30 let od založení „Stolní společnosti výplatních otisků“


Zanedlouho si připomeneme 30 let od založení Stolní společnosti výplatních otisků. Stalo se tak v sobotu 18. listopadu 1989 v pražské restauraci U Pešků za přítomnosti Luďka Janů, Jaroslava Kyzlinka, Ivana Leiše a Tomáše Nováka.

Stolní společnost jako nezávislá organizace navázala na své předchůdce – Stolní společnost sběratelů příležitostných razítek a frankotypů (založena 1932), Komisi specializovaných oborů SČSF (ustavena 1966) a Komisi specializovaných oborů později Komisi poštovní historie a celin (obnovena 1976). Všechny tyto entity se zabývaly převážně či výlučně sběratelstvím výplatních otisků po několik dlouhých let, než zanikly. Nová Stolní společnost navázala bezprostředně na sekci/odbornou pracovní skupinu otisků výplatních strojů v rámci Komise poštovní historie, jejíž čtrnáctiletá intenzivní aktivita položila ve všech směrech solidní základy sběratelství v Československu a svou činnost ukončila koncem řádného funkčního období v roce 1989. Stojí za připomenutí, že u založení sekce otisků výplatních strojů v únoru 1976 stáli výlučně členové Klubu filatelistů 00-15, sběratelů specializovaných oborů (Vr. Palkoska, M. Bouška, P. Jech, P. Kukačka a I. Leiš).

Nově vytvořená sekce začala pod svou hlavičkou a ze svých prostředků vydávat zpravodaj KURÝR, převzala členskou základnu zaniklé sekce (odborné pracovní skupiny) a vyhověla poptávce v podmínkách nově nabyté svobody a zajišťovala příležitostné a propagační štočky do různých výplatních strojů. Nosným výplatním strojem, kam se nové štočky vzniklé dle námětů Karla Kuči a členů sekce rytce Františka Pavlíčka zasazovaly, byl i výplatní stroj zapůjčený obchodní firmou Ing. Ivan Leiš – TRANSCO. Další štočky se objevily v dalších výplatních strojích, převážně poštovních.

Stolní společnost se pustila i do katalogizační činnosti. Byl vytvořen rukopis Katalogu výplatních otisků Československa s výplatním razítkem ve tvaru pseudoznámky (léta 1946-1988) autorů Janů – Leiš, který však nebyl s ohledem na vývoj situace vydán tiskem. Vyšla i publikace Výplatní otisky autora I. Leiše v roce 1991.

Stolní sekce byla rozpuštěna v polovině 90. let pro nezájem členů, kteří v té době z důvodů svých problémů pod vlivem změněných společenských podmínek v Československu a od roku 1993 v České republice měli jiné starosti.

Od té doby se na našem území nevytvořila žádná organizovaná entita a sběratelství si žije svým vlastním životem. Výplatní otisky se sbírají individuálně. Určitý „ostrůvek naděje“ se vytvořil až v roce 2013, kdy se Klub filatelistů 00-15 rozhodl zřídit webové stránky www.kf0015.cz a otevřít prostor i článkům a katalogům obsahujícím výplatní otisky. Zřídil se i nový web modry.kf0015.cz, který od počátku existence nových digitálních výplatních strojů s modrými otisky eviduje doložené otisky. Díky tomu se vytvořil neformální aktiv sběratelů výplatních otisků, které mají společný zájem sledovat a dokládat vývoj a použití výplatních otisků u nás.

Jelikož o naše výplatní otisky je i zájem v zahraničí, členové KF 00-15 udržují kontakt se sběrateli našich otisků ve světě. Rozhodně to je lepší situace, než výplatní otisky opomíjet tak, jak se to stalo od roku 1935 do roku 1966, kdy neexistovala žádná organizovaná, ani neformální entita sledující otisky, a to ke škodě sběratelů a celé české filatelii a poštovní historii.

Dopady takového stavu se těžko napravují …

Aktivitu Stolní společnosti dokládám několika otisky, které její dílna tvůrců vyprodukovala a dvěma titulkami zpravodaje Kurýr.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar