PSÍ MILÁČEK OWNEY – maskot amerických vlakovek


Pes jménem Owney nezačal svů psí život radostně. Narodil se jako nalezenec, kříženec s výraznými rysy teriéra, a lidskou lásku a něžnost v raném věku nezažil. Neměl domov, ani rodinu. V průběhu času jej však potkalo štěstí. Ve svém životě nalezl řadu přátel a místa, kde byl vždy vítán. Jeho šťastný osud určily poštovní pytle a skutečnost, že je s psí radostí vyhledával, aby na nich ležel. Od raného věku díky tomu jeho rodinou byli američtí pošťáci.


Jak vše začalo?


Jednoho večera chladného podzimu v roce 1888 se Owney dostal do objektu pošty v Albany ve státě New York, aby vyhledal teplé místečko. Našel je na složených poštovních pytlech. To byl začátek cesty Owneyho a spojení s poštovní správou Spojených států. Měl velké štěstí, že poštovní zaměstnanci se jej ujali. Rozhodli se si jej ponechat. Štěstí bylo o něco větší v okamžiku, kdy se jej ujal jeden z pošťáků, který mu dovolil jej doprovázet z domova do zaměstnání. Brzo se mu zalíbil pohyb poštovních pytlů převážených vlakovou poštou. Byl adoptován poštovní komunitou. Stal se slavným, dokonce o něm začaly psát lokální noviny.

Jak přišel ke svém jménu Owney? To je záhada. Nabízí se několik vysvětlení. Jméno možná vzniklo z anglického slovesa „to own“ (vlastnit). Častá byla asi otázka „Who owns you? (Kdo tě vlastní?). Anebo „Who is your owner? (Kdo je tvůj páníček, kdo tě vlastní?). Anebo se nabízí i druhé vysvětlení. Jedním z jeho páníčků byl muž jménem Owen. I tento původ může být pravdou.


IMG_3679Nejvíce se mu líbily vlakovky – Railway Post Offices (RPO). První cestu údajně absolvoval se svými ochránci v poštovním voze z Albany do New Yorku. Později přibyly další a delší trasy. Dostal obojek a na něj mu pošťáci z míst, které Owney navštívil, zavěšovali odznaky. Na některých bylo jednoduše napsáno: „Owney, Post Office, Albamy, New York“ pro případ, že by se zaběhl. Později jich měl tolik, že je sotva unesl. Hlavní poštmistr John Wanamaker daroval Owneymu kožený obleček. Zavěšování odznaků mohlo pokračovat. Lze se o tom dočíst v jedněch newyorských novinách z 9.4.1894. Sbírka odznaků pocházela z různých míst. Byly mezi nimi odznaky z Paris, Kentucky, Charlestown, Massachusetts, Detroit, Michigan, Omaha, Nebraska, Winona, Minnesota a mnoho dalších.

V roce 1895 si projel část světa, dokonce cestoval poštovními loděmi z Ameriky do Asie. Při této cestě navštívil Čínu i Japonsko. Aby se jeho cestování ulehčilo, byl registrován jako „doporučený psí balík“. V Japonsku mu byl vystaven i císařský pas. Při této cestě se podíval i do Singapuru, Suezu, Alžírska a Azory. Do New Yorku se dopravil na palubě anglické lodi „PORT PHILLIP“. Na této cestě byl 132 dní (projel 143.000 mil). Navštívil i Kanadu, Mexiko a Aljašku.

Psaly o něm noviny, skládaly se básně, na rubu odznaků se ryly různé vzkazy. Dostával i ceny. V Grand Rapids ve státě Michigan dostal i medaili, kde bylo vyryto: „Owney, světoběžník.“ Podobnou dostal i v Chicagu a San Franciscu. Byl milován pro svou povahu, ale i pro to, že přinášel štěstí. Žádný vlak, ve kterém jel, nehavaroval, nevyhořel, nebyl přepaden. Proto byl uznán za poštovního maskota.

028V roce 1897 byl už příliš starý na cestování a velké dobrodružství. V Albany však nevydržel. Jednou se vydal opět na cestu poštovním vlakem do Toleda. V Ohio byl chycen a ukázali jej novináři. Bohužel Owney ze stresu pokousal jednoho z poštovních úředníků. Po tomto incidentu byl v Toledu dne 11.6.1897 zastřelen ranou z pistole. Přátelé z vlakovek uspořádali sbírku a nechali jej vycpat. Byl vystaven v sídle poštovní správy ve Washingtonu. V roce 1911 byl předán Smithonianskému institutu, v jehož sbírkách je do dneška. Vycpaný Owney je součástí expozice v suterénu Národního poštovního muzea. Muzeum vlastní i sbírku odznaků, kterými byl Owney obdarován. V halách visí i jeho fotografie a portréty. Owney má i svou poštovní známku a FDC se speciálním kašetem.

Podle vyprávění Jamese Burnse a materiálu Národního poštovního muzea (Owney, Mascot of the Railway Mail Service, Washington 1992, 1998, 2006 ) upravil Ivan Leiš.

Černobílé fotografie převzaty z této publikace, autor barevných snímků Ivan Leiš.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Otevření nového FILAPOINTu na poště Liberec 1 - 27.11.2024
This is default text for notification bar