V prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou) se ve středu 27.4.2016 uskutečnila 73.výstavka odboru známkové tvorby České pošty, s.p. Prohlédli jste si výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných poštovních známek, FDC a razítek na FDC, které vyšly 27.4.2016. Studenti Vyšší odborné školy grafické a střední průmyslové školy grafické (Hellichova 22, Praha 1) s akad. mal. Zbyňkem Kočvarem představili výtvarné návrhy poštovních známek pro dopisnici MS horských kol 2016. Autorem fotografií je Ing. Tomáš Chudoba.
V minulém příspěvku jsem se zastavil u archivních karet výplatních otisků, dnes to budou neméně zajímavé, ale do dnešního dne neznámé a zatím v tisku či na internetu nepublikované banderolky.
Archivy rozličných institucí na různých úrovních do nedávna skrývaly zajímavé a pro specializované sběratele velmi cenné doklady obsahující užitečné informace.
Srdečně Vás zveme na 73. výstavku odboru známkové tvorby České pošty, s.p., která bude pořádána tradičně v den vydání poštovních známek – ve středu 27. dubna 2016 – v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou – jako obvykle). Budete mít výjimečnou možnost si zde prohlédnout výtvarné návrhy, podklady pro tisk a imprimatur vydaných poštovních známek, FDC a razítek na FDC, které vychází 27.4.2016. U přepážky č. 29/30 si můžete od 08:00 do 18:00 hod. zakoupit známky a FDC pro následnou autogramiádu.
Suvenýr pro účastníky letošní Ankety České pošty, s.p., deníku PRÁVO a časopisu FILATELIE je již distribuován. Je prvotřídní rytinou černé barvy české poštovní známky „Pražský hrad – Hans von Aachen: Hlava dívky“ v přepisu rytce Miloše Ondráčka.
Jde o první výstavu ze zamýšleného cyklu, který každoročně představí jedno místo a region z pohledu tuzemské poštovní historie. Tentokrát veřejnost seznámíme s historií dědičné poštovní stanice ve východočeské Litomyšli od okamžiku jejího zřízení v roce 1754 až do roku 1892, kdy byla zestátněna.
Dne 7.4.2016 proběhla v Domě Portus další přednáška 36. cyklu. Přednášející byli tentokrát dva. Ivan Leiš na úvod promítl ukázky filatelistické dokumentace výplatního stroje „FRANCOTYP“. Generálním zástupcem těchto výplatních strojů byl Bohumil Jarolímek. Druhý přednášející Rudolf Píša pak přítomné seznámil s historií a osudem firmy Bohumil Jarolímek. Atmosféru přednášky si nyní můžete připomenout v naší fotogalerii jejímž autorem je Ing. Tomáš Chudoba.