HEINER DÜRST – legenda výplatních otisků


Existuje velký počet specialistů, kteří disponují velkými odbornými znalostmi. Avšak vzácněji nacházíme malý počet těch, kteří jsou připraveni o svých oborech psát a poskytnout své znalosti široké veřejnosti.

Hans-Joachim Förster v předmluvě k Dürstově poslední (rozlučkové) knize „Die Freistempel der Schweiz – Katalog und Handbuch (Výplatní otisky Švýcarska – Katalog a příručka), 5. Auflage, Rüschlikon 1998


Osobní vyznání na úvod


001bHeiner Dürst (HD) je legendou světového sběratelství výplatních otisků a publicistiky v tomto oboru poštovní historie. S nadsázkou se dá říci, že se narodil o několik let později, než se objevil první výplatní otisk. Vzácně souzněl s výplatním otiskem, nejen odborně, ale i časově. I lidsky byl vzácný člověk, který si na svět přinesl pokoru, píli, důslednost a cit pro rozdávání svých znalostí ostatním.

001aDodnes si pamatuji jeho klid a upřímný úsměv, který vyzařuje z reprodukovaných fotografií (podobenek) anebo ze společné fotografie s Robertem di Casolou, dalším velikánem výplatního otiskářství, o kterém jsem již na našich webovkách psal.

Bylo mi vždy potěšením jej navštívit v Rüschlikonu u Curychu při mých cestách do Švýcarska. Každé setkání s touto osobností mne vždy obohatilo a pomohlo se orientovat v džungli tohoto sběratelského oboru. Zcela jistě byl mým velkým mentorem. Bez jeho pomoci a rad bych nikdy v oboru nic kvalitního nedokázal. Svou velkorysostí mne získal pro švýcarské a lichtenštejnské výplatní otisky a dodnes opatruji základ sbírky, který jsem od pana Heinera Dürsta získal. Humor a noblesa jej neopouštěly do posledních chvil jeho života.


Přehledná kronika života, občanského i odborného


12.1.1911

HD se narodil

1932

  • Povoláním byl obchodníkem zabývajícím se dovozem, zastupoval německou firmu vyrábějící stroje pro potravinářský průmysl.

  • rok, kdy se podle svého vyjádření HD začal věnovat sbírání výplatních otisků

  • Prvními artefakty jeho sbírky byly otisky Švýcarska a Německa; později celý svět (na vrcholu svého sběratelství měl ve své sbírce 50.000 výplatních otisků)

1936

ve svých 25 letech se intenzivně věnuje tomuto sběratelství

1944

vlastním nákladem vydal svou první publikaci o výplatních otiscích Německa

1946

vydal „Katalog výplatních otisků Švýcarska“

1953

HD aktivně spolupracuje s autory prvního světového katalogu S. D. Barfootem (Londýn) a Wernerem Simonem (Memphis TN) „The Meter Postage Stamp Catalogue“, UPS London 1953). Autoři oceňují jeho pomoc takto: „Naše díky patří speciálně: panu Heineru Dürstovi z Rüschlikonu, Švýcarsko za souhlas s uvedením jeho materiálů z jeho velmi detailní sbírky evropských výplatních otisků.“

1959

společně s kolegou Ruprechtem Glasewaldem vydal „Katalog výplatních otisků Německa“ (vydavatel Poststempelgilde Rhein/Donau e.V. v Düsseldorfu)

1960

stal se redaktorem časopisu Schweizer Baublatt

1973

odešel do penze

1980

  • společně s kolegou Gerdem Eichem vydal Katalog výplatních otisků Německa ve stejném vydavatelství

  • došlo k publikaci 2. vydání Katalogu Švýcarsko/Lichtenštejn (vlastní náklad)

1982

  • za svou sběratelskou a publikační činnost získává čestné členství v BdPh

  • 3. vydání Katalogu (z roku 1980)

1985

HD je jedním ze zakládajících členů německé badatelské společnosti „Deutsche Post und Absenderstempel e. V.“ (FG DPA)

1987

  • 4. vydání Katalogu (z roku 1980)

  • konzultuje a oponuje mou jurymanskou práci „Výplatní otisky“

1991

  • HD se stává čestným členem badatelské společnosti „Deutsche Post und Absenderstempel e. V.“ Ve stejném roce mu byla udělena medaile Heinera Dürsta („Heiner – Dürst – Preis“) za badatelství a literaturu v oboru výplatních otisků. Cena je pojmenována po jeho osobě a první medaile byla udělena jemu.

  • Při vydávání publikací mu byl značně nápomocný jeho spolupracovník profesor Willfried Epprecht. Tato cena nebyla jediná v jeho životě. I další organizace v Německu a Itálii jej za jeho činnost ocenily (BdP, FG DPA, italská AICAM).

  • zastává funkci oponenta mé knihy „Výplatní otisky“ vycházející samonákladem

1992

  • HD ve spolupráci s FG DPA vydává publikaci „Absender – Freistempel als Postfreistempel (Notmassnahmen nach dem 8. Mai 1945) Deutschland. Svou sběratelskou činnost a badatelství zaměřuje výhradně na Švýcarsko.

  • ve spolupráci s FG PA vydává historickou brožuru o výplatních otiscích ve světě (Geschichte der Maschinen-Freistempel 1884/1928)

1996

vychází 5. vydání katalogu a příručky „Die Freistempel der Schweiz 1996“) – jubilejní vydání k 50. výročí publikování katalogů a příruček Heinerem Dürstem

1996

vychází svazek 1 katalogu „Die deutschen Post- und Absenderfreistempel (Deutsches Reich und Aptierungen), který sestavil HD společně s německým sběratelem a publicistou Gerdem Eichem

1998

vychází katalog výplatních otisků Švýcarska (svazek 2), jeho poslední samostatná publikace ze života

1999

vychází svazek 2 Výplatních otisků Německa (německé otisky po válce od roku 1946) autorů HD a Gerda Eicha

3.10.2003

Heiner Dürst umírá v Rüschlikonu ve věku 92 let


Ocenění publikací Heinera Dürsta


Za svou masivní a kvalitní publicistickou činnost byl oceněn nejen uvedeným několikerým čestným členstvím a cenami, ale na různých výstavách obdržel vysoká ocenění: Miláno, Pavia, různé švýcarské výstavy, Interposta 1959 Hamburg, „Poststempelgilde Rhein/Donau e. V. mu za 40 let členství udělilo čestnou medaili.

Jeho publikační činnost se neomezuje jen na vydávání katalogů a příruček, ale jeho nesčetné články se objevují i v časopisech a filatelistické odborné literatuře. Autoři dalšího úspěšného katalogu „The International Postage Meter Stamp Catalog (Joel A. Hawkins a Richard Stambaugh) ve svém 1. vydání z roku 2005 oceňují Heinera Dürsta v úvodu společně s dalšími spolupracovníky takto:

„Chceme vyjádřit náš vděk … velkému počtu sběratelů po celém světě při zpracování této knihy. Speciálně se zmiňujeme o následujících osobách a organizacích, které nám poskytly podstatné příspěvky.“

Na stejné stránce je Heiner Dürst (jméno tučně) jmenován společně s Otto Gleixnerem, Joelem Lerouxem, Richardem Peckem a Kenichi Yamomotem podruhé: „… zvláštní ocenění patří i … Heinerovi Dürstovi … za nesmírnou a rozsáhlou pomoc.“

Dr. Jan Etter ve svém nekrologu otištěném v SBZ 3/2004 na straně 119 píše:
„(Heiner Dürst) byl velký člověk svého sběratelského oboru výplatních otisků …, kde publikoval velkou řadu katalogů a příruček a tím správně tento sběratelský obor učinil známým.“


Není co dodat. Jeho katalogy a příručky provázejí sběratele do dnešních dnů a dlouho budou jediným, co v jeho zaměření máme. Ba, co víc. Heiner Dürst nezachytil jen poštovní historii a historii výplatního otisku Švýcarska, Lichtenštejnska a Německa, ale též i obecnou historii tohoto teritoria pomocí výplatního otiskářství. Za to mu patří dík.


Short English resumé:


The article remembers one of the greatest meter stamp collectors and publicist in this special field of philately – Mr Heiner Dürst, a modest man with great knowledbge in the field of meter stamps appreciated by many people and organisations. Word sof the authors of the first „Catalogue of the Meter Postage Stamps of the World“ Mr S. D. Barfoot of London and Mr Werner Simon of Mephis, TN said it in the preface clearly:

„Our thanks are also especially due to: Herr Heiner Dürst, of Rüschlikon, Switzerland for permission to include material from his very detailed researches on European meters.“ What else to add? Out thanks go to Heiner Dürst, Esq.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar