(aneb jak se mění scéna výplatného v poštovním provozu)
Díky prudkému a rychlému rozvoji moderních technologií jsou i sběratelé obohaceni o nové artefakty vytvořené v poštovním provozu. K této skutečnosti došlo zejména koncem minulého a začátkem současného století. Zřetelným a výrazným úsekem je vyplácení poštovních zásilek jinými prostředky než jsou klasické poštovní známky. Na přelomu 19. a 20. století dozrála doba, kdy si okolnosti vynutily zavedení výplatních strojů a jejich produktů – výplatních otisků – v poštovním provozu. Těchto mechanických výplatních prostředků se užívalo prakticky celé 20. století. Přetrvaly do dnešních dnů, na přelomu 20. a 21. století mechanické výplatní stroje ustoupily digitálním.
V prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou) se ve středu 16.10.2013 uskutečnila 38.výstavka. Prohlédli jste si výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných poštovních známek, FDC a razítek na FDC, které vyšly 16.října 2013. Shlédnout jste mohli i vlastní známky vydané v roce 2013. Autorem fotografií je Ing. Tomáš Chudoba z České pošty, s.p..
V záplavě letošních výročí nám málem uniklo jedno z dosti významných. I když … i když se specializovaných oborů dotýká jen okrajově, řekněme pouze svou reverzní stranou, pokud ovšem došlo k poštovnímu zpracování. Jedná se o pohlednici či pohled. Pohlednice je vedle dopisu a dalších „nosičů“ poštovních známek a poštovně historických artefaktů významným prostředkem, kde se tyto znaky poštovní přepravy uchovávají. Rád doplňuji, že jsou pro filatelisty poměrně atraktivní i svou přední stranou. Čeští filokartisté považují za první nejstarší českou pohlednici (přesněji nejstarší pohlednici použitou na českém území) přítiskový korespondenční lístek ze Sněžky s datem 22.7.1873 (na aukcích se objevil tento artefakt i s datem 19.7.1873). Na korespondenčním lístku Německé říšské pošty je přítisk s motivem zachycující vrchol Sněžky s českou i pruskou boudou a kapličkou. Jedná se rozhodně o nejstarší českou předchůdkyni klasické pohlednice lišíce se od pohlednice, kterou známe my. Od prvního poštovního použití pohlednice či přesněji přítiskové pohlednice s obrázky dotiskovanými na vydané erární lístky letos uplynulo 130 let. Zájemce odkazuji na stránky ELLI (redigované panem Bedřichem Bedou Sigmundem), kde je historie této zajímavosti včetně ilustrací přehledně a podrobně popsána. Pozorný čtenář si jistě na zobrazených celistvostech všimne i filatelistických zajímavostí – razítek, kašetů, tisku celiny.
Ve středu 16.10.2013 Vás srdečně zveme na 38. výstavku,
která se bude konat jako obvykle v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou). Budete mít možnost si zde prohlédnout výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných poštovních známek, FDC, razítek na FDC, které vycházejí 16.října 2013. U přepážek č. 29/30 si můžete zakoupit známky a FDC pro následnou autogramiádu. Výstavka bude doplněna o vystavení všechdosud vydaných „Vlastních známek“ v kompletních arších. Seznámíme Vás také s konkrétními vydáními sešitkových vlastních známek v měsíci říjnu až listopadu 2013.
V pátek 4.10.2013 se konalo zasedání Slovenské filatelistické akadémie (SFA) v Banské Bystrici. SFA – důležitá slovenská filatelistická instituce, která vznikla ve dnech 16. a 17.8.1997 v Plevníku-Drienové na Považí pod názvem Slovenské filatelistické vedecké spoĺočenstvo, sdružuje odbornou veřejnost ze Slovenska a ze zahraničí zajímající se o poštovní historii a filatelii. Loni jsme si připomněli již 15. výročí její existence. V roce svého výročí společenství evidovalo 89 členů a na svém kontě mělo vydání pěti publikací. Akadémie úzce spolupracuje s poštovní správou Slovenska a Poštovním muzeem v Banské Bystrici. Dlouholetým předsedou je Michal Kiššimon, známý slovenský sběratel razítek. Redaktorem Filatelistických štúdií SFA je Ivan Tvrdý, významný sběratel doporučené pošty, R-nálepek, výplatních otisků a autor mnoha publikací.