130 let pohlednice s ilustrovanou přední stranou


Letošního 1. ledna jsme si připomněli 130 let od povolení rakousko-uherských úřadů oficiálně tisknout a užívat v poštovním provozu pohlednice s ilustrací na přední straně a textovou částí na reverzu (1885). Současně bylo povoleno vydávat pohlednice soukromým subjektům (před tímto datem na povolení mohly toto činit jen pošty a továrny). Toto významné komunikační médium užívané ve značně širokém rozsahu si uživatelé oblíbili zejména koncem 19. a počátkem 20. století. Vzniklo nesmírné množství pohlednic a to nejen v Rakousku-Uhersku.

Rakouská národní knihovna (Österreichische Nationalbiliothek, zkratkou ÖNB nebo OeNB, dříve Dvorská knihovna – Hofbibliothek, domovská stránka: https://www.onb.ac.at/) je národní knihovnou Rakouska a ve svých depozitářích se pyšní 7,4 miliony položek, v nichž 800.000 pohlednic má své nezastupitelné místo. Sídli v paláci Hofburg ve Vídni (kromě Hofburgu má i jiné prostory). Byla založena rodem Habsburků (známý Prunksaal). Sbírky obsahují papyry, rukopisy, staré vzácné knihy, mapy, globy, portréty, grafiky, fotografie, autogramy, plakáty. V depozitáři knihovny je i rukopis Fredegarovy kroniky popisující historii osidlování českého území Slovany v 7. století a Sámovu říši.

Tato významná instituce nabízí online část své unikátní sbírky historických pohlednic z období od konce 19. století do začátku 40. let 20. století. Za tímto účelem vytvořila databázi AKON, ve které můžeme spatřit 75.000 digitalizovaných pohlednic z 38 zemí Evropy a světa, z toho většinu z území Rakouska-Uherska včetně českých zemí (rakousko-uherských celkem 66.882, českých 868, z toho pražských 235, karlovarských 677 atd.). Webová stránka je v němčině (možnost přepnutí do angličtiny), což není na závadu, neboť uživatel může intuitivně portál procházet. V dalším období Rakouská národní knihovna hodlá spustit i mobilní aplikace, která bude historické pohlednice nabízet i turistům v závislosti na místě, kde se právě nacházejí.

Zřízení pohlednicového portálu je vynikajícím počinem přibližujícím zájemcům toto nesmírné bohatství společenské historie ve formě významného komunikačního média, jakým pohlednice byla a stále zůstává. Škoda jen, že se digitalizace vyhnula reverzní straně pohlednic, což by obohatilo i poštovní historii a přispělo by k badatelské činnosti poštovně historických u těch pohlednic, které byly poštovně použity.

Zdroje:

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar