Specializované obory neustále překvapují


Kdysi před lety řada z nás – amatérských poštovních historiků a nadšených sběratelů dokladů poštovního provozu – pod hesly „Poštovní provoz píše historii každý den“ a „Ráno poštovní současnost, večer poštovní historie“ vášnivě sbírala poštovní znaky na celistvostech. Ani jsme si neuvědomovali, že vydupáváme z prachu filatelistických cest zajímavosti, které pohladí po duši mnoho dalších nadšenců pro specializované obory. Tato vášeň nás neopustila ani dnes, i když jsme možná zpomalili. Odměnou nám, ale též všem předchůdcům a budoucím propagátorům filatelistického specializovaného sběratelství, byly, jsou a budou nálezy zajímavostí, buď známé, které nikdo neviděl anebo neznámé s existujícím tušením, že se jednou objeví. O překvapení není nikdy nouze.


SPEC_OBORY_RARITA_01Na doplnění mých slov zobrazuji dvě zajímavosti. Jednak to je originál modrého výplatního otisku Bafra, který mi poskytli přátelé Juan Enrique Page ze Španělska a Roberto Di Casola ze Švýcarska. Oběma známých sběratelům velmi děkuji za poskytnutí otisku. Tento otisk z 25.8.1928 je pravděpodobně jediným zatím známým existujícím otiskem z tohoto druhu a určitě prvním modrým otiskem Československa, i když jen charakterem zkušební otisk. O historii jsme psali s dr. Miroslavem Bouškou v našem Katalogu výplatních otisků z území Československa 1926 – 1939 (Filatelistické sešity 1979, strana 113). Tam je otištěn tento otisk, ale v černé tiskařské barvě, jen jsme tušili, že byl modrý, jistota nebyla. Historie je jednoduchá: Firma Bafra v Praze předvedla předváděcí stroj s tímto otiskem s účelem vyplácet novinové zásilky. Povolen však v čsl. provozu nebyl. K tomu došlo až později během Protektorátu Čechy a Morava.
Svět neznámých otisků doplňuji i informací, že i firma Hasler v tomto roce představila svůj výplatní stroj. Ten byl též zamítnut. Otázky zůstávají. Byl to nový – konkurenční stroj k existujícím strojům Francotyp či byl nějaký jiný účel? Např. vyplácení novinových zásilek? Objeví se tento otisk na veřejnosti?


SPEC_OBORY_RARITA_02Druhou zajímavostí, která se v těchto dnech zjevila, je doplněk k mému článku o nejstarším výplatním otisku, který měl atributy výplatního stroje a byl použit na území USA. Je znám nejen výplatní otisk ve fialové barvě, ale existují dvě celistvosti, o kterých je povědomost. Jedna je z Německého poštovního archivu (viz reprodukce) a je k vidění na veřejných internetových zdrojích, druhá existuje v soukromé sbírce amerického sběratele. Ta, kterou známe je produktem 4. výplatního stroje M4 a nese datum 1.3.1897. Zajímavé jsou tiskové a razítkem doplněné informace uživatele. Když jsem začal hesly, které zdomácněly mezi českými poštovními historiky, tak jedním dalším tuto zprávičku zakončím „Chvála celistvosti“ anebo lépe „Celistvost budiž pochválena.“ Dodávám, že pod první verzí hesla vyšel můj rozbor zajímavé celistvosti ve Filatelii. Druhý název autocenzurní city šéfredaktora pro tisk vyloučily.

Tyto doby jsou snad již za námi …

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar