Zájemci o poštovní historii, případně regionální sběratelé mají v roce 2019 příležitost sestavovat zajímavé „výroční“ exponáty ve vazbě na dále uvedená výročí českých pošt. Stejně tak mohou v jejich bydlištích apelovat na příslušná regionální vedení České pošty, s.p. s cílem vydat k těmto výročím příležitostné R-nálepky, nálepky Apost či příležitostná razítka.
Tentokrát je přehled neskutečně veliký, protože v roce 1869 se poštovní ředitelství „úplně zbláznilo“ a v jediném roce zřídilo zhruba každou čtvrtou z později existujících pošt. Proto jsme vybrali jen ty, které mají výročí 100 let či 50 let od otevření.
Těsně před vánoci vyšla pod názvem „Frankotypisté“ další filatelistická memoárová publikace autora Ivana Leiše, která volně navazuje na jeho předchozí knihu „Žralok a frankotyp“ o začátcích vyplácení listovních zásilek výplatními stroji a o prvních krůčcích sběratelského oboru výplatních otisků a jeho výrazných sběratelských osobnostech v Československu ve 20. a na začátku 30. let minulého století.
V závěru roku 2018 se konaly v Poštovním muzeu v Praze dvě akce. V pondělí, 17.12.2018, se konal již 12. ročník„Dne české filatelie“. Následující den, tedy 18.12.2018 byla v provozu příležitostná poštovní přepážka ke 100. výročí založení Poštovního muzea. K dispozici bylo příležitostné razítko a pamětní list k výročí založení muzea. Z obou akcí vám přinášíme fotoreportáž. Autorem je Ing. Tomáš Chudoba.
V prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou) a ve dvoraně Hlavní pošty se ve středu 5.12.2018 uskutečnila 109.výstavka odboru známkové tvorby České pošty, s.p. Prohlédli jste si výtvarné návrhy, podklady pro tisk a imprimatur vydaných poštovních známek, známkového sešitku, FDC a razítka na FDC, které vyšly 5.12.2018. Autorem fotografií je Ing. Tomáš Chudoba.