Nové objevy a zajímavosti českých výplatních otisků – 2015 (1)


ÚVODEM


Od založení našich webových stránek se klub a řada sběratelů-nečlenů věnuje sledování českých výplatních strojů. Nejde o nahodilé akce, ale o systematickou práci a záznamy, které jsou doloženy sběratelsky. Na začátku bylo zavěšení Katalogu českých otisků s typologií českého otisku od vzniku republiky v roce 1993 až do roku 2014 z mé dílny. Na něj každý rok navazují dodatky, objevy, zajímavosti a různé sběratelské pohledy v krátkém sumáři. Ty jsou doplněny základními ilustracemi. Hlavním účelem této výroční práce je pomoci sběratelům v orientaci ve světě výplatních otisků zejména z poštovně historického hlediska. Je pak na sběratelích se v nepřeberném množství otisků vyznat a snadněji rozpoznat typologii, soustavy (výrobce), zabývat se typy, podtypy a variantami. Nejinak tak činím na začátku roku 2016 a přináším stručné ohlédnutí za rokem 2015. Tentokrát jsem zvolil trochu netradiční přístup – prostřednictvím licenčních čísel, což je jeden z parametrů specializovaného sběratelství tohoto oboru, zatím však zahalen tmou a dohady …. Věřím, že jednou bude jasno. Dodávám, že vycházím jen z otisků, které jsem viděl a které mají v denním razítku vročení „15“.


MODRÉ OTISKY


Modrým otiskům soustavy NEOPOST se věnujeme na našem webu nadstandardně, což nebylo na škodu. Sběratelé se připojili a spolupracují s námi na hlášení nových otisků. Nikdy předtím se tak nestalo. Můžeme říci, že vstup těchto otisků do našeho poštovního provozu jsme zachytili a průběžně zachcujeme další nálezy. Slouží k tomu náš denní žurnál (archivovaný a snadno k nalezení v rejstřících), dále speciální rubrika, kam se „sypou“ tyto nálezy chronologicky a hlavně první pokus Katalogu modrých otisků NEOPOST 2014 – 2015 zavěšený v rubrice Katalogy. Otisky hlášené a vzniklé v roce 2014/15 jsou do něj zanášeny, ostatní po 1.1.2016 budou už součástí pozdějších dodatků či vydání 2. verze Katalogu.

Co tato kategorie dala sběratelům v roce 2015? Modré otisky vytvořily tsunami, po rozpačitém roce 2014, přinesl ten další rok řadu nových otisků v licenční řadě L87. U některých uživatelů se vyskytly už i varianty (až 4!). V roce 2015 se objevily i otisky dvojího druhu – s označením uživatele, ale některé i bez označení. Sběratel by si měl dát pozor na odlišení otisků bez štočku uživatele v porovnání s novou řadou otisků s licenčním číslem L97. Ty jsou též bez označení uživatele, ale stroje nevlastní soukromý uživatel, ale Česká pošta. Tedy pozor na číslo licence, to je vodítkem. Tyto poštovní stroje se používají na vyplácení hromadných zásilek – přibývají, pošt, které mají tyto stroje začíná být dost. Je to nezbytná součást zejména regionálního sběratelství. Sběratelé by se neměli nechat odradit monotóností otisků tak, jak tomu bylo a je v případě červených poštovních výplatních otisků. Blíže se vyjádřit k modrým otisků nepokládám za nutné, stránky přinesly hodně příspěvků k tomuto tématu. Zatím v našem provozu je jen jediný výrobce těchto výplatních strojů vyšší digitalní úrovně (na rozdíl od okolních zemí).


VÝPLATNÍ OTISKY BEZ LICENČNÍHO ČÍSLA (červené)


S příchodem digitalizační technologie a postupů přišla i podstatná změna ve vzhledu otisků. Do dolního mezikruží denního razítka výplatního otisku se dostalo licenční číslo výplatního stroje, které uděluje poštovní správa. Jak jsem se již zmínil, tato problematika není moc známá, ve veřejném porostoru nebyl napsán žádný zásadní článek na toto téma. Přitom je to jedno z hlavních kritérií, které pomáhá k identifikaci strojů a soustav. Nicméně několik dlouhých let poté se v poštovním provozu vyskytnou i výplatní stroje bez licenčních čísel. Zejména to jsou stroje použité na poštách, ale vyskytnou se i stroje soukromých uživatelů. Pravděpodobně dobíhají a po jejich technickém a morálním zastarání budou nahrazeny stroji s licencemi, případně to jsou stroje používané před digitalizační revolucí v tomto oborů, které ještě jsou používány nyní.

Místo licenčních čísel v dolním mezikruží na tomto místo najdeme hvězdičky či rozlišovací čísla strojů (např. „01“ či „1“), které jsou od dalších nápisů v mezikruží odděleny hvězdičkami. K článku přikládám jako ukázku mix několika otisků různých soustav. Ilustrační přehled dokládám několika otisky různých soustav: Francotyp-Postalia (jako zajímavost doplňuji reverzním otiskem uživatele EMS, který vznikl nechtěným otiskem ze spodní obálky)., Neopost (stroj modelu „SM 26, digi), Postalia (digi verze).

OTISK2015_02 OTISK2015_01 OTISK2015_03

Příště – v druhé části – se dostaneme k výplatním otiskům, které obohatily naše sbírky v roce 2015. Zvolil jsem „licenční“ pohled, a bude to pohled zajímavý. Bude řeč o osmimístném čísle v dolním mezikruží, v němž první dvě (případně tři) číslice by měly být číslicemi určující soustavu výplatního stroje (výrobce). Tento pohled přinesl řadu překvapení tak, jak tomu bylo u letošních modrých otisků (dvě licenční řady pro jednoho výrobce).

Autor: Ivan Leiš


 

1 Responses to Nové objevy a zajímavosti českých výplatních otisků – 2015 (1)

  1. Vrbata Vladimír napsal:

    Děkuji za výstižné a poučné zpracování.
    Zdraví Vrbata

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Otevření nového FILAPOINTu na poště Liberec 1 - 27.11.2024
This is default text for notification bar