Na začátku mezinárodní PRAGA 1950, na konci celostátní PRAHA 1950
Nedávno mne upoutal jednostránkový článek značky KM s ilustracemi uveřejněný ve Filatelii 1/2017 pod názvem “VÝSTAVA PRAGA 1950 – Kolik vlastně bylo mezinárodních a světových výstav PRAGA?“. Věřím, že nejen mne a že nastíněná záhada či nejasnost se brzo objasní.
Vzhledem k tomu, že náš klub se aktivně podílel na organizaci této výstavy (Václav Matura byl jmenován předsedou této výstavy a Václav Nebeský stanul v čele mládežnického odboru) a 26 našich členů vystavilo na tu dobu „moderní“ kolektivní exponát a obdrželo I. cenu v kategorii klubů Revolučního odborového hnutí, rád bych přispěl i já svou troškou do filatelistického mlýna.
Výstava byla na svou dobu úspěšná. Vždyť se o ní zmiňuje arch. Albert Jonáš, její architekt, ve svých „tajných“ pamětech v roce 1972: „Těžko se dá vzpomenout, kterou výstavu jsem dělal nejradši, ale snad to byla Praga 1950, světová výstava poštovních známek, které jsem dělal tři.“ I Václav Nebeský se o výstavě zmiňuje na výsost pozitivně ve své známé knížce „Filatelistovo podzimní rozjímání“ z roku 1975 v kapitole „Zakládám klub ZMP“ takto: „Významnou událostí bylo jmenování našeho jednatele Václava Matury předsedou celostátní výstavy poštovních známek PRAHA 1950, kde i já měl nemálo příležitostí přiložit ruku k dílu jako vedoucí dorosteneckých záležitostí. Na výstavě se podíleli početní žáci z našich patronátů …“.
Výstava však měla i smutnou tečku pro náš klub. Jak píše Václav Nebeský: „V dubnu 1951 zemřel po akutním zánětu slepého střeva náš nejobětavější pracovník Václav Matura, sotva dokončil práci spojenou s výstavou PRAHA 1950. Tady také končí historie Sportovního klubu zaměstnanců města Prahy … příštího roku přijímá nový název: Závodní klub ROH zaměstnanců hlavního města Prahy – vodárny, odbor filatelie.“
Tolik na úvod.
Teď k nejasnostem ohledně této výstavy a jejího názvu pomocí faktů, které mi jsou známy.
V naší klubové (Vaňkově) kronice by bylo jistě více informací, ta je však nezvěstná. Takže musím čerpat ze svých archivů a dalších zdrojů. Sestavme si kroniku událostí ze známých a ověřených faktů. 15.2.1948 – Časopis českých filatelistů, orgán Ústředí čs. filatelistických spolků a odborný časopis nejstaršího klubu v ČSR (ročník 3, číslo 5) ve svém otvíráku z pera tajemníka Ústředí Karla Basiky pod názvem „PRAGA 1950“ uveřejňuje rozsáhlou informaci ve svém otvíráku (společně s momentkou z předchozí výstavy PRAGA 1938):
Mezinárodní výstava poštovních známek v Praze 1950 – ano, bude – tak rozhodl ústřední výbor naší vrcholné filatelistické organizace na své poslední schůzi … Kdo by nevzpomněl velkých a slavných dnů výstavy „Praga 1938“, která doufejme bude mít důstojnou reprísu v roce 1950. Toho dne vzpomene naše země stého výročí vydání prvních poštovních známek u nás, třebaže tehdá ještě rakouských, ale přece jen u nás … .
1948-1949 |
Začaly přípravné práce na této výstavě, byla získána záštita prezidenta republiky Klementa Gottwalda a byla potvrzena i záštita Mezinárodní filatelistické federace (FIP). Zmiňuje se o ní výše uvedený článek otištěný ve Filatelii. Tato fakta vyplývají i z oficiálního dopisu s datem 19.12.1949 otištěného u zmíněného článku. I oficiální výstavní nálepky dle návrhu arch. Alberta Jonáše (rytec J. Goldschmidt), které uvádějí PRAGA 1950, výstavu mezinárodní. Doplňuji, že pravděpodobným autorem výstavního hlavičkové papíru je též Albert Jonáš. |
1950 |
Je důležité zmínit i jeden důležitý fakt, který zatím nikdo nepřipomněl: původní doba konání výstavy byla stanovena na 20.-29.5.1950, výstava se však konala v později – v období od 28.10. do 5.11.1950. Společně se změnou konání výstavy došlo v průběhu roku 1950 i ke změně názvu a statutu výstavy – z mezinárodní na celostátní. FIP pravděpodobně z tohoto důvodu stáhla i svou záštitu anebo ne? |
21.10.1950 |
K Celostátní výstavě poštovních známek PRAHA 1950 vyšlo několik známek dle návrhu a z rytecké díly Jiřího Švengsbíra: 4 známky z historie – Pof. 558, 559, 560,561, Vydány i FDCky. |
28.10.1950 |
Z umělecké dílny stejného výtvarníka a rytce vyšly další dvě známky Prahy ze současnosti (rozestavěný dříve Švermův, dnes Štefánikův most) – Pof. 562, 563 s FDC a aršík (Pof. A564). Filatelistické materiály a i příležitostná denní razítka nesly název výstavy jako „Celostátní výstava poštovních známek“. |
Zdroje obrázků: Burda-auction, Sbiram.cz a Filatelie Marvan
Napsat komentář