické eliminaci nacionalistických civilistů, studentů, inteligence, náboženských menšin a ozbrojené části této země. Cílem bylo jediné: rozdrcení bangladéšského odporu. Vše vypuklo po volbách v roce 1970 v této části Pákistánu, jejich výsledky byly anulovány a došlo k zatčení vítěze voleb zvoleného ministerského předsedy Mudžibura Ráhmana.

Operace Searchlight vyprovokovala teror, masové vraždy, násilí. Hlavní město Dháka zažilo několik masakrů, k zabíjení došlo zejména na Dhácké univerzitě. Do pohybu se dala neuvěřitelná masa bangladéšského obyvatelstva. Svá obydlí opustilo 30.000.000 obyvatel (některé zdroje hovoří i o 40 milionech). Třetina (skoro 10 milionů) uprchla do sousední Indie a 20 milionů uteklo do bezpečnějších částí Východního Pákistánu. Vznikla uprchlická krize. Začala občanská válka. Dne 26.3.1971 byla vyhlášena nezávislost Bangladéše.

Dne 17.4.1971 se ustavila prozatímní vláda Bangladéše v Mudžibnagaru a byla posléze nucena se přemístit do Kalkaty. Indie reagovala podporou vznikajícího státu Bangladéš. Do války s Pákistánem vstoupila 3.12.1971. Vypukla nová indo-pákistánská válka, která byla ukončena poté, co se pákistánská strana vzdala dne 16.12.1971. OSN uznalo stát Bangladéš v průběhu roku 1972. Bangladéš sečetl ztráty – vinou genocidy zahynulo odhadem 200.000 – 3.000.000 lidí. Narodil se nový stát. Od těchto událostí v březnu 2016 uplyne 45 let …


Poštovní historie a historie poštovního provozu zachytila historické události


Tragické události se odrazily v mnoha úsecích lidského života včetně poštovního provozu. Prvním bylo zrození nového státu a obnovení poštovnictví. Nejenže se vytvořila nová známková země, ale přechodné období od starého státního uspořádání k novému přineslo v Bangladéši řadu zajímavostí – smíšené celistvosti, likvidace starého názvu na poštovních známkách, celinách, razítkách a výplatních otiscích – různými způsoby. Známá jsou provizorní gumová razítka různých typů a barev. Začaly vycházet nové známky Bangladéše, nové celiny. Tato historie je nesmírně zajímavá a doporučuji zájemcům si na www.exponet.cz najít mé dva exponáty: „Poštovní historie Bangladéše“ a „První celiny Bangladéše“, ze kterých se lze seznámit s prvními dny historie této země prostřednictvím poštovní historie a filatelie. Toto není obsahem mého dnešního zastavení na našich stránkách. Kromě provizorních či znárodněných razítek, výplatních otisků a poštovních známek a celin, existují i další úseky poštovní historie, které dokreslují tehdejší situaci v této oblasti – jsou jimi zajatecká pošta, pošta Červeného kříže a dalších organizací, pošta uprchlíků, pokud měli v tehdejší mizérii náladu a čas na zasílání zpráv … Nyní se věnuji jen poštovním známkám Indie, které byly vydány z dobročinných účelů, a výtěžek ve formě poštovní daně šel na náklady spojené s masivním pohybem uprchlíků z východního Pákistánu do Indie.

U čeho bych se rád zastavil, je druhý úsek poštovní historie tohoto konfliktu, a sice artefakty, které sloužily k vybrání povinné poštovní daně pro uprchlickou pomoc (Refugee Relief). Tím se dostáváme na druhou stranu hranice – do Indie, která tuto povinnou daň a její výběr stanovila prostřednictvím uprchlických známek známými též jako známky s přetiskem (zejména známky „Plánování rodiny“). Vlna přetisků se též dotkla poštovních celin a výplatních otisků. Filatelisté však zaznamenali i řadu padělků. Přetisky zejména poštovních známek byla plánovaná a řízená akce, kterou zabezpečovala poštovní správa na všech svých úrovních. Přesto se přetisky svými typy a barvami lišily. Došlo i k mnoha zajímavostem. Dodneška je o tyto známky s přetiskem zájem a jsou čile obchodovány na aukcích (zejména na www.ebay.com). Hlavním účelem této masivní akce byla výplatní akce spojená s vybíráním povinné poštovní daně, která by financovala výlohy spojené s přítomností deseti milionů utečenců na indickém území (zejména v oblasti západního Bengálska, ale i dalších pěti indických států – Bihár atd.). Na území Indie v té době fungovalo 829 utečeneckých táborů.


Které známky lze považovat za tzv. uprchlické vydání či za známky pomáhající utečencům?


Jsou to všechny známky vydané indickou poštovní správou v letech 1971-72 s přetiskem REFUGEE RELIEF – POMOC UPRCHLÍKŮM různých vzorů) či bez něj s tím, že jsou oficiálně označené jako „povinná poštovní daň pro uprchlickou pomoc“ (obligatory postal tax for Refugee Relief). Hlavní poštovní správy v Indii původně nařídily tisk, později nižší úrovně indického poštovního systému pravděpodobně z nedostatků kapacit povolily či samy označily známky (Mi IN ZII v barvě červená lila s motivem „Plánování rodiny“ a pozdější zelenou s motivem Ašokova sloupu Mi IN ZDII). Mnohdy se použilo i ruční označení či psané strojem. Je pochopitelné, že se vyskytly i přetisky z ochoty nebo padělky. Dnes, po tolika letech, se v této džungli (bylo vydáno několik milionů známek) těžko sběratelé vyznají.

Doplňuji, že později byly povinné daňové známky vydány a nepřetiskovaly se (viz následující přehled a ukázky).



Přetisky z různých úhlů pohledu, se kterými jsem se setkal


Přetisky podle druhů:

  1. tištěný přetisk

  2. tištěný přetisk kombinovaný s gumovým razítkem

  3. gumové razítko s nápisem bez rámečku

  4. gumové razítko s nápisem v rámečku

  5. nápis rukou

  6. nápis psaný psacím strojem

  7. nápis cyklostylem

Přetisky podle druhů písma/barev a postavení na známce:

Zde existuje řada variant, s obtížemi se dá katalogizovat. Různé druhy písma, různé druhy barev.

Chybotisky:

Do této katalogizace se zatím nikdo neodvážil, existuje řada variant.

Přetisky podle jazykových mutací:

  1. anglo-hindská mutace (angličtina vpravo)

  2. anglo-hindská mutace
    (anglická nad hindskou – tři linky)

  3. anglo-hindská mutace
    (anglická nad hindskou – dvě linky)

  4. hindsko-anglická mutace
    (hindská nad anglickou – čtyři linky)

  5. anglická mutace (jedna linka)

  6. anglická mutace (dvě, příp. více linek)

  7. zkratky či chybný pravopis v angličtině
    (Rufugee místo Refugee, Refuge místo Refugee, REFUGEE/ELIF místo REFUGEE/RELIEF)

  8. hindská mutace

  9. různé mutace v angličtině či v hindštině


Přetisky podle zadavatele:

  1. hlavní poštovní ředitelství (na úrovni Indie či jednotlivých států)

  2. místní poštovní úřady

  3. přetisky z ochoty, bez souhlasu poštovní správy

  4. dodatečné padělky ke škodě sběratelů

  5. padělky ke škodě oficiálních institucí (bez odvedení poštovní daně na dřívější či pozdější vydání)

Další ilustrační sestava přibližuje různé typy přetisků na uvedených známkách, jakož i použití známek na celistvostech. na některých ukázkách lze vidět i chybotisky a vady. Sestavu doplňuji o jednu celistvost se znárodněnou pakistánskou známku a názvem Bangladeš a aerofilatelistická celistvost z prvního letu Kalkata – Dhaka z 26.11.1971 po skončení válečného konfliktu. Sestava je uvozena snímkem do jednoho z uprchlického tábora v Indii (Assam). Situační mapka ukazuje rozložení vojenských a ozbrojených sil (infická armáda, pakistánská armáda a síly Mukti Bahiny).

Tato problematika je nesmírně zajímavá pro ty, kteří se zajímají o poštovní známky a poštovní historii indického subkontinentu. A to i po 45 letech od konfliktu a masivní uprchlické krizi. Objeví se exponát s touto problematikou a tímto materiálem?


Zdroje informací:

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Otevření nového FILAPOINTu na poště Liberec 1 - 27.11.2024
This is default text for notification bar