Stalo se již tradicí na našich webových stránkách, připomenout si na začátku přicházejícího roku kulatá případně půlkulatá výročí vztahující se na poštovní historii a specializované obory na českém území, výjimečně též na evropskou či světovou poštovní historii. Nejinak tomu je i na přelomu let 2016 a 2017. Číslice v závorce za letopočtem znamená počet let od vzniku zaznamenané události do roku 2017. Obzvláště důležité události zvýrazňuji podrtžením. Připomínám jen nejdůležitější události vztahující se hlavně ke sběratelství.
Ve čtvrtek 29. prosince 2016 používá pošta Praha 1 příležitostný štoček v orážecím strojku Postalia (otisky v černé barvě, viz obrázek), připomínající úspěchy československého volejbalu v 50. a 60. letech minulého století, konkrétně první titul Mistrů světa pro Československou republiku (ČSR), který získal národní tým můžů na společném Mistrovství světa mužů a žen v Paříži v září 1956. Více k těmto úspěchům naleznete na stránkách Českého volejbalového svazu. Na otisku strojku Postalia je zobrazen Milan Purnoch, zasloužilý mistr sportu (* 27.8.1933), který byl v letech 1954 – 1958 členem mužské reprezentantace ČSR s účastí na dvou ME a jednom MS se ziskem 3 zlatých medailí.
Je jedním ze dvou žijících členů zlatého národního týmu z roku 1956, více najdete ZDE nebo ZDE.
Výrobu a použití štočku zadal OLYMPSPORT, Česká asociace pro olympijskou a sportovní filatelii, která je odbornou společností Svazu českých filtelistů, z.s.
Jako každý rok i letos byla Domem Portus – Život 90, z.ú. pořádána tradiční „Vánoční projížďka Prahou“. Vypraveno bylo 25 autobusů, které vyjížděly ze všech částí Prahy. Jako v předešlých letech, tak i letos měl náš „Klub filatelistů 00-15“ na této akci svého zástupce. Trasu č. 12 vedl náš člen p. Jiří Maier, který měl jako spolupracovníky – paní Janu Hrdinovou a Zuzanu Ipserovou a pana Petra Bernata, za DP se jako řidič zúčastnil pan Zika. Účastníci projížďky nastupovali v Malešicích, Zahradním městě, Spořilově a Roztylech.
Pomyslný poštovní dostavník nás pomalu dováží do cíle letošního roku 2016 a je v adventním období jistě čas ohlédnout se zpět na uplynulých dvanáct měsíců. Každý z nás zcela jistě žil svým životem včetně tohoto filatelistického. Svým bohatým životem žila i naše klubová entita a filatelistický spolek. Doufám, že akce, které jsme se snažili pečlivě připravit s cílem vyjít vstříc poslání našeho klubu a potřebám našeho členstva a přátel byly přijaty s uspokojením a obohatily náš spolkový život a přispěly ke zvýšení filatelistických vědomostí.
Poštovní muzeum již tradičně vydává 18.12. pamětní list a v tento den otvírá také příležitostnou poštovní přepážku. K připomínce letošního 98. výročí založení Poštovního muzea byla vybrána známka z roku 1978 Stará Praha – 60 let československé poštovní známky.
Tímto mým příspěvkem zakončuji putování po místech, kde se členové našeho klubu a jeho sympatizanti a přátelé více méně pravidelně v současnosti scházejí. Pro připomenutí: slovem i obrazem jsme se zastavili v Domě Portus v ulici Karoliny Světlé, kde klub má svůj stabilní přístav pro svá setkání a přednášky, v budově Hlavní pošty v Jindřišské ulici, ve Vávrově mlýně u Vltavy, kde sídlí Poštovní muzeum a ve Vyšebrodském klášteře, kde se nachází pobočka Poštovního muzea. Zbývá nám prostor pošty 33 Přemyslovská se vchodem z náměstí Jiřího z Poděbrad (dříve též známého jako náměstí krále Jiřího).
Jak bylo řečeno v úvodu této série článků, konala se v Tchaj-peji Světová mistrovská výstava poštovních známek ve dnech 21. – 26.10.2016 pod názvem PHILATAIPEI 2016. Hostiteli a pořadateli byly se souhlasem FIP místní poštovní správa CHUNGHWA POST a Chinipei Philatelic Federation. Třetím organizátorem byl TETDC (Taiwan External Trade Development Council). Vše poprvé v tchajwanské historii. Výstava byla uspořádaná u příležitosti 120. výročí vzniku Chunghwa Post (1896). Veřejnosti se představily filatelistické materiály na 2450 rámech (zájem byl větší – až 3200, ale omezené prostorové možnosti vedly k odřeknutí několika vystavovatelů). Účastníci mohli navštívit stánky 130 obchodníků. Celkem 80 členských zemí FIPu se zúčastnilo této výstavy (90% celkového počtu členských zemí). Philataipei 2016 se soustředila na filatelistické dědictví a inovace. Snažila se prosadit tvůrčí úsilí ve filatelii a zdůraznit krásu poštovních známek. Záměrem bylo též přitáhnout mládí k filatelii. Vše v duchu starého čínského přísloví „Není větší potěšení než mít přátele přicházející zdaleka“. Výstava se konala pod patronátem FIP (Fédération Internationale de Philatélie) a záštitou FIAP (Federation of Inter-Asian Philately).
Rok 1946 byl v oboru výplatních otisků na našem území velmi živý. Jednak poštovní správa povolila výplatní stroje do provozu československých pošt (již jsem o něm psal), jednak radikálně změnila vzhled výplatního otisku. Jednalo se o dost převratnou historickou událost. Místo dosud používaného obrazce ve výplatním razítku se na tomto místě otisku objevil „zoubkovaná pseudoznámka“ či „zoubkovaný obdélník“. „Motýlek“ či „větrná růžice“ začaly opouštět československý výplatní otisk.