Tchajpej filatelistická (2)


V prvním zastavení jsme si popsali Hlavní poštovní úřad v Tchaj-peji.
Ve druhém příspěvku se podíváme do Poštovního muzea v Tchaj-peji.


Nachází se na rušné křižovatce ulic Chongqing South road, Section 2 a Nanhai Road. Je klenotnicí všeho filatelistického a poštovně historického, co se na Formose narodilo a co v současnosti existuje. Muzeum hostí na svých deseti podlažích relativně moderní budovy s velkými prostorami a přehledným uspořádáním. Najdeme zde stále expozice, dočasné a dílny včetně interaktivní zábavy pro děti. Je cílem návštěv řady dětských výprav, kterým se kurátoři a jejich učitelé zodpovědně věnují. Muzeum je stánkem nejen pro sběratele poštovních známek, obdivovatele historie poštovnictví, ale i široké veřejnosti.

Otevření tohoto sídla Muzea připomněla v roce 1984 série tří známek včetně jedné, na které je exteriér budovy (Scott 2436). Muzeum je otevřeno od úterý do neděle po celý den (9-17 hod.).

Vstupní halu Muzea tvoří recepce a malá prodejna nabízející nejnovější tchajwanské emise a suvenýry. Vstup stojí NTS 10,- (ekvivalent cca USc 0,30). Vstupenku tvoří pohlednice, kterou lze poslat (ve vedlejším vchodu se nachází jedna z tchajwanských pošt).



Vlastní výstavní expozice jsou v prostorách druhého až pátého podlaží. Filatelistická zóna je na pátém podlaží (stálá i dočasná expozice). Na šestém podlaží je rozsáhlá knihovna, dost využívaná filatelisty. Zahraničních knih a časopisů není mnoho, zato nabídka filatelistické literatury v čínštině je poměrně dost. Permanentní expozicí jsou bezpočetné vysouvatelné rámy. Velká sbírka zahrnuje známky od prvních emisí imperiální čínské pošty známé jako známky s velkým drakem a pokračují až k čínským vydáním do roku 1949 a tchajwanským známkám. Z politických důvodů se nevystavují známky vydané Čínskou lidovou republikou. V rámech najdeme i známky vydané mezi rokem 1949 až 1992 z většiny zemí světa. Muzeum jich vlastní 80000, mezi nimiž je i Penny Black.

Zde si dovolím jednu vysvětlující poznámku.

Tchajwanská poštovní administrace byla členem UPU do té doby, kdy ČLR převzala její křeslo v této organizaci. Před tímto okamžikem Tchajwan si vyměňoval své známky s převážnou částí zemí v UPU. Politika se do tchajwanské filatelie míchá víc než by bylo záhodno. Vietnam se výstavy Philataipei 2016 nezúčastní z důvodů, že Tchajwan vydal v roce 2015 známky, které se této zemi nelíbily (územní spory). Čínská lidová republiky též ne (i s Hongkongem) z politických důvodů. Známky ČLR, Hongkongu a Macaa lze na trhu za tržní ceny najít, jsou mezi tchajwanskými sběrateli dost populární.

Hlavní filatelistické obchody jsou hned za Muzeem v ulici Gu-Ling. Lze dostat i FDC, analogické pohlednice a poštovní celiny. I mimo Tchaj-pej lze objevit filatelistické obchody a obchůdky. I některé pošty propagují filatelii svými mini výstavkami a obchodními místy. Toto hobby je na Tchajwanu velmi oblíbené a filatelie má své velké zázemí.

Šesté patro je vyhrazeno zvláštní výstavní galerii (Special Exhibition Gallery), kde mají své místo kulturní a umělecké expozice a tématické exponáty doprovázené slovem.

Těm, kteří jsou zaujati historií poštovnictví a různými sběratelskými obory poštovní historie je vyhrazena poštovně historická sekce (Postal History Section) na třetím podlaží.

Čtvrté podlaží je vyhrazeno výlučně dětem, jejich zábavní park (Amusement Park) přináší interaktivní výstavky, zážitkové koutky, dílny s různými tématy (tvorba vlastní známky, psaní dopisů či automatizované třídění zásilek. Vše doplňují maskoti pošty.

Autor (text/fotografie): Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Otevření nového FILAPOINTu na poště Liberec 1 - 27.11.2024
This is default text for notification bar