Archivy promlouvají (2)


V minulém příspěvku jsem se zastavil u archivních karet výplatních otisků, dnes to budou neméně zajímavé, ale do dnešního dne neznámé a zatím v tisku či na internetu nepublikované banderolky.

Je všeobecně známo, že prvními výplatními stroji v Československu byly stroje německého výrobce firmy „Francotyp-Gesellschaft mbH“ z Berlína, která vznikla v roce 1925. Základ slova Francotyp zakladatelé našli ve slově „franco“ znamená v němčině „frei“ (slovo mnoha významů, ale s jedním významem „bezplatný, zdarma, bezplatně“ pro vyplácení) s představou „volné vyplácení“ či „volné razítko“.

Tato firma vznikla na základě sloučení třech firem v roce 1923:

  • Anker-Werke, Bielefeld,

  • Berliner Maschinenfabrik BAFRAArchivni_karty_2_02

  • Uhrenfabrik Furtwängler, Furtwangen

s tím, že tehdy se nazývaly „PostfreistemplerGmbH, Bielfeld“. Tato firma vyvinula zkušební výplatní stroje. Na základě toho jí Říšské ministerstvo pošt dalo souhlas a byla vybrána jako dodavatel strojů pro poštovní provoz.

Po roce 1925 standardně vyráběly čtyři modely stroje Francotyp:

  • Francotyp A (Anker-Werke od roku 1925),

  • Francotyp B (Bafra-Werke od roku 1925),

  • Francotyp C (Anker a Bafra od konce roku 1927),

  • Francotyp D (Anker-Werke od roku 1937).

K nim později přibyly další modely.


U výplatních strojů FRANCOTYP byl konstrukčně vyvinut systém tzv. hodnotových karet (Wertkarten). U nás se v oficiálním názvosloví, odborných článcích a v katalozích tehdejší sekce otisků výplatních strojů při KPHC SČSF ujednotil název „výplatní proužky“. Proužky umožňují provoz stroje, za předpokladu, že uživatel stroje si zakoupí u dohlédací pošty tento výplatní proužek (hodnotovou kartu). Tak bylo možno vyplácet zásilky až do vyčerpání předplacené hodnoty. Po jejím dosažení výplatní stroj automaticky oArchivni_karty_2_01razí proužek dokladovanými údaji (pořadí proužku, vyplacenou hodnotu atd.). Takto označený doklad jako přísně zúčtovatelná cenina se vždy vrátil dohlédací poště. Nové proužky/karty se nemohly vydat uživateli bez vrácení použitých. Karty obsahovaly i číslo stroje, adresnost byla vyžadována.

A nyní k banderolkám u výplatních strojů. Některé jsou reprodukovány k tomuto článku. Zde se po tímto pojmem rozumějí potištěné a rukou doplněné pásky (banderolky), které svazovaly a držely pohromadě určitý počet hodnotových karet (výplatních proužků). Banderolky jsou součástí poštovních archivů. Z německých archivů je zřejmé, že svazovaly hodnotové karty v různých počtech – 20, 100 apod. Z potisku byly zřejmé počty, hodnoty jedné karty a celkovou hodnotu všech proužků. Údaje odpovídaly zcela jistě centrální evidenci, neboť se jednalo o zúčtovatelnou ceninu. Jako součást souboru cenin by se teoreticky a oficiálně neměly dostat do rukou sběratelů. Tak jako v případě hodnotových karet/výplatních proužků.

Jak je zřejmé z propagačních filmů firmy Francotyp-Postalia tento systém existuje i v moderní době. Karty/proužky a banderolky aspoň ve fotokopii jsou vhodným doplněním specializované sbírky.


Pro úplnost ještě pár slov k výrazu „banderolka“ (původ má ve francouzštině). Jedná se o vlaječku malého rozměru ve formě vlající stuhy. Najdeme ji na rodových znacích, vlajkách apod. Používá se nejen v heraldice či vlajkoslávě nebo v bankovnictví (svázání bankovek), ale i v reklamě, na přebalech knih jako reklama, mají podobu stahujících pásků, nazývají se tak i kolky na lahvích s alkoholickými nápoji, používají se též jako pečetě na různé zboží.Jsou velmi často různých barev a je na nich natištěn text či symboly. Své místo nalezly i ve filatelii, i když nepřímo, jak jsem uvedl v tomto článku.


Zdroj + ilustrace:

Rosolski B., Hersteller werbenfürAbsenderfreistempler, 90 JahreFrancotyp-Gesellschaft1925-2015, Bayreuth 2015

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Otevření nového FILAPOINTu na poště Liberec 1 - 27.11.2024
This is default text for notification bar