Otevřená třída výstavního řádu
Volná – otevřená třída ve výstavním řádu je stále neurčitě definována. Při výstavách se vyskytuje velmi málo. Dle mého názoru je jednou z možností prosadit filatelii mezi mládeží. Je pouze nutno definovat, co je filatelistický materiál. Otevřená třída může sloučit zálibu sbírání pohlednic, autogramů, volné grafiky, pozvánek na výstavu, pamětních listů, přítisků na celistvostech a jiných materiálů. To je všeobecně sbíráno a v oblibě mezi mládeží. Propagací na školách – učitelů zeměpisu, literatury, výtvarné výchovy, tělesné výchovy, hudby i fyziky dosáhnout obliby k sestavování sbírek. Je škodou, že otevřená třída – volná byla upravena na 80 listů (5 rámů) pro výstavní exponát. Mládež má jistou úlevu, takže by stačilo zvýšit zájem propagací. Nutno pouze určit, co je a není filatelistický materiál. Dle mého názoru je filatelistický materiál ten, kde se vyskytuje poštovní známka ve vztahu k poště. U výstav národních a mezinárodních definici filatelistického materiálu citlivě měnit – zpřísňovat – dle dostupnosti a požadavku výstavních řádů FIP a FEPA. Filatelistickým plnohodnotným materiálem je např. pamětní list, kde se křtí poštovní známka. Definovat co musí mít pamětní list – známku, poštovní razítko (denní nebo příležitostné) a zvýhodnit autogram autorů známek. V popisu zdůraznit, kdo akci pořádal a za jakým účelem. Dalším plnohodnotným materiálem je i obálka prvního dne (FDC) – čistá – zvýhodnit autogramy autorů známek nebo kmotrů při křtu. Jsou to vlastně grafické listy, které mají svou hodnotu (ne jen filatelistickou).
-
V katalozích výstav a palmáre uvádět, kdo exponát doporučil k výstavě – klub, sekce, společnost. Lze se lépe dopátrat k autorovi exponátu – v případě diskuse.
-
Hodnotit kluby dle soutěžních exponátů. Hodnocení klubů provádět dle počtu vystavených exponátů členů nebo celostátně vydané literatuře vystavené na soutěžních výstavách.
-
Doporučit klubům, sekcím nebo společnostem hradit poplatek za vystavení. Je nelogické, že vystavovatel uhradí vystavení, poštovné s pojištěním na dopravu a nyní ještě vše digitalizovat.
-
Pořádání výstav přidělovat těm, kdo se předem zaručí, že má zajištěn sál nebo dopravu rámů (obojí finančně).
-
Člen jury by měl mít soutěžní exponát vystavený na některé výstavě národní a na EXPONETU ne starší 5 let.
-
Vydávat ročenku k valné hromadě – nemusí být tak přepychová jako z roku 2004 – alespoň v digitální podobě a zveřejnit na webu.
Vážený pane Koukale,
asi jste nezaznamenal, že třída, o které píšete, se nejmenuje „volná – otevřená“ a vůbec není neurčitě definovaná .Ve filatelii 10/2012 byla otištěna Směrnice pro hodnocení třídy Otevřená filatelie. Tak se totiž tato třída jmenuje. Nejste ovšem sám, neboť ve Výstavních propozicích výstavy ve Ždˇáru nad Sázavou 2016 se dokonce uvádí, že bude vystavována třída, cituji „otevřená (experimentální)“. Na tuto chybu jsem upozornil e-mailem 23.6.2015 předsedu Organizačního výboru této výstavy Ing. Kocourka, ale jak vidět nic se nestalo, protože mi poštou přišly Výstavní propozice (v Bulletinu výstavy)se stejnou chybou. Ve Žďáru se žije ještě před rokem 2012. Nevím, v jaké třídě se bude tedy vystavovat v řádné Otevřená filatelie či Otevřené třídě (experimentální).
Problémom otvorenej filatelie je pomerne všeobecná nechuť ortodoxných filatelistov, aj z radov filatelistických funcinárov, vyrovnať sa s tým že táto trieda už existuje. Dokladám to svojou skúsenosťou po 13 ročnom vystavovaní exponátu najskôr v Open Class a neskôr v Open Philately. Okrem Slovenska som vystavoval aj v Maďarsku, Polsku, francúzsku a v USA. Kým vo Washingotne a v Paríži bol exponát hodnotený tak ako exponáty v iných výstavných triedach, teda medailou (S), v Maďarsku na Hunfile bol hodnotený poradím (2. miesto), na Wipe boli ohodnotené z 30 exponátov len prvé tri a ostatné asi nijako, v Krakove, hoci bola Otvorená trieda podľa katalógu a propozíciách uvedená, exponát hodnotený nebol, nemal ho kto hodnotiť :-). Napriek tomu, podľa toho čo sledujem, väčšina tých filatelistov ktorí sa dali aj touto cestou odoláva týmto úskaliam neochoty.
Děkuji panu Urminskému za vyslovení myšlenky, že ortodoxní filatelisté by nejraději třídu Otevřená filatelie neviděli. Mohu potvrdit, že zejména v USA je tato třída přijímána jako každá jiná. V anglické verzi Směrnice pro hodnocení Otevřené třídy je dovětek ve znění :“Jedním z nejdůležitějších cílů Otevřené filatelie je povzbuzení sbírání známek.“ Konec citace. Vracím se ještě k jedné myšlence pana Koukala z původního příspěvku, že :“Člen jury by měl mít soutěžní exponát vystavený na některé výstavě národní a na EXPONETU ne starší 5 let.“ Souhlasím s ním, protože některé „rady“ v písemných hodnocení exponátů svědčí o neexistenci praxe s vlastní tvorbou exponátů a následně i jejich vystavováním.
Děkuji za odezvu na můj příspěvek. Označení „Otevřená třída“ je a bude asi dlouho diskutabilní. Otázku budu projednávat s organizačním výborem výstava Žďár 2015 – česko – slovenské výstavy.
Vážený pane Koukale, nevím, co zde může být za diskuzi k názvu „Otevřená filatelie“. Je to schválený název řádné třídy, která byla dříve experimentální s názvy „volná třída“ nebo „otevřená třída“. K diskuzi může být objektivita hodnocení exponátů této třídy, ale o tom jsme hovořili v Praze dne 1.10.2015 při přednášce Ing. Sedláka, pořádané Klubem filatelistů 00-15.