Monthly Archives: Únor 2014

ČMSPH – jarní setkání


Českomoravská společnost pro poštovní historii (ČMSPH)

pořádá dne 15. března 2014 od 10:00 hod. (sobota)

v prostorách Svazu českých filatelistů své jarní setkání.


 

Pozvánka odboru známkové tvorby České pošty, s.p. – 5.3.2014


Srdečně Vás zveme na 42. výstavku odboru známkové tvorby České pošty, s.p., která bude pořádána ve středu 5. března 2014 v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou – jako obvykle). Budete mít výjimečnou možnost si zde prohlédnout výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných poštovních známek, FDC a razítek na FDC, které vycházejí 5. března 2014. U přepážek č. 29/30 si můžete zakoupit známky a FDC pro následnou autogramiádu.


 

Výstava Ladislava Jirky – Třemošná


Pozvánka na výstavu třemošenského rodáka – rytce a grafika

Ladislav Jirky

Podrobnosti naleznete na přiloženém letáku.


Pozvánky na výstavu s podrobnými informacemi


Výstava bude otevřena v době od 28.2. – 20.3.2014.


 

Kinští plaváci a žluťáci na poštovních známkách


Milovníci filatelie i koní mají od loňska novou lahůdku. K dvoustému výročí narození Oktaviána Kinského, zakladatele plemene koní Kinských, vyšly poštovní známky o dvou nominálních hodnotách s obálkami prvního dne. Třináctikorunová známka zobrazuje chlumeckého plaváka a obálku zdobí motiv klisny s hříbětem, zatímco sedmnáctikorunovou podobiznu chlumeckého palomina doplňuje na obálce obrázek chlumeckého zámku. Známky navrhl Peter Oriešek, autorem kreseb je Václav Fajt.
Využijme příležitosti a přibližme si trochu historii Kinských – lidí i koní.


 

Katalog R-nálepek I.republiky


Katalog R-nálepek I.republiky autora Štěpána Kučery


 

Jan Galuška v pořadu Tandem (2012)


Rozhovor Jana Rosáka s dr. Janem Galuškou v Tandemu z roku 2012


Koncem roku jsme se rozloučili s dlouholetým ředitelem Poštovního muzea Phdr. Janem Galuškou před  jeho odchodem do požehnaného seniorského stavu. Ve funkci jej vystřídal PhDr. Jan Novotný. Ve Filatelii č. 1/2014 jste si mohli přečíst článek (rozhovor) na téma „Celý život v muzeu“. Nedávno jsem objevil při internetovém brouzdání velmi zajímavý rozhovor známého moderátora Jana Rosáka s Janem Galuškou v pořadu Tandem regionálního vysílání Českého rozhlasu, který lidsky a zajímavým způsobem přiblížil osobnost emeritního ředitele Poštovního muzea.


postovnimuzeum JAN_GALUSKA JAN_ROSAK ROZHLAS_REGION

V rozhovoru Jan Galuška hovořil o svém dětství, založení Poštovního muzea, vzpomněl i na svého otce dr. Miroslava Galušku, významnou osobnost našeho státu a poutavě vyprávěl i o jiných věcech. Přestože byl pořad odvysílán 28.3.2012, neztratil nic na své aktuálnosti.

Zvukový rozhovor a přepis mohou zájemci najít  zde

Autor: Ivan Leiš


 

Výstava v děčínské synagoze


Výstava korespondence židovského obyvatelstva

v době Protektorátu Čechy a Morava pana Michala Hauzra


 

Odbor známkové tvorby informuje – 19.2.2014


Prodejna Známkové tvorby v hale pošty Praha 1, přepážky č. 29 a č. 30 budou od 24.2.2014 (pondělí)

opět otevřeny: 08:00 – 18:00 hod. (PO – PÁ)


 

Osud pošty z letadla F-AMYD


JAKÝ BYL OSUD POŠTY Z HAVAROVANÉHO LETADLA  F-AMYD?


 

Jiří Antonín Švengsbír


Rytec, grafik, osobitý kreslíř, ilustrátor, autor grafických listů a tvůrce poštovních známek (19.4.1921, Praha – 3.3.1983, Praha). Vyučil se rytcem a modelérem ve firmě BÄCKER, Praha – Smíchov. Po válce studoval na VŠUP v Praze (grafická speciálka u profesora Antonína Strnadela). Během svého života prokázal je byl mnohostranným umělcem. Zabýval se předevšímSVENGSBIR_FOTO grafickými technikami. Celé jeho profesní období (1940 – 1982) se věnoval knižním značkám (provedení v miniaturních ocelorytinách, mědirytinách, částečně rytinách do zinku). Počet těchto prací šly do stovek, velmi často tvořil i pro zahraničí. Motivy se soustřeďovaly na ozdobné prvky architektury (přednostně Praha, své město, které si oblíbil), stylizované slunce, portréty osobností, přírodní motivy. Za svá díla byl oceňován (ocenění za Exlibris dostal např. v Cannes-1963, Paříži-1965, Olomouci-1966). Část jeho grafik lze najít v přehledu „Seznam děl umělce Švengsbír Jiří“ na portálu ArtBohemie.

Své zalíbení našel i v další umělecké tvorbě – obrazech, kresbách, grafických listech (cca 1000), novoročenkách, pozvánkách, ilustracích knih (kresby najdeme ve zhruba třiceti knihách) a bibliofilských tiscích. Zvláštní zálibu našel ve zdobení porcelánových talířů. Vytvořil i kresby na ozdobné telegramy České pošty.

 
Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar