25 let od založení Stolní společnosti sběratelů výplatních otisků


Velmi rychle se blíží jedno z významných výročí československé, zejména pak české poštovní historie. Dne 18.11.2014 si část českých a slovenských  poštovních historiků, kteří se zabývají jednou z jejích moderní součástí – výplatními otisky, připomene založení nezávislé Společnosti sběratelů poštovní historie. Stalo se tak den po masakru na Národní třídě v sobotu 18.11.1989 v restauraci U Pešků v Sokolské ulici na náměstí I. P. Pavlova za přítomnosti čtyř sběratelů Luďka Janů, Jaroslava Kyzlinka, Ivana Leiše a Tomáše Nováka.

Tato Společnost navázala na první pokus organizovaného sběratelství u nás – Stolní společnosti sběratelů příležitostných razítek a frankotypů (iniciátoři Jaroslav Lešetický, Albert Jonáš, náš člen Jiří Pohorecký a další desítka dalších) ze 30. let (viz Kronika specializovaných oborů na našem portálu). Občas do této Společnosti docházel i Václav Nebeský, pozdější iniciátor založení našeho klubu.

Vycházela i  z dobrých zkušeností dalšího organizovaného pokusu sběratelství výplatních otisků – sekce výplatních otisků obnovené komise poštovní historie a celin SČSF v letech 1976 – 1989, která vznikla v Praze na Žižkově v prvních měsících roku 1976 v prostorách MV SČSF za přítomnosti Miroslav Boušky, Pavla Jecha, Ivana Leiše a Vratislava Palkosky. Tři organizované pokusy, z nichž poslední byl nezávislý mimo existující struktury (druhá Stolní společnost se nestala členem vznikající Českomoravské společnosti pro poštovní historii.

V letech mezi existujícími společnostmi se sbíralo spíše individuálně, na různých místech v republice. Ani individuální pokusy nebyly zmarem. Vznikaly pozoruhodné sbírky, ale i exponáty a úspěšné katalogizační počiny (vydané či nevydané tiskem). Jmenujme například exponát Jiřího Nekvasila, katalogizační pokusy Mirko Marka, publicistické pokusy Václava Nebeského, Karla Všetečky, Jiřího Nekvasila či Pavla Hallona, z doby po roce 1926 i první pokus o katalogizaci Jaroslava Lešetického a F. T. Winklera (mimochodem švagra Alberta Jonáše), z doby po rozpadu svazových struktur po roce 1989 a zániku sekce výplatních otisků i vydání katalogů Miroslava Boušky – Protektorát Č+M a Zabraná území Říší (s Luďkem Janů  a za pomoci Vladimíra Feldmanna). K nim se připojuje i rukopisná podoba Katalogu výplatních otisků s výplatním razítkem ve tvaru pseudoznámky 1946 – 1992 autorů Luďka Janů a Ivan Leiše či další rukopisná masivní práce obsahující  typologické a tzv. ilustrační katalogy autorů Roberta di Casoly (Švýcarsko) a Ivana Leiše s pomocí Richarda Stambaugha (USA) a Gerharda Brunnera (Německo). I na Slovensku organizované pokusy o sběratelství zapůsobily a sběratelství e věnují sběratelé pod hlavičkou SFA (Ján Marenčík, Ivan Tvrdý, Mirko Bachratý). Péčí SFA vyšla i publikace Ivana Leiše o čs. výplatních otiscích na území Slovenska 1946 – 1992.

Zmiňme i náš klub 00-15, kde část sběratelské základy se věnovala tomuto sběratelství před utvořením sekce výplatních otisků po záštitou klubu – zmiňuji nejvýraznější sběratele – Karla Všetečku, Pravoslav Kukačku, Miroslava Boušku, Pavla Jecha a Ivana Leiše. Širší aktivitě pomohla však až sekce KPHC SČSF od roku 1976, která rozšířila toto sběratelství po celé republice (v době nejvyššího rozkvětu v polovině 80. let sekce čítala okolo 250 členů). Stojí za zaznamenání, že ve všech organizovaných entitách, zejména  ve dvou posledních je vidět otisk členské základy našeho klubu.

Společnost sběratelů výplatních otisků vzniklá v roce 1989 a zaniklá v polovině devadesátých let, se věnovala základním úkolů, shromáždit sběratele, pořádat setkání, publikovat a hlavně využít doby a využít témat na výplatní otisky, které v předchozím režimu nesměly být ani vysloveny, natož zasazeny ve formě štočků do výplatních strojů. Dvorním rytcem Společnosti  byl pan Karel Pavlíček, návrhy tvořili pánové Luděk Janů, Karel Kuča, Ivan Leiš, Tomáš Novák a další. Bylo využito dvou výplatních strojů, které půjčil Společnosti jejich majitel Ivan Leiš (stroje Postália používaly po zrušení zápůjčky subjekty Ing. Ivan Leiš – TRANSCO a Altro s. r. o.) Společnost stála i zrodu dalších štočků, které byly zasazovány do dalších výplatních strojů dalších uživatelů. Jako ukázku zveřejňuji některé z otisků, které v této heroické době vznikly. Za otisky má čtenář možnost vidět ukázky tiskovin některých ze jmenovaných entit věnujících se výplatním otisků a nátisky otisků autora Karla Pavlíčka.

Společnost, jak již bylo řečeno, zanikla ze subjektivních, ale též objektivních důvodů. Doba přinesla jiné podmínky… Pokud máte zájem, zaneste si tyto údaje do své kroniky specializovaných oborů, které s ní úzce souvisí.

Autor textu/reprodukcí sbírky: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar