Německé internetové známky


(aneb jak se mění scéna výplatného v poštovním provozu)


Díky prudkému a rychlému rozvoji moderních technologií jsou i sběratelé obohaceni o nové artefakty vytvořené v poštovním provozu. K této skutečnosti došlo zejména koncem minulého a začátkem současného století. Zřetelným a výrazným úsekem je vyplácení poštovních zásilek jinými prostředky než jsou klasické poštovní známky. Na přelomu 19. a 20. století dozrála doba, kdy si okolnosti vynutily zavedení výplatních strojů a jejich produktů – výplatních otisků – v poštovním provozu. Těchto mechanických výplatních prostředků se užívalo prakticky celé 20. století. Přetrvaly do dnešních dnů, na přelomu 20. a 21. století mechanické výplatní stroje ustoupily digitálním.

Od roku 1969 se objevují na různých místech světa (ve vnitřních či venkovních prostorách pošt, ale i jiných místech mimo pošty) automaty na tisk tzv. automatových známek. Některé připomínají zmíněné výplatní otisky (nejen červenou barvou), některé, zejména ty pozdější, spíše klasickou poštovní známku. Hlavní odlišení oproti výplatnímu otisku je nepřítomnost data a tím i použití mimo působnost dohlédací pošty (široká působnost). Za první zemi, která automatové známky zavedla se považuje Francie, která je v březnu 1969 instalováním automatu s číslem BAA-001 v Montgeronu (dept. Essonne jižně od Paříže), s otiskem v barvě červené. Automat výrobce Safaa-Satas BAA, i když některé katalogy uvádějí Framu, byl umístěn v supermarketu Suma v Montgeronu. V sedmdesátých letech se připojily k Francii i další země: Švýcarsko (od 9.8.1976 – viz dále), Norsko (od 2.12.1979 pěti automaty výrobce Frama, model č. FE 264) a Brazílie (od 15.9.1979, automat Frama, model FE 254 automatovými známkami k 18. Světovému poštovnímu kongresu v Riu de Janeiro, barva karmínová).

Švýcarsko bylo mezi prvními zeměmi, jak bylo řečeno, a navíc tato země poskytla v zahraničí první automaty na automatové známky. Švýcarské automatové známky stojí za to, abychom je podrobněji popsali. Prvními automatovými známkami této země byly produkty automatových přístrojů Frama FE 271 (v používání na Hlavní poště 1 v Bernu , na Hlavní poště 1 v Ženevě , na poště v  Grindelwaldu – vše na fasádě a na Hlavním nádraží v Curychu 23 –  nádražní hala u směnárny  od 9.8.1976) a Frama FE 274 (v používání jen v Curychu od 10.11.1977). Mnoho sběratelů je považuje za výplatní otisky (rozlišeny byly čísly 1 – 4, kterým předcházelo písmeno „A“), i když od počátku bylo jasné, že se jedná o výplatní otisky pošt sui generis (bez zabudovaného data ve výplatním otisku). Před nedávnem Švýcarsko tyto automaty odstranilo.


 

Stránky: 1 2 3 4 5 6

Příležitostné razítko - Orli - 22.11.2024 (pošta Praha 8)
This is default text for notification bar