Národní poštovní muzeum ve Washingtonu (1)


Některá z lákadel Národního poštovního muzea ve Washingtonu, 2 Massachusetts Ave., NE Washington, DC 20002 pro návštěvníky bez ohledu na věk https://postalmuseum.si.edu/.

Nezmeškejte tyto zlaté hřeby: Galerii Pony Expressu – realita a mýty… Klepeta, které byly nasazeny Unabomberovi… Pejska Owneyho – maskota amerických vlakovek… Sbírku národních poštovních známek-tisíce předmětů národní filatelistické sbírky v rámci americké historie… Leteckou kombinézu Amelie Earhartové, známé americké pilotky (a filatelistky)… Obrácenou Jenny – nejznámější známkový chybotisk USA… Mezinárodní klenoty poštovních známek 24 zemí světa včetně jednocentové Magenty…

Pro děti: Vyšplhejte se do zabláceného dostavníku dopravujícího dopisy a zásilky na americkém Západě… Začněte sbírat známky… Vyfotografujte se s Mr Zipem… Použijte počítač a navrhněte svou vlastní známku.


Národní poštovní muzeum, které řídí Smithsonianský institut společně s několika dalšími muzejními institucemi a výzkumnými pracovišti, jedno z nejzajímavějších a nejvýznamnějších muzeí v celých Spojených státech. Sídlí ve Washingtonu v budově bývalé Nové pošty společně s dalšími dvěma organizacemi: poštou na North Capitol St NW a Úřadem pro pracovní statistiku. Je umístěno nedaleko železniční stanice UNION Station, National Mallu a Kapitolu v nejhezčích místech budovy. Halové prostory jsou v suterénu (Level 1), přízemí (Level 2) a mezaninu.

Přízemí nabízí návštěvníkům historickou halu, informační stánek a několik expozic v Galerii Williama H. Grosse (1 Svět známek, 2 Klenoty americké filatelie, 3 Pošta označuje historii, 4 Spojte se se známkami USA, 5 Salon národních poštovních známek, 6 Známky okolo zeměkoule, 7 Galerie poštmistrů).

V suterénu je Výzkumné středisko, Muzejní obchod, Prodejna známek, expozice Pošta v amerických galeriích: 1 Doprava pošty, 2 Spojení národa, 3 Zákazníci a komunity, 4 Systém v provozu, 5 Za služebním odznakem, 6 Galerie speciálních výstav, 7 Pošta volá.

Mezanin slouží pro vzdělávací účely – Projekty a Laboratoř myšlenek.

Vše v rámci hesla: PROZKOUMEJTE – PŘEDSTAVTE SI – SPOJTE SE.


Národní poštovní muzeum se věnuje prezentaci pestré a uchvacující historie národní poštovní služby a ukazuje největší a nejobsáhlejší sbírky poštovních známek a filatelistického materiálu na světě. Činí tak prostřednictvím stálých expozic, krátkodobých akcí, výstav a přednášek a interaktivních programů. V červnu 2016 například probíhal „Investigativní lov“ s devíti úkoly:

  1. Jakou barvu má první známka na světě?

  2. Která část tiskařského stroje vypadá jako pavouk?

  3. Co sbíral pes Owney, maskot amerických vlakovek z míst,která „služebně“ navštívil?

  4. Najdi kombinézu aviatičky Earhartové a zjisti, čím létala?

  5. Najděte spotu Benjamina Franklina. Čím se zasloužil a jaká byla jeho funkce?

  6. Jak se jmenuje maskot americké pošty? Nápověda: zaskloužil se o propagaci PSČ.

  7. Najděte známku s obráceným dvojplošníkem ve středu. Označte zajímavost šipkou.

  8. Každá zásilka je znehodnocena razítkem, znehodnoťte pohlednici v sekci Systém při práci.

  9. Najděte scénu z newyorské ulice v sekci Zákazníci a komunity. Vyznačte tři druhy dopravních prostředků dopravujících poštu.


Důraz muzeum klade nejen na „mrtvou historii“, shromažďování oborových exponátů a filatelistických artefaktů, ale zejména na přibližování tohoto důležitého společenského oboru pro nejširší veřejnost, zejména formou interaktivních a edukativních akcí a výstav, které jdou ruku v ruce s akcemi a počiny ostatních blízkých institucí – zejména USPS.

Pomocí fotografických mixů za článkem se podívejme na to, co muzeum konkrétně nabízí ve svých výstavních prostorách: ukázky cenných národních a mezinárodních filatelistických rarit a unikátů. Důraz se klade na zajímavé exponáty ve své co největší pestrosti (známky, dopisy, trojrozměrné exponáty, které jsou ve vztahu s filatelistickými artefakty). Například blízko sebe najdeme „Pavouka“, stroj připomínajícího skutečného pavouka, který vytiskl jednu z rarit amerických známek – dvojplošník Jenny v obrácené podobě. Zákonitě dvojplošník i známka samostatně a na dopisech byly ikonou na výstavě NY 2016.

Zájemci najdou řadu celistvostí – prvních s cennými známkami USA (1847) a dále neobvyklé celistvosti – poškozené celistvosti katastrofní pošty, celistvosti katapultové pošty (1923), vzducholodní pošty, cenný dopis z Apolla 15 (1971 – zápůjčil Hlavní poštmistr USPS), dopis dopravený 8. Space Shuttlem (1983) podepsaný piloty s razítkem k 25. výročí NASA, dále trojrozměrné exponáty – sadu různých razítek z různých dob (včetně kladívkového razítka amerického námořnictva), schránku kontejnérové pošty z americké lodi USS Borlero a i hlavici výplatního stroje Pitney-Bowes (1920).

Cílená edukace na panelech zapůsobila – je razítko v angličtině Cancellation či Postmark a nebo obojí? Pochopitelně obojí,  ale každý z názvů má jiný význam díky rozdílnému použití razítek.

Další obrázky doplňují expozice – slavné filatelisty (patřil mezi ně Charlie Chaplin a patří mezi ně i Svatý otec František). Sbírky Muzea mají i cenné fotografie (například tu z Občanské války – fotografie tří vojáků, z nichž jeden má v ruce dopis), cennosti z Pony Expressu, scény z pouliční dopravy pošty v New Yorku, pejska Owneyho, maskota vlakovek v USA nesoucího známky z různých míst Ameriky ale i světa, kam se s vlakovou poštou (!) dostal, sbírku pohlednic v rámci projektu PostSecret (obdoba Postcrossingu) a sochu prvního poštmistra USA Bena (Benjamina Franklina), která končí prohlídku Muzea.

My však nekončíme a budeme v průzkumech sbírek Národního poštovního muzea ve Washingtonu ještě pokračovat v příštích volných částech doplněných o originální fotografie.

Autor textu a fotografií: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Otevření nového FILAPOINTu na poště Liberec 1 - 27.11.2024
This is default text for notification bar