Pro ty, kteří si v době prvního adventního víkendu najdou čas zajít na výstavu přinášíme informaci z galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Dne 27.11.2013 byla vydána známka z emise Umění 2013 – Bohuslav Reynek (1892 – 1971) – 30 Kč (Pofis č. 0793). Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, KF 05-6 Havlíčkův Brod a bulletin Nová FILATARSIE představí tuto novou poštovní známku a další díla Bohuslava Reynka. Podrobnější informace se dozvíte na přiloženém plakátu a pozvánce.
Den české filatelie 2013, který se konal 28.11.2013, začal seznámením s programem a úvodními slovy současného ředitele Poštovního muzea PhDr. Jana Galušky, budoucího ředitele PhDr. Jana Novotného a Ing. Waltra Müllera (předsedy SČF). Walter Müller také poděkoval panu Galuškovi za práci pro Poštovní muzeum. Následovala 1.část programu – prohlídka výstavy Evy Haškové a Jana Mageta – grafika, ilustrace, poštovní známka. Odpoledne pak probíhala autogramiáda autorů známek emise Umění 2013. Autorem fotografií je Tomáš Chudoba z České pošty, s.p.
V prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou) se ve středu 27.11.2013 uskutečnila 39.výstavka. Prohlédli jste si výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných poštovních známek, FDC a razítek na FDC, které vyšly 27.listopadu 2013. Autorem fotografií je Ing. Tomáš Chudoba z České pošty, s.p..
Dny od září roku 2012 do konce prosince 2013 se nesly ve znamení oslav 70.výročí založení našeho klubu filatelistů – sběratelů specializovaných oborů. Blíží se konec roku 2013 a s jeho odchodem mizí v historii a archivu naše připomenutí vzniku a sedmdesátileté existence našeho společenství. Všechny akce uspořádané naším klubem měly více či méně vztah k tomuto milníku. Byly to přednášky, minivýstavka, příspěvky na našich vzniklých webových stránkách, brožura se vzpomínkou na začátky klubu, otce-zakladatele a čestného předsedy Václava Nebeského, obory, které jsme podporovali, slavnostní setkání se členy a příznivci klubu s ucelenou prezentací v Divadle u Valšů, procházky Prahou, exkurze do prostorů pošty a Státní tiskárny cenin, účast na akcích spřízněných spolků, vytvoření předmětů filatelistického zájmu a další akce. Naše výročí si s námi připomněli i významné osobnosti – vysocí představitelé České pošty, Poštovního muzea, výtvarníci, rytci a jiní přátelé. Věřím, že dojmy, zážitky, informace a zejména připomenutí naší identity zůstanou v myslích nás všech i pro příští léta.
Následující článek o poště Vraňany byl zpracován pro Mělnický deník. Uveřejňujeme ho se souhlasem jeho autora, pana Antonína Dostálka. Vzhledem k tomu, že na konec letošního roku připadá 120.výročí pošty Vraňany, jedná se o příspěvek nadmíru aktuální. Panu Dostálkovi a rovněž i jeho dceři, Ing. Daniele Ronové, patří náš velký dík.
Ve středu 27.11.2013 Vás srdečně zveme na 39. výstavku,
která se bude konat jako obvykle v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou). Budete mít možnost si zde prohlédnout výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných poštovních známek, FDC, razítek na FDC, které vycházejí 27.listopadu 2013. U přepážek č. 29/30 si můžete zakoupit známky a FDC pro následnou autogramiádu. U přepážek č. 29/30 si můžete zakoupit známky a FDC pro následnou autogramiádu.
Vášnivý filatelista Zdeněk Řehoř v pořadu České televize
Ve dnech 12. – 16.11.2013 uvedla Česká televize na svém prvním kanálu celkem třikrát svůj pořad Příběhy slavných, který byl věnován herci Zdeňku Řehořovi (30.8.1920 – 7.11.1996), vynikajícímu divadelnímu, filmovému a televiznímu umělci a vášnivému filatelistovi. Námět a režie: Radka Lokajová. Stopáž: 52 min.
Letecká přeprava poštovních zásilek patří mezi velmi oblíbené specializované obory. V rámci organizované filatelie se zrodily různé entity, v jejichž rámci se setkávají sběratelé vyznávající artefakty tohoto oboru. V České republice existuje odborná Společnost aerofilatelie v rámci SČF. V rámci klubů filatelistů existovalo a existuje několik nadšenců, kteří se letecké poště a příbuzným oborům též věnují. Nejinak to bylo i v rámci našeho klubu. S leteckou přepravou úzce souvisí pochopitelně razítka několika druhů, výplatní otisky, poznámky pošty, různé nálepky, mnohdy i znaky cenzurních zásahů (zejména při válečných konfliktech). Smutná stránka, na které se toto sběratelství soustřeďuje, jsou celistvosti vzniklé při katastrofách dopravních prostředků. Kromě letecké přepravy existují i další příbuzné obory, z nichž populární je pošta přepravována vzducholoděmi a další.
V našem státě významně k přepravě poštovních zásilek (kromě dalších svých úkolů) přispěly ČSA (dříve Československé státní aerolinie, později Československé aerolinie a nyní České aerolinie).
Eva Hašková, Jan Maget – grafika, ilustrace, poštovní známka
Poštovní muzeum připravilo ve svém pravidelném výstavním cyklu, v němž úspěšně představuje slavné tvůrce poštovní známek, výstavu dvou významných výtvarníků, a zároveň manželskou dvojici, tvůrců nejdrobnější disciplíny užité grafiky.