„Dne 31. srpna 1939 ve 12:40 hodin po poledni vydal Vůdce a vrchní velitel branné moci Adolf Hitler rozkaz k útoku na Polsko. To znamenalo spuštění plánu „Weiss“ dne 1. září 1939. ….. Polsko neobrželo žádné vyhlášení války. Německý rozhlas vysílal, že ve 4:45 hodin došlo na německo – polské hranici k přestřelce, a to po údajném polském přepadu hornoslezského vysílače v Hlivicích (Gleiwitz). ….. Přepad z německé strany byl předstíraný ….. Začala v těchto ranních hodinách 1. září 1939 druhá světová válka? Jak brzy vyšlo najevo, skutečně se tak stalo.“
Citace u knihy Mathiase Färbera „Druhá světová válka v obrazech“, vydalo Ottovo nakladatelství Praha 3, 2003 (str.7)
Dne 6. června 1944 nastal Den D, D-Day, Jour J. Den, jehož „D“ může znamenat například „Departure Day“ (Den Odchodu) anebo spíše Den Rozhodnutí. Či jinak. Není důležité, jak se tento den jmenoval. Důležité bylo, že byl. V ten důležitý den nastala invaze Spojeneckých sil v Normandii během II. světové války.
Ve stínu Velké války si letos připomeneme smutné výročí druhého neméně zničujícího globálního konfliktu, který zachvátil před sedmdesáti pěti lety celý svět. Dne 31.srpna 1939 ve 12:40 hodin vydal Vůdce a vrchní velitel německé branné moci Adolf Hitler rozkaz k útoku na Polsko. Dne 1. září stejného roku byl spuštěn plán „WEISS“. Rozkaz byl vydán napodruhé – první se zjevil již 25.srpna s tím, že k útoku dojde 26.srpna. Vojenská akce v tyto dny byla odvolána na podkladě uzavření britsko-polské spojenecké smlouvy a na základě požadavků Itálie.